Велике стискання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Космологія
Ilc 9yr moll4096.png
Досліджувані об'єкти і процеси
Спостережувані процеси
Теоретичні дослідження
Велике стискання

Велике стискання (англ. Big Crunch) — один з можливих сценаріїв майбутнього Всесвіту, в якому розширення Всесвіту з часом змінюється на стискання і Всесвіт колапсує, урешті-решт перетворюючись на сингулярність.

Огляд[ред. | ред. код]

Якщо Всесвіт скінчений у просторі і космологічний принцип не застосовується, а швидкість розширення не перевищує швидкість втечі, то спільне гравітаційне тяжіння всієї речовини врешті-решт змусить Всесвіт стискатися. Внаслідок ентропії, що продовжує зростати в фазі стиснення, картина стиснення буде значно відрізнятися від оберненого в часі розширення[джерело?]. У той час, як ранній Всесвіт був однорідним, Всесвіт, що стискається, буде розбиватися на окремі ізольовані групи. Зрештою, вся речовина колапсує в чорні діри, які потім будуть зростатися, утворюючи в результаті єдину чорну діру (сингулярність Великого стиснення).

Стала Габбла визначає поточний стан розширення Всесвіту, а сила гравітації залежить від щільності і тиску матерії у Всесвіті або, іншими словами, критичної щільності Всесвіту. Якщо густина Всесвіту більше критичної, то гравітаційні сили зупинять розширення Всесвіту, і він почне стискатися. Якщо ж густина Всесвіту менше критичної, Всесвіт буде продовжувати розширюватися і сил гравітації буде недостатньо, щоб зупинити це розширення. Цей сценарій розвитку призведе до результату, відомому як теплова смерть Всесвіту, коли Всесвіт остигає у міру розширення і досягає стану ентропії. Деякі теорії говорять, що Всесвіт може стиснутися до стану, з якого він почався, а потім буде новий Великий вибух, і такі цикли стиснення-розширення триватимуть вічно[1].

Останні експериментальні свідоцтва (спостереження далеких наднових як об'єктів стандартної світності, а також ретельне вивчення реліктового випромінювання[2][3]) приводять до висновку, що розширення Всесвіту не сповільнюється гравітацією, а навпаки, прискорюється. Однак, внаслідок природи темної енергії, вплив якої на це прискорення невідомий, можливо, що коли-небудь воно зумовить і стиснення[4].

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. За Большим взрывом последует Большое сжатие. Элементы - новости науки. 20.04.2005. Процитовано 29.05.2016.  (рос.)
  2. Y. Wang; J. M. Kratochvil; A. Linde; M. Shmakova (2004). Current Observational Constraints on Cosmic Doomsday. JCAP 0412 (en) (006). 
  3. McSween, Stephen A. Dark Energy and the Red Shift in a Contracting Universe (en). 
  4. Евгений Матусевич (23 сентября 2002). Большой Взрыв закончится Большим Сжатием?. MEMBRANA. Процитовано 29.05.2016.  (рос.)