Теплова смерть

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Теплова́ смерть — термін, що описує кінцевий стан будь-якої замкнутої термодинамічної системи. При цьому ніякого направленого обміну енергією спостерігатися не буде, оскільки всі види енергії перейдуть в теплову. Термодинаміка розглядає систему, що перебуває в стані теплової смерті як систему, в якій термодинамічна ентропія максимальна.

Ідею про те, що еволюція Всесвіту неминуче призведе до стану теплової смерті й завершення всіх фізичних процесів висловив у 1852 році Вільям Томсон (лорд Кельвін). Висновок про теплову смерть Всесвіту був сформульований Р. Клаузіусом в 1865 році на основі другого закону термодинаміки. За цим законом, будь-яка фізична система, що не обмінюється енергією з іншими системами (для Всесвіту в цілому такий обмін, очевидно, виключений), прагне до найбільш вірогідного рівноважного стану - до так званого стану з максимумом ентропії. Такий стан відповідав би тепловій смерті Всесвіту. Ще до створення сучасної космології були зроблені численні спроби спростувати висновок про теплової смерті Всесвіту. Найбільш відома з них флуктуаційна гіпотеза Л. Больцмана (1872 рік), відповідно до якої Всесвіт одвічно перебуває в рівноважному ізотермічному стані, але за законом випадку то в одному, то в іншому її місці інколи відбуваються відхилення від цього стану; вони відбуваються тим рідше, чим більшу область захоплюють і чим значнішим є ступінь відхилення.

Сучасний стан всесвіту[ред.ред. код]

На сучасному етапі існування (13,72 млрд років) Всесвіт випромінює як абсолютно чорне тіло з температурою 2,725 К. Максимум спектру випромінювання припадає на частоту 160,4 ГГц (мікрохвильове випромінювання), що відповідає довжині хвилі 1,9 мм. Воно є ізотропним з точністю до 0,001%.

Ні довести, ні спростувати гіпотезу теплової смерті Всесвіту сучасними науковими силами не представляється можливим, оскільки наші знання про нього все ще мізерно малі, і ми не можемо з повною впевненістю стверджувати, що Всесвіт не перебуває під дією зовнішніх сил , або може розглядатися як замкнута термодинамічна система. Однак саме поняття теплової смерті стало першим кроком до усвідомлення можливої ​​кінцівки існування Всесвіту, хоча нам і невідомо, коли і за яким сценарієм відбудеться його загибель.

Концепція теплової смерті всесвіту в масовій культурі[ред.ред. код]

Темі теплової смерті всесвіту присвячено низку науково-фантастичних оповідань (наприклад, оповідання «Останнє питання» Айзека Азімова). Роль людства у тепловій смерті всесвіту присвячена пісня «Неминучість» російської групи Complex Numbers. Також дана тема лягла в основу сюжету аніме «Mahou Shoujo Madoka Magica».

Посилання[ред.ред. код]