Тор (Marvel Comics)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тор
Avengers-infinity-war-thor.jpg]]
Історія
Видавець Marvel Comics
Дебют Journey into Mystery #83 (серпень 1962)
Автор(и) Стен Лі
Ларрі Лібер
Джек Кербі
Характеристики
Повне ім'я Тор Одінсон
Позиція Добро
Вид Асґардієць
Зріст 198 см
Вага 291 кг
Колір очей Блакитні
Колір волосся Блондин
Місце народження Дональд Блейк
Джейк Олсон
Ерік Мастерсон
Зігмунд Зігфрід
Одінсон
Актор Кріс Гемсворт
Союзники
Одін, Фандрал, Огун, Вольштагг, Сіф, Валькірія, Капітан Америка, Залізна людина, Галк, Генк Пім, Оса, Соколине Око, Чорна вдова, Доктор Стрендж та інші

Тор (англ. Thor); також зустрічається Могутній Тор (англ. Mighty Thor) — супергерой коміксів видавництва Marvel Comics. Персонаж створений на образі однойменного бога з германо-скандинавскії міфології. Його творці в Marvel — редактор Стен Лі, сценарист Ларрі Лібер і художник Джек Керби, перша згадка про нього — в коміксі Journey into Mystery #83 (1962), який пізніше перейменували на «The Mighty Thor».

У 2011 році на екрани вийшов однойменний повнометражний фільм із Крісом Гемсвортом у головній ролі[1]. Актор також виконав роль свого героя у фільмі «Месники» (2012) про пригоди команди супергероїв, в яку в коміксах входив і Тор[2].

Біографія[ред. | ред. код]

О́дін — владика богів Асґарда, бажав сина Асґарда і Мідгарда (Землі), тому тривалий час добивався Геї — найстаршої богині Землі. Гея народила йому сина Тора в маленькій норвежській печері. Одін забрав хлопчика, щоб виховувати його в Асґарді разом зі своєю дружиною Фрігг.

Тор зростав поруч зі своїм братом Локі, названим сином Одіна, який завжди заздрив йому, тому що він отримував все найкраще. Тор завжди виділявся серед інших, і на восьмому дні народження Одін подарував своєму синові Мйольнір — молот, зачарований особливою магією. Але отримати він його зможе, коли доведе, що є гідним воїном. І наступні кілька років Тор присвятив себе тому, що тренувався і вчиняв подвиги. Через вісім років Одін вручив молот Тору, сказавши, що той — найвеличніший воїн Асґарду.

Вперше Тор спустився на Землю в дев'ятому столітті нашої ери, у відповідь на молитви вікінгів. Тор вів їх в битвах, пізнаючи шлях справжнього воїна. Кілька років по тому група вікінгів вбила кількох служителів християнського монастиря в ім'я Тора. Шокований і розчарований Тор відсторонився від своїх прихильників і повернувся в Асґард. А релігія асґардців, що колись була вкрай потужною, через кілька років повністю вимерла. І хоч Тор продовжував здійснювати благородні вчинки, в душі він залишався дуже наполегливим, гордим і досить егоїстичним. Це турбувало Одіна. Одного разу Тор переслідував монстра в землях Льодяних Гігантів, через що монстр ледь не розпалив війну в Асґарді. Одін захотів дати Тору урок. Він створив людське тіло для свого сина з кульгавою ногою і вселив у нього Тора, позбавивши всіх здібностей і спогадів. Одін відправив його на Землю, в нью-йоркський медичний університет під ім'ям Дональда Блейка. Одін сподівався, що його син стане дуже скромним і відданим своїй справі. Але в підсумку, Блейк здобув вищу освіту з високими почестями, заробив репутацію дбайливого лікаря і блискучого хірурга, а також відкрив приватну практику в Нью-Йорку.

Протягом довгого часу Тор не міг згадати нічого зі свого життя в Асґарді, хоча незабаром велика частина пам'яті все ж повернулася до нього. І тому Одін розповів синові про причини заслання його на Землю у вигляді Блейка.

Тор продовжив жити серед людей як Дональд Блейк і займатися медициною. Він відчував, що частина його якімось чином пов'язана саме із Землею. Тор також дуже сильно прив'язався до людей і прагнув перейняти той досвід, яким людство могло з ним поділитися. Одінсон («син Одна») намагався приділяти час як світу людей, так і Асґарду, що він робить у всіх коміксах і фільмах.

Протягом декількох років Тор був закоханий у Джейн Фостер, медсестру, яка працювала з Блейком. Одін не схвалював любов сина до смертної, але навіть без його участі роман завершився, і у Тора поновилися почуття до Сіф. Відносини сина Одіна і богині завжди були складними і невідомо, якими вони будуть у майбутньому. Тор був одним із засновників команди надлюдей, відомої як Месники. Він і зараз є важливим учасником цієї групи[3].

У 2014 році в події «Перворідний гріх» був визнаний негідним мйольніру. Тому став використовувати сокиру Ярнбьyoрн.

Здібності[ред. | ред. код]

Базові сили: ті сили, якими Тор наділений від народження, вони не даровані молотом, однак зміцнюються ним.

 • Політ: Тор має сили літати, навіть без мйольніру, він неодноразово доводив це, навіть в молодості, до того, як удостоївся честі володіти молотом.
 • Вміння викликати блискавку: Тор — бог грому і блискавки і його основна сила керувати блискавкою.
 • Витривалість: Тор має божественну витривалість, його тіло здатне витримувати сильні удари й атаки, є одним з найбільш витривалих асґардійців.
 • Сила: Тор, навіть без молота є найсильнішим серед асґардійців суто у фізичному плані, його м'язи за своєю щільності перевершують всі асґардійскі показники. Його сил досить щоб підняти мідгарского змія, який був настільки величезний, що двічі обкрутив Землю. Крім цього, Тор в стані рухати острова, кришити Уру, рвати канат з Адамант, і навіть знищити планету. З мйольніром, сила Тора збільшується до невідомих меж.
 • Спритність: Тор має підвищену спритністю, здатний рухатися в бою з неймовірною швидкістю і не тільки відбивати надшвидкі атаки, але і наносити їх.
 • Реакція: Тор володіє блискавичною реакцією, за допомогою якої може виявляти рухомі об'єкти майже на будь-якій швидкості, включно з субсвітловими. Відбивав атаки Срібного серфера — одного із найшвидших створінь всесвіту.
 • Органи чуття: Тор володіє дуже гострим зором, завдяки якому бачить на десятки світлових років вперед, і слухом, завдяки якому чує звуки навіть в космічному вакуумі.
 • Божественне чуття: Одінсон чує будь-яку молитву, звернену до нього, він почув заклик про допомогу з планети, яка розташовується в сотнях світлових років від Землі.
 • Підвищена витривалість до магічних атак: Тор в якісь мірі захищений від ряду містичних атак, проте не має повного імунітету до них. Має високий бар'єр опірності до атак Доктора Стренджа, Доктора Дума і Червоної Відьми. За допомогою свого молота Тор здатний розвіяти складні заклинання або розірвати зв'язок противника з його містичними силами, як було з Wrecking Crew, силу якого він вимкнув повністю, і з Джаггернаута, якому Одінсон ненадовго заблокував захисні магічні поля.
 • Підвищена витривалість до телепатичним атак: Тор говорив, що розум бога — небезпечне місце для будь-якого телепата, ці слова Тор довів на ділі, коли зміг протистояти втручанню омега телепатів Диво Жінки і Фенікса-Фроста.
 • Підвищена витривалість до ілюзій: Тор має високий ступінь спротиву ілюзіям. Зумів знайти могутнього лорда пекла Мефісто серед його двійників, а також неодноразово чинив опір ілюзіям Локі.
 • Берсерк: особливий стан Тора, в якому він абсолютно не контролює своєї сили та впадає в лють. В такому стані розумові функції Тора порушені, фактично він божевільний і становить загрозу для всього всесвіту, але може перемогти таких супротивників, як Срібний серфер і Бета Рей Білл.
 • Магія рун: Магія рун, одна з найпотужніших джерел сил, яку опанував Тор. Магія рун давала богу грому, знання про минуле, сьогодення і майбутнє. Контроль над матерією, баченню за гранню богів, спотворення реальності, маніпуляції ймовірністю, дійсністю. Тор бачив і відчував кожну істоту, енергію, саму порожнечу.
 • Одінфорс: Найбільша сила, та, якою володіє Одін, поєднана сила, яка виникла після об'єднання сили самого Одіна і його братів — Вілі і Ве. Тор також володів цієї силою під час Рагнароку, бувши Лордом Асґарда. Саме комбінація Одінфорса і Магії Рун, зробила його силу воістину неймовірною.
 • Тор рунний король: Найсильніша версія Тора, в якій він об'єднує силу Магії Рун і силу Одіна, свого батька, так званий Одінфорс. У цій формі, сили Тора неймовірно збільшуються, магічні здібності колосально посилюються, а фізичні характеристики досягали нескінченності.

Розширенні здібності[ред. | ред. код]

Мйольнір: Одін нагородив свого сина неймовірним артефактом, який безсумніву є однією з наймогутніших зброй, викуваних в Асґарді. Молот дарує Одінсону неймовірні можливості і збільшує базові сили. Молот має особливі властивості, його може підняти лише гідний індивід, помисли і серце якого буде переповнювати честь, а рухати яким будуть лише шляхетні й благі спонукання. Крім цього молот здатний повертатися в руки до свого господаря, не залежно, від відстані та перешкод.

 • Витривалість: тіло Тора має неймовірну витривалість, на нього жодним чином не діють умови чорних дір і нейтронних зірок, він може переміщатися по поверхні Сонця і витримувати вибухи планет і народження нових зоряних тіл, він здатний вистояти перед атаками Руйнівника, Таноса, Одіна, Галактуса, Целестіалів. Його тіло нечутливе до мільйонів вольтів електроенергії, а шкіра дозволяє витримувати не тільки артилерійські обстріли, але і ядерні атаки.
 • Сила удару: сила и витривалістьТора, дає змогу йому протистояти таким противникам як Галк, Джаггернаут, Геркулес, Срібний Серфер, удари Мйольніра пробивали наскрізь Ангрира, розбивали шолом Галактуса, розколівали цілі планетоїди на друзки. Є тільки кілька предметів, які не розбиваються  Мйольніром серед них щит Капітана Америки.
 • Маніпуляція погодою: Мйольнір багаторазово посилив вміння Тора з контролю погоди, з ним він здатний створювати будь-які погодні явища: гігантські торнадо, смертоносні заметілі, метеоритні дощі й зливи, більш того Тор здатний створювати навіть космічні бурі і шторми планетарних масштабів, активність яких загрожує цілісності планет. Він може створити погодне явище навіть в місцях, в яких воно теоретично не може бути створено, наприклад, створити дощ в печері або підводну бурю.
 • Блискавки: особливу увагу приділено управлінню блискавками, Тор вміє викликати блискавки з неба, також випускати їх безпосередньо з молота, а ще сам може бути джерелом настільки величезної атаки, що її розмір становить кілька кварталів. Одінсон неймовірно точний в метанні блискавок, він без промаху використовує свою силу, навіть якщо ціль мізерно мала.
 • Геоманіпуляція: Тору підвладна сам земний ґрунт, цю силу він успадкував від матері, було показано, як він легко здатний створити ущелину в землі, яка розтягнулася на десятки кілометрів.
 • Політ: за допомогою мйольнір Тор здатний розвинути неймовірну швидкість, яка здатна перевищити в кілька разів швидкість світла і увійти в гіперпростір, він за лічені секунди здатний переміщатися на світлові роки в космічні далі.
 • Телепортація: Тор здатний відкривати портали за допомогою свого молота, він без зусиль переміщається між Мідгардом і Асґардом. Він здатний переміщатися в будь-які місця за своїм бажанням, створюючи вихор навколо себе.
 • Божественна сила: основний вид енергетики Тора — особлива містична божественна сила, з її допомогою він здатний створювати як звичайні спрямовані атаки, так і руйнівні вибухи, аж до планетарних масштабів.
 • Енергетичні маніпуляції: Мйольнір наділяє Тора колосальними можливостями маніпуляції всіма видами енергій, Тор легко здатний створити будь-яку енергетичну атаку від примітивного вогню, до космічної енергії. Тор вміє впливати, контролювати і створювати величезну кількість різноманітних випромінювань, різні види радіацій, електромагнітні хвилі, гравітаційні і альфа частинки, навіть звукові хвилі, щоб створити ультразвукові атаки і багато іншого.
 • Поглинання і перенаправлення енергії: Мйольнір має функцію поглинання, накопичення і подальшого випромінювання будь-якої енергії, було показано як Тор легко вбирав магнітні поля створені Магнето, поглинав магнітні поля планети для створення надруйнівної атаки. Було показано, як Тор поглинає і містичні атаки, наприклад, Плутона і атаки, сила яких здатна знищувати цілі галактики, і атаки Целестіалів.
 • Молекулярний контроль: Тор так вправний у поводженні з молотом, що може за бажанням переміщати навіть молекулярні частки в предметах, таким чином, він здатний повністю змінити фізичні властивості предмета, повністю перетворивши його в зовсім інший матеріал.
 • Захист: розкручуючи молот Тор створює непроникний щит, який може відбити будь-яку енергетичну атаку.
 • Захисні поля: Тор може за допомогою сили молота створювати особливі захисні силові поля, він навіть здатний покривати ними великі ділянки землі і витримувати атаки космічних масштабів.
 • Зцілення і воскресіння: за допомогою молота Тор може не тільки зцілити людину від найскладніших травм, але і воскресити її, як це було з Юніон Джеком, ще до Другої Світової.
 • Маніпуляції з часовими потоками: дивно, але було показано, як Тор подорожує в часі, він здатний переміщатися як в минуле, так і в майбутнє. Більш того, він може навіть зупинити час.
 • Вміння відслідковувати енергетичні джерела: Мйольнір має функцію, яка може відстежувати енергетичні сліди і приводити свого господаря до джерела цієї енергії.
 • Зміна пам'яті: Тор може вилучити частину спогадів з пам'яті індивіда, як це було з Джейн Фостер, він назвав цей спосіб «Подарунок забуття». Потім він виконав подібне з репортером, який побував в Асґарді.

Тор поза коміксами[ред. | ред. код]

Кіно[ред. | ред. код]

Вперше в кіно Тор з'явився у фільмі 1988 року «Неймовірний Галк: Повернення».

Кіноматографічний всесвіт Marvel[ред. | ред. код]

У всіх семи фільмах Тора грав актор Кріс Гемсворт. Також в першому фільмі з'являється молодий Тор, якого зіграв Дакота Гойо.

Фільми:

Мультсеріали[ред. | ред. код]

 • Тор — головний персонаж в мультсеріалі «Могутній Тор» 1966 року.
 • Тор епізодично з'являється в мультсеріалі «Людина Павук» 1980-х.
 • В мультсеріалі «Людина Павук і його дивовижні друзі» Тор з'являється в  епізоді «Vengeance of Loki».
 • Актор Джон Ріс-Девіс озвучив Тора в мультсеріалах «Фантастична четвірка» і «Неймовірний Галк».
 • Тор з'являється в епізоді «Темний Фенікс» мультсеріалу «Люди Ікс» 1992 року.
 • Тор з'являється в заставці мультсеріалу «Месники: завжди разом».
 • Тор — постійний герой в мультсеріалі «Загін супергероїв».
 • Тор — один з головних героїв мультсеріалів «Месники: могутні герої Землі» і «Месники: загальний збір!».
 • Тор епизодично з'являється в мультсеріалах «Досконала Людина-Павук» и «Галк і агенти У. Д. А. Р.».
 • Тор з'являється в мультсеріалі Фінеас і Ферб в серії «Місія Марвел».
 • Тор разом з Локі з'являється в мультсеріалі «Лего Марвел Супергерої: максимальне перезавантаження».
 • Тор — один з головних героїв мультсеріалу «Месники: Дискові війни».

Мультфільми[ред. | ред. код]

 • Тор з'явився в декількох анімаційних фільмах, а саме: «Нові Месники», «Нові Месники 2», «Нові Месники: герої завтрашнього дня», «Галк проти Тора», «Тор: епос Асґарда» і 4-серійний анімований комікс «Тор і Локі: Кровні брати», який вхоить в цикл «Marvel Knights».
 • В аніме «Секретні матеріали Месників: Чорна вдова і Каратель».

Відеоігри[ред. | ред. код]

Бібліографія[ред. | ред. код]

 • A+X #7 (Avengers+X-Men #7) (2012)
 • Thor Annual '98; '99; 2000 і 2001 (1998—2001)
 • Thor: Blood Oath #1-6 (жовтень 2005 — лютий 2006)
 • Thor Corps #1-4 (вересень — грудень 1993)\
 • Thor: Godstorm #1-3 (жовтень 2001 — січень 2002)
 • Thor: Rough Cut #1 (вересень 1998)
 • Thor: Son of Asgard #1-12 (травень 2004 — січень 2005)
 • Thor (The Mighty Thor) Annual #2-19 (1966—1994)
 • Thor (The Mighty Thor) Vol. 1, #126-502 (березень 1966 — вересень 1996)
 • Thor (The Mighty Thor) Vol. 2, #1-85 (червень 1998 — жовтень 2004)
 • Journey into Mystery Annual #1 (1966)
 • Journey into Mystery #83-125 (серпень 1962 — лютий 1966)
 • Frodo #1-6 (жовтень 2005 — лютий 2006)

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Фільм «Тор» на сайті IMDb (англ.) (англ.) на сайті Internet Movie Database
 2. Фільм «Месники» на сайті IMDb (англ.) (англ.) на сайте Internet Movie Database
 3. Інформація про Месників
Попередник: Король Асґарду Наступник:
Гела Локі