Спе́рма (грец.σπερμα — насіння; також ріжéння, сі́м'я або еякуля́т (лат.ēiaculor — вергати, шпурляти) — рідина (каламутна, в'язка, світло-сірого кольору), що виділяється при еякуляції (сім'явиприскуванні) чоловіками, а також самцямитварин. Складається із сперматозоїдів і насінної рідини.
Утворення сперми починається в період статевого дозрівання, досягає максимуму в зрілому віці та зменшується до старості.
Об'єм сперми, що виділяється при кожній еякуляції, різний у різних видів:
Запліднювальна дія сперми залежить від кількості та якості сперматозоїдів. Кількість сперматозоїдів в спермі тварин неоднакова (у барана близько 30 %, у бика близько 14 %, кнура, жеребця 7–8 %) і може варіюватися залежно від умов життя. У більшості безхребетних і деяких хребетних тварин (риб, земноводних, плазунів, багатьох птахів і ссавців) спостерігається сезонність виділення сперми. При деяких патологічних станах організму сперма може бути позбавлена сперматозоїдів (азооспермія)[1], мати їх в невеликій кількості (олігоспермія), містити нерухомі (нікроспермія) або аномальні сперматозоїди (тератоспермія).