Велике стискання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Велике стискання

Велике стискання (англ. Big Crunch) — один з можливих сценаріїв майбутнього Всесвіту, в якому розширення Всесвіту з часом змінюється на стискання і Всесвіт колапсує, урешті-решт перетворюючись на сингулярність.

Огляд[ред. | ред. код]

Якщо Всесвіт скінчений у просторі і космологічний принцип не застосовується, а швидкість розширення не перевищує швидкість втечі, то спільне гравітаційне тяжіння всієї речовини врешті-решт змусить Всесвіт стискатися. Внаслідок ентропії, що продовжує зростати в фазі стиснення, картина стиснення буде значно відрізнятися від оберненого в часі розширення[джерело?]. У той час, як ранній Всесвіт був однорідним, Всесвіт, що стискається, буде розбиватися на окремі ізольовані групи. Зрештою, вся речовина колапсує в чорні діри, які потім будуть зростатися, утворюючи в результаті єдину чорну діру (сингулярність Великого стиснення).

Стала Габбла визначає поточний стан розширення Всесвіту, а сила гравітації залежить від щільності і тиску матерії у Всесвіті або, іншими словами, критичної щільності Всесвіту. Якщо густина Всесвіту більше критичної, то гравітаційні сили зупинять розширення Всесвіту, і він почне стискатися. Якщо ж густина Всесвіту менше критичної, Всесвіт буде продовжувати розширюватися і сил гравітації буде недостатньо, щоб зупинити це розширення. Цей сценарій розвитку призведе до результату, відомому як теплова смерть Всесвіту, коли Всесвіт остигає у міру розширення і досягає стану ентропії. Деякі теорії говорять, що Всесвіт може стиснутися до стану, з якого він почався, а потім буде новий Великий вибух, і такі цикли стиснення-розширення триватимуть вічно[1].

Останні експериментальні свідоцтва (спостереження далеких наднових як об'єктів стандартної світності, а також ретельне вивчення реліктового випромінювання[2][3]) приводять до висновку, що розширення Всесвіту не сповільнюється гравітацією, а навпаки, прискорюється. Однак, внаслідок природи темної енергії, вплив якої на це прискорення невідомий, можливо, що коли-небудь воно зумовить і стиснення[4].

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. За Большим взрывом последует Большое сжатие. Элементы - новости науки. 20.04.2005. Архів оригіналу за 16 червня 2016. Процитовано 29.05.2016.  (рос.)
  2. Y. Wang; J. M. Kratochvil; A. Linde; M. Shmakova (2004). Current Observational Constraints on Cosmic Doomsday. JCAP 0412 (англ.) (006). Архів оригіналу за 17 січня 2020. Процитовано 21 листопада 2019. 
  3. McSween, Stephen A. Dark Energy and the Red Shift in a Contracting Universe (англ.). Архів оригіналу за 27 березня 2022. Процитовано 3 червня 2022. 
  4. Евгений Матусевич (23 сентября 2002). Большой Взрыв закончится Большим Сжатием?. MEMBRANA. Архів оригіналу за 23 червня 2016. Процитовано 29.05.2016.  (рос.)