Велике стискання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Велике стискання

Велике стискання (англ. Big Crunch) — один з можливих сценаріїв майбутнього Всесвіту, в якому розширення Всесвіту з часом змінюється на стискання і Всесвіт колапсує, врешті-решт перетворюючись у сингулярність.

Огляд[ред.ред. код]

Якщо Всесвіт кінцевий у просторі і космологічний принцип не застосовується, а швидкість розширення не перевищує швидкість втечі, то спільне гравітаційне тяжіння всієї її матерії врешті-решт змусить її стискатися. Внаслідок ентропії, що продовжує зростати в фазі стиснення, картина стиснення буде сильно відрізнятися від зверненого в часі розширення. У той час, як ранній Всесвіт був однорідним, стискуваний Всесвіт буде розбиватися на окремі ізольовані групи. Зрештою, вся матерія колапсує в чорні діри, які потім будуть зростатися, створюючи в результаті єдину чорну діру (сингулярність Великого стиснення).

Постійна Хаббла визначає поточний стан розширення Всесвіту, а сила гравітації залежить від щільності і тиску матерії у Всесвіті або, іншими словами, критичної щільності Всесвіту. Якщо щільність Всесвіту більше критичної, то гравітаційні сили зупинять розширення Всесвіту, і він почне стискатися. Якщо ж щільність Всесвіту менше критичної, Всесвіт буде продовжувати розширюватися і сил гравітації буде недостатньо, щоб зупинити це розширення. Цей сценарій розвитку призведе до результату, відомому як «Велике замерзання», коли Всесвіт остигає по мірі розширення і досягає стану ентропії. Деякі теорії говорять, що Всесвіт може стиснутися до стану, з якого він почався, а потім з'явиться новий Великий Вибух, і такі цикли стиснення-розширення будуть тривати вічно.

Останні експериментальні свідоцтва (спостереження далеких наднових як об'єктів стандартної світності, а також ретельне вивчення реліктового випромінювання) призводять до висновку, що розширення Всесвіту не сповільнюється гравітацією, а навпаки, прискорюється. Однак, внаслідок природи темної енергії, вплив якої на це прискорення невідомо, все-таки можливо, що коли-небудь воно викличе стиснення.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]