Тор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тор
Mårten Eskil Winge - Tor's Fight with the Giants - Google Art Project.jpg
Битва Тора із гігантами
Скандинавський бог грому та блискавки.
Міфологія: Германо-скандинавська
В інших культурах: Зевс, Індра
Місцевість: Скандинавія, Асгард
Батько: Одін
Мати: Йорд
Дружина: Сіф
Атрибути: Мйольнір, колісниця запряжена козлами Таннґріснір та Таннґнйостр
Зображення у Вікісховищі?

Тор, Þórr (Старонорвезькою), Þunor (Староанглійською), Donar або Donner (Німецькою) це рудоволосий та рудобородий бог грому та блискавки в германській та скандинавській міфології, син Одіна та Йорд. В той час як Одін був богом аристократії, Тор є головним чином богом простих людей, та часто бере сторону смертних супроти інших богів. Тор є героєм людського роду, захищаючи його від ворогів, хоча він і програв змагання в силі старій жінці Еллі («похилий вік»). Під час Раґнарьок, Тор вб'є змія Йормунґанда, та загине сам від його отрути. Палац Тора це Білскірнір у Трудхеймі.

Тор часто згадується в Едді Сноррі Стурлусона, де його сутички із гігантами є головними історіями. Сноррі зображає Тора як прямого бога, не обов'язково наймудрішого чи найрозумнішого серед богів, наприклад, таємничий Урґардалокі із його магічними закляттями його часто дурить.

Родина Тора[ред.ред. код]

Тор є сином Одіна та Йорд (Землі). Його дружиною є Сіф, про яку мало що відомо окрім того, що вона має золоте волосся, виготовлене для неї гномами після того, як Локі відрізав його. Від Ярнсакси Тор має сина Маґні, від Сіф він має дочку Труд і Моді. Він також має прийомного сина Улл, сина Сіф.

Атрибути Тора[ред.ред. код]

Тор подорожує колісницею запряженою козлами (Таннґріснір та Таннґнйостр) із своїм слугою та посильним Т'яльфі чи Т'єльвар. Едда зауважує, що після колісниці залишалась випалена земля, та гори кришились і тріскались за нею. Коли Тор був голодним, він смажив козлів та з'їдав їх. Щоб продовжити подорож, йому було досить торкнутись решток козлів, як вони миттєво повністю відновлювались готові везти колісницю далі.

Тор володіє бойовим молотом Мйольнір, який, коли його метнути в ціль, чарівним чином повертається до власника. Щоб використовувати таку могутню зброю, навіть такий бог як Тор потребує спеціальні залізні рукавиці та пояс, що подвоює силу власника.

Удар молота спричиняє грім, із ним Тор втішався радощами свого улюбленого хобі: вбивством гігантів.

Міфи про Тора[ред.ред. код]

Більшість міфів що дожили до нашого часу розповідають про подвиги Тора, тому звідси, а також на підставі численних надписів на монументах нам відомо, що Тор був найпопулярнішим божеством древніх скандинавів.

Локі одного дня літав у подобі сокола, коли його спіймав гігант Ґеіррод. Ґеіррод, котрий ненавидів Тора, вимагав від Локі щоб той привів його ворога Тора (котрий ще не мав молота та рукавиць) у його замок. Локі погодився привести Тора у пастку. На шляху до замку вони зупинились у домі гігантеси Ґрід, котра дочекалась поки Локі покинув кімнату та розповіла Тору про пастку. Крім того, вона подарувала Торові Мйольнір, рукавиці та пояс. Тор убив Ґеіррода та усіх морозяних гігантів що мали нещастя опинитися поблизу (включно із дочками Ґеіррода, Ґ'яльп та Ґрейп).

Дочка Тора, Труд, була обіцяна гному Алвісу, в обмін на що Алвіс зробив зброю богам. Тор придумав план як не допустити цього. Він сказав Алвісу, що через його малий зріст, той повинен довести свою мудрість. Алвіс погодився, і Тор загадував тому загадки аж поки не зійшло сонце — всі гноми обертаються на камінь під сонячними променями, так що Алвіс скам'янів та Труд залишилась неодруженою.

«Четвер» англійською мовою названо на честь Тора (Thursday), «грім» також походить від його імені (thunder).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York: Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.


божество Це незавершена стаття про божество.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Одін Це незавершена стаття з германо-скандинавської міфології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.