Тольтеки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Тольте́ки — індіанський народ доколумбової доби. Тольтеки створили цивілізацію, яка розквітла в долині Мехіко між 10 і 12-им ст. н. е. Культурні надбання та вірування тольтеків мали величезний вплив на інші цивілізації Месоамерики.

Походження та історія[ред.ред. код]

Не існує одностайної думки щодо походження тольтеків та їхньої назви. За однією з теорій назва тольтеки походить від назви «тольтекайотль» — «мудрець, або митець» мовою ацтеків науатль. У культурі ацтеків, через яких до нас дійшло багато свідчень про тольтеків, вони мали міфічний культ. Деякі науковці вважають, що в долину Мехіко тольтеки прийшли з півночі сучасної Мексики. Пізні тольтеки створили державу із столицею Толлан (за сучасною вимовою Тула).Перший із толланських правителів носив ім'я ЧАЛЬЧІУТЛАНЕЦІН він вступив на трон приблизно 720 р.н.е. Його наслідниками були НАКОШАК, МІТЛЬ-ТЛАКОМІЦА, правительниці ШІХІКЕНІЦІН,ІМЕТАКАЛЬЦІН. Самим же відомим і разом з тим останім правителем 1-ї толланської династії був багато прославлений, а пізніше обожнений - "ЗМІЙ В ПЕРТАТОМУ ОПЕРІННІ" КЕЦАЛЬКОАТЛЬ. Вступивши на трон в 925 році. Справжне його ім'я СЕ АКАТЬЛЬ ТОПІЛЬЦИН. Він став реформатором календаря, зробив нові сплави металів. В роки його правління виникли суперечки з приводу релігії, що закінчились міжусобною війною, і ТОПІЛЬЦИН в 947 році тікає з ТОЛЛАНА. Як говорить легенда в вирушає на схід до моря в країну ТЛАЛЛАН-ТЛАПАЛЛАН. Частина тольтеків переселяєть на півострів Юкатан і "ЗМІЙ В ПЕРТАТОМУ ОПЕРІННІ" стає КУКУЛЬКАНОМ. Інша частина тольтеків прямує на південь Мексики, там відчувається їх вплив на культуру МІШТЕКІВ. Саме там на півдні на пустівший трон сходить друга тольтекська "зміїна" династія. Всі правителі крім першого в тронуму імені носили титул "змія". Самим відомим представником даної династії був УЄМАК(народився близько 1098року). У 2-ій половині 12 століття нове нашестя войовничих племен, серед яких були й ацтеки, поклало край пануванню тольтеків у Мексиці.

Суспільство і культура[ред.ред. код]

Зображення воїнів-атлантів в скульптурі тольтеків.

Суспільство тольтеків було досить войовничим, його очолювали воїни-аристократи. Культ воїнів відобразився в скульптурах тольтеків, які дійшли до нашого часу. Тольтеки швидко поширили свій вплив на території сучасної Мексики, Гватемали й півострова Юкатан. В 10 ст. н. е. військові загони тольтеків підкорили окремі групи майя в Юкатані і в гірській Гватемалі, де знаходилися великі міста-держави майя — Чичен-Іца, Ушмаль, Майяпан, Кумаркаах, Ішимче та ін. Існує думка, що тольтеки злилися з деякими центрами культури майя такими як Чичен-іца і виробили власну нову культуру тольтек-майя. Тольтеки також допомагали поширювати вплив культури майя в долині Мехіко, а саме їх релігійних вірувань, мистецтва, філософії.

До часу іспанського завоювання (16 ст.) тольтеки стали легендарним народом; їм приписувалися всі культурні досягнення минулого. Культура тольтеків мала значний вплив на формування культури ацтеків. Зокрема тольтекам приписують появу культа Кетцалькоатля, «Верховної Пернатої Змії», яку запозичили і якій пізніше поклонялись ацтеки. За тольтецькою легендою, Кетцалькоатль був творцем людства, воїн-бог, якого вигнали із столиці тольтеків Тули, але який у майбутньому повернеться зі славою. Це запозичення в культурі ацтеків мало трагічні наслідки: прибуття іспанських завойовників у 16 ст. ацтеки прийняли за повернення Кетцалькоатля. З культури тольтеків також була запозичена гра в м'яч, де практикувалося принесення в жертву гравців команди, що програла. Для тольтеків ця гра мала переважно релігійне значення і відзначала перемогу героїв-богів над богами смерті.

Пам'ятки архітектури й скульптури тольтеків, що збереглися, вражають монументальністю і суворою величчю. Ступінчаста піраміда в Тольяні була прикрашена рельєфами (воїни, орли, ягуари), а дах храму вгорі підтримувався 4-ма масивними кам'яними фігурами воїнів. У мистецтві тольтеків переважали військові теми, зокрема збереглися величезні скульптури воїнів-атлантів, вирізьблені у вигляді кам'яних колон. Поширені також були фігури змій і червоного ягуара Чак-мул.

Посилання[ред.ред. код]

Прапор Мексики Це незавершена стаття про Мексику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.