Сімпосіарх

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сімпосіарх наповнює ойнохою вином із кратера, аби наповнити кілікс, який тримає другою рукою
Сімпосіарх із ойнохоєю передає сімпосіасту наповнений кілікс, Вазописець Евайона

Сімпосіарх — упорядник сімпосіїв, заходів розважального характеру серед чоловіків у Стародавній Греції з чітко встановленим порядком проведення, які супроводжувались розпиттям вина.

Сімпозіі влаштовувалися з різних приводів: народження, весілля, поховання, а також повернення додому або прощання знатної особи, члена родини перед довгою поїздкою, а також вшанування відомих осіб полісу. Під час сімпосіїв часто обговорювалися філософські питання, як, наприклад, в «Бенкеті» Платона. Плутарх описує сімпосії як «як приємне проведення часу за вином, яке завершується дружбою». За точністю дотримання встановлених ритуалів, що розглядалися майже як священнодійство, відповідав сімпосіарх.

Імена запрошених на сімпосій гостей разом з датою і часом його проведення вказувалися на воскових табличках, які розносив раб по домівках запрошених. Зазвичай початок сімпосіїв признався на дев'яту годину. Число дев'ять вважалось ідеальним числом і для кількості учасників сімпосіїв, включаючи господаря будинку. Дев'ять вважалося числом досконалості, оскільки являє собою тричі три, яке в свою чергу вважалося в багатьох культурах «божественним числом». У розрахунок приймалися лише присутні на сімпосії чоловіки. Жінки не допускалися, виняток становили тільки гетери, в обов'язки яких входили гра на кіфарі і флейті, танці й пісні.

Значення сімпосіїв зросло у 4 столітті до н. е., у зв'язку з чим ускладнилися формальні правила їх проведення. Сімпосії проходили в окремому приміщенні на чоловічий стороні — андроні, для сімпосіїв передбачалися спеціальні посудини для напоїв. Тепер вино пили лежачи. На сімпосіарха покладалася відповідальність за належний рівень спілкування в андроні. Як описує Плутарх, ідеальний сімпосіарх не буває п'яним, при цьому ніколи не відмовляюється випити і являє собою справжню «квінтесенцію веселощів». Він повинен бути душевним і доброзичливим до всіх, завжди залишатися в рамках пристойності, але при цьому силою свого авторитету стримувати від порушення правил. Наприклад, учасники сімпосіїв могли бути вигнані із заходу за завзяте продовження забороненої на сімпосії приватної бесіди між собою.

Обов'язки сімпосіарха[ред. | ред. код]

Згіно свідчень різних джерел, сімпосіарх або обирався за жеребом, або ж їм приписувались релігійні функції. На початку сімпосіїв сімпосіарх встановлював співвідношення вина і води у напої, оскільки стародавні греки ніколи не пили нерозбавлене вино. Це задавало тон всього вечора. Сімпосіарх приносив вином з кожного кратера жертву богам Олімпу, героям та Зевсу Спасителю і виконував традиційні гімни, переважно Діонісію.

Далі сімпосіарх встановлював кількість кубків, яка дозволялася, але водночас і ставилася в обов'язок випити учасникам сімпосію. Випивання без правил не відповідало традиціям сімпосіїв, адже усі сімпосіасти повинні були знаходитися на одному рівні сп'яніння, якого не завжди вдавалося досягти в силу відмінностей у конституції гостей. Гостям сімпосіїв вибачалося все, що б вони не сказали впродовж сімпосія у стані алкогольного сп'яніння, про що свідчить прислів'я «Ненавиджу тих, хто п'є з хорошою пам'яттю». Сімпосіарх повинен був всіляко вітати бажання сімпосіастів сказати тост або виступити з промовою, а також сприяти спонтанності дій взагалі, піклуючись про те, щоб іншим не було нанесено образи. Розв'язаний язик сімпосіастів був нічим іншим, як те, що нині прийнято називати мозковим штурмом. Філософам лише залишалося розвинути думки, висловлені на сімпосіях. В обов'язки сімпосіарха входила також організація спілкування і турбота про те, щоб в іграх під час сімпосіїв, вправах і змаганнях брали участь в рівній мірі всі гості.

До ритуального посуду для сімпосіїв відносяться кілікси, з яких гості пили, посудина для змішування вина з водою — кратер і посудина для охолодження напоїв — псіктер. Вино у кратер наливали з ойнохої, а воду — із гідрії. Розмір посуду для напоїв варіювався. У Платона вказується, що на сімпосії в Алківіада і Сократа вони випили по величезному келиху, кожен з яких вміщав вісім котіл, що становить майже два літри. Іноді такі келихи осушували залпом. Келих з вином передавався по колу за годинниковою стрілкою. Такого ж порядку черговості дотримувалися у бесідах та іграх під час сімпосію.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]