Міштеки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Історичний ареал мешкання міштеків. Докласичні археологічні ділянки позначені трикутниками, класичні — колами, посткласичні — квадратами.
Миштекська бірюзова маска з Монте-Албану
Зразок традиційної міштекськой писемності

Міштеки (ісп. Mixtecos, науатль Mixteca) — стародавній месоамериканський народ, що населяє мексиканський штат Оахака і у меншій мірі штати Ґерреро і Пуебла. Назва «міштеки» не є міштекською, у перекладі з мови науатль вона означає «народ з країни хмар». Загальна чисельність — близько 270 тисяч чоловік. Хоча традиційною мовою є міштекська (ото-мангської сім'ї), більшість сучасних представників, особливо міського населення, володіють іспанською.

Міштеки були носіями високорозвинутої доколумбової культури в південній Мексиці. Витоки їх культури простежуються за письмовими джерелами аж до 7 століття. Розквіту своєї культури міштеки досягли в 9 столітті. Були відомі своїми частими війнами проти сапотеків, у яких перейнали багато елементів культури. У 14-15 століттях фактично витіснили сапотеків з основних їх володінь у центральнй Оахаці, зокрема зі столиці Монте-Альбан, проте у середині 15 толіття були завойовані ацтеками.

Міштеки були умілими ремісниками, а їх вироби високо цінувалися у сусідніх народів. Вони виробляли яскраво розфарбовану кераміку, створювали дорогоцінну бірюзову мозаїку і були майстрами в обробці металів. Численні знахідки, що свідчать про високу майстерність в металообробці та ювелірній справі, були знайдені в похованні № 7 в Монте-Албані. Культурний вплив міштеков розповсюджувався і на Чолулу, де зформувався регіональний стиль міштеків-пуебло. До прибуття іспанців міштеки мали писемність у формі піктограм, хоча зараз використовують латинську абетку. Більшість манускриптів міштекського походження, що збереглися до наших днів, складаються саме з таких піктограм.

Посилання[ред.ред. код]

Прапор Мексики Це незавершена стаття про Мексику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.