Стремено

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стремено

Стреме́но, заст. стре́мін[1] (прасл. *strьmę, род. відм. *strьmene) — сідельне спорядження, що допомагає вершникові сісти на коня і зберігати рівновагу під час їзди.

Опис[ред. | ред. код]

Має форму кільця, овала або передка взуття, з прямою горизонтальною підніжкою і високою дужкою, у якій зроблене прямокутне вушко; до вушка кріплять ремінь — пу́тлицю[2] , яким стремено підвішується до сідла.

У деяких чинів кавалерії (озброєних піками і прапороносців) до правого стремена кріпився бушмат — шкіряний стаканчик, у який вставлявся нижній кінець піки або держака прапора (штандарта), іноді — дульний кінець карабіна; у кінній артилерії у бушмат вставлявся кінець держака банника[3].

Історія[ред. | ред. код]

Винайдення стремена в IV столітті кочівниками змінило тактику і стратегію військових дій кочівників та озброєння і отримало швидке поширення по всьому світу. З'явилася можливість завдавати ударів шаблею, більш точно вражати противника з лука.

Типи[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Стремено

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Стремін // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  2. Путлиця // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  3. Бушмат // Военная энциклопедия : [в 18 т.] : [рос.] / под ред. В. Ф. Новицкого [и др.]. — СПб. ; [М.] : Тип. т-ва И. В. Сытина[ru], 1911—1915. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]