Чорнофігурний вазопис

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фрагмент розпису «шийної» амфори з Вульчі: голова Посейдона, Вазописець Амасіса
Геракл бореться проти амазонок. Ранній чорнофігурний стиль, тіло жінки виконано в білому кольорі. Близько 530 р. до н. е. Лувр. Париж

Чорнофігурний вазопис Стародавньої Греції, відомий також як чорнофігурний стиль або чорнофігурна кераміка, (грец. μελανόμορφα, melanomorpha) — один із основних методів і стилів декорування античних грецьких ваз. Особливо поширений між 7-м і 5-м століттями до н. е., хоча існують зразки, датовані ще 2 століттям до нашої ери. Стилістично відрізняється від попереднього орієнталізуючого і наступного червонофігурного стилів.

Малюнки та орнаменти на посудині формою і кольором подібні до силуетів. Тонкі контури вирізалися у фарбі перед випалом, і деталі могли підсилюватисяя і підкреслюватися, як правило, білим чи червоним кольором. Основними центрами цього стилю були спочатку Коринф, а потім Афіни. Інші важливі центри були в Лаконії, Беотії, східній Греції та Італії (див. Велика Греція). Індивідуальні стилі були особливо розвинені в Італії, які, принаймні частково, були призначені для етруського ринку. Грецькі чорнофігурні вази були дуже популярні серед етрусків, як це видно із частих завезень. Відповідно грецькі художники на смак замовника виробляли для етруського ринку вази, відмінні за формою й декором. Етруски також розвинули власне чорнофігурне виробництво за зразком грецького.

Коринфський вазопис[ред.ред. код]

Вважається, що чорнофігурний вазопис виник в Коринфі близько 700 року до н. е. Найбільшу кількість керамічних виробів з Коринфу знайшли під час розкопок грецьких колоній у Південній Італі, в регіонах Етрурії, на острові Сицилія .

Періоди коринфського вазопису[ред.ред. код]

 • Протокоринфський.
 • Перехідний період.
 • Ранішній коринфський (615 — 595 ррю до н. е.)
 • Середній коринфський (596 — 570 рр. дон. е.)
 • 1-й пізній коринфський (571 — 550 рр. дон. е.)
 • 2-й пізній коринфський (551 — ? рр до н. е.)

Технологія виготовлення[ред.ред. код]

Сцена аттичної чорнофігурної амфори, Вазописець Прометея, 6 століття до н. е., в наш час[Коли?] в Лувр, Париж

Використовувалась глина жовтих відтінків. Вироби спочатку сушили, робили живопис, потім тричі випалювали. Вважається, що розпис виконували пензлями особливою рідиною — шлікером (глянцевою глиною). Це суспензія особливої глини у воді, що після випалення дає чорне тло вазопису. Малюнок продряпували на шлікері до основи, комбінуючи подряпини з малюнком білою і червоною фарбами. Біла фарба використовувалась також для малювання жіночого тіла та орнаментів, одягу, пір'я птахів, деяких контурів. Керамічні вироби коринфського походження зазвичай не перевищують 30 см у висоті.

У сюжетаж переважали зображення птахів і тварин (лев, пантера), сцени боїв, міфологічні сцени, іноді спортивні змагання. Кераміка з Коринфу спочатку слугувала взірцями для керамістів з Афін. Проте майстри Аттики швидко перестали бути учнями і настав час, коли майстри Коринфу запозичували форми кераміки і сюжети вазопису з Афін. Вазописці Коринфу рідко наносили написи на вази чи ставили підпис, що відрізняє їх вироби і ускладнює дослідження.

Поступово чорнофігурний вазопис поступився місцем червонофігурному, бо мав свої недоліки. Червонофігурний вазопис давав можливість добре відтворювати деталі, обличчя персонажів і навіть їх настрій, психологію. Менш схематичний, червонофігурний вазопис наблизився до мистецтва графіки, що використав глину в якості основи.

Невеликі збірки чорнофігурної кераміки в Україні мають музеї у містах Керч, Одеса, Севастополь, Київ.

Галерея творів з чорнофігурним вазописом[ред.ред. код]

Вазописець Амасіс (?)« Жінки ткуть на вертикальному верстаті», лекіф до 530 року до н.е.
Чорнофігурний вазопис. Гра на авлосі. Палермо, Крайовий археологічний музей Антоніо Салінаса

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 • J.D. Beazley, The Development of Attic Black-Figure
 • J.D. Beazley, Attic Black-figure vase painters, London, 1956
 • John Boardman, Athenian Black Figure Vases, London, 1974
 • D. Williams, Greek Vases, London, 1985
 • P. Arias, M. Hirmer, History of Greek Vase Painting, 1962.
 • J. D. Beazley, Potter and Painter in Ancient Athens, 1944.
 • J. D.Beazley, Paralipomena, 1971.
 • H. Payne, Necrocorinthia, 1931.
 • D. A. Amyx, Corinthian Vase Painting of the Archaic Period, 3 vols, 1988.
 • Joseph Veach Noble: The Techniques of Painted Attic Pottery. New York 1965.
 • Эрмитаж за 200 лет (1764 — 1964) Л-М,, 1966 (рос).