Стрільба з лука в Бутані

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Archer, Thimphu.jpg

Стрільба з лука — національний вид спорту Бутану.

Стрільба з лука була офіційно оголошена національним видом спорту Бутану в 1971 році, коли Бутан став членом Організації Об'єднаних Націй[1]. З тих пір популярність гри зросла багаторазово. Якщо раніше змагання проводилися тільки в селах і ґевоґах, то зараз різні турніри і змагання проводяться по всій країні, як під час народних свят (Цечу), так і в змаганнях між державними міністерствами і відомствами, а також між дзонгхаґами і регіонами країни.

Історія[ред. | ред. код]

Існує безліч причин визнання стрільби з лука національним спортом Бутану.

З давніх часів для народів, що населяють Бутан, стрільба з лука була важливим засобом виживання в гірській місцевості як під час війн, так і під час полювання.

У багатьох міфах та легендах народів і релігій Бутану лук і стріли грають істотну роль. Зображення богів, які тримають лук і стріли, вважаються дуже сприятливими.

Символічне і релігійне значення лука і стріл пов'язане з легендарним вбивством тибетського короля Дарми в X столітті, цей король жорстоко переслідував буддизм і тим самим не виконував свій обов'язок і наносив шкоду. Буддистський монах Палґ'є Дорджі (англ. Lhalung Pelgi Dorji) виконав танець «чорні капелюхи» (англ. Black Hat Dance), щоб розважити короля. В процесі танцю, удавано схиляючись перед королем, він вийняв лук і стрілу, які були приховані у великих рукавах церемоніального танцювального костюма, і вбив короля.

У XV сторіччі більшість пророцтв лами Друкпа Кюнле, як вважають, відбулося з його лука і стріли. Крім того, лук і стріли — обов'язковий атрибут будь-яких релігійних церемоній, ритуалів, свят та фестивалів.

Стрільба з лука є улюбленим видом спорту королів Бутану, що передається з покоління в покоління.

Стрільба з лука як соціальне явище[ред. | ред. код]

Люди з різних соціальних прошарків вважають стрільбу з лука одним з найприємніших спортивних змагань, яке є як розвагою, так і фізичною вправою. Крім того, стрільба з лука розвиває навички концентрації, що сприяє розумовому розвитку. Бутанська народна приказка говорить, що для плавання на човні і стрільби з лука необхідний розум. Стрільба з лука є способом соціалізації, спілкування та розвитку зв'язків між людьми.

Традиційні особливості проведення змагань[ред. | ред. код]

Танці перед змаганнями

У кожному селі є поле для стрільби з лука. Відстань до мішеней — близько 120 метрів. Мішені вирізані з дерева і яскраво розфарбовані. Підготовка до змагань зі стрільби з лука відрізняються від інших спортивних змагань. Змагання в стрільбі з лука — це свято. Луки і стріли коштують дуже дорого. Дружини стрільців готують найкращі страви та напої. Старшу дитину відправляють віднести чай і спиртні напої на стрільбище, а потім теж йдуть туди, супроводжувані іншими дітьми. Чоловік, який зіграв матч, потім пригощає друзів і начальство їжею і напоями, приготованими дружиною. Таке святкове проведення часу відображено в іншій бутанській приказці, яка свідчить, що «стрільба з лука і розмови — для чоловіків, а пісні і танці — для жінок» (англ. Archery and discus are to men, as songs and dances are to women).

Головне змагання проводиться в період нового року (Лосара) за бутанським календарем. Напередодні змагання команди ночують у лісі (або коморі) і можуть наймати астрологів для відбору учасників команди. Учаснику рекомендують не проводити з дружиною ніч перед змаганнями, щоб досягти високої концентрації. Астрологи розраховують місце і час змагань. Початку змагань передує ініціація і сніданок. Алкогольні напої можна вживати з самого ранку. Під час змагань розпалюються емоції, тому підтримка своїх стрільців і висміювання або відволікання противників — такі ж бурхливі, як і в інших країнах.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. THE NATIONAL SPORT OF BHUTAN (англійською). Архів оригіналу за 2013-07-15. Процитовано 2011-08-30. 

Посилання[ред. | ред. код]