Marvel Comics

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Marvel Comics
англ. Marvel Worldwide, Inc.(Marvel comics)
Тип дочірня компанія Marvel Entertainment
Галузь видавництво
Засновано 1939
Засновник(и) Martin Goodman[d]
Штаб-квартира 417 П'ята авеню, Нью-Йорк, США
Ключові особи

Джо Кесада, Головний редактор
Ден Баклі, Видавець, Виконавчий директор

Стен Лі, колишній головний редактор/видавець/президент/голова
Продукція комікси
Виторг US$125,700,000 (2007)
Чистий прибуток US$53,500,000 (2007)
Власник(и) The Walt Disney Company
Холдингова компанія Marvel Entertainment
Сайт marvel.com

CMNS: Marvel Comics на Вікісховищі

Marvel Comics або Marvel Publishing, Inc. — нью-йоркська компанія, яка спеціалізується на видавництві коміксів і суміжних їм носіїв. Належить Marvel Entertainment, Inc, що, у свою чергу, є дочірньою компанією The Walt Disney Company.

Marvel відома завдяки таким коміксам, як «Фантастична четвірка» (англ. Fantastic Four), «Людина-павук» (англ. Spiderman), «Неймовірний Халк» (англ. Incredible Hulk), «Люди Ікс» (англ. X-Men) та інші. Більшість персонажів коміксів Marvel існують у вигаданому всесвіті під назвою Всесвіт Marvel[en] (англ. Marvel Universe); екшн відбувається у таких реальних містах як Чикаго, Нью-Йорк і Лос-Анджелес.

Відділ коміксів у компанії відкрився у 1939 році як Timely Publications, і до 1950-х став загально відомим як Atlas Comics. Сучасного вигляду Marvel набула у 1964 році, з реалізацією Фантастичної четвірки та інших супер-героїв, створених Стеном Лі, Джеком Кірбі, Стівом Дітко й іншими. Marvel з того часу став одним з найбільших американських видавців коміксів.

31 грудня 2009 року The Walt Disney Company придбала Marvel Entertainment[en] за $ 4,240 мільярди.

Історія[ред. | ред. код]

Timely Publications[ред. | ред. код]

TimelyShield3.png

Компанія Marvel Comics була створена авторитетним видавцем Pulp-журналів Мартіном Гудменом в 1939 році як група дочірніх компаній під загальною назвою «Timely Comics». Першою публікацією був комікс «Marvel Comics» # 1 (жовтень 1939), в якому вперше з'явився Людина-Факел, супергерой-андроїд, створений Карлом Бургосом, а також антигерой-мутант Немор Підводник, створений Білом Евереттом. Комікс став дуже популярним, хоча у компанії не вистачало власних коштів на задоволення всього попиту, і довелося скористатися послугами сторонньої компанії «Funnies Inc».

Перший редактор компанії, письменник і художник Джо Саймон, об'єднав зусилля з майбутньою легендою індустрії коміксів, Джеком Кірбі, щоб створити першого патріотичного супергероя, Капітана Америку, який дебютував в коміксі «Captain America Comics» # 1 (березень 1941). Він також став головним хітом з продажу.

Хоча інші персонажі «Timely» не були настільки популярні, як ця «велика трійка», деякі помітні герої того часу, такі як Дзига, Міс Америка, Руйнівник, початкові Віжн і Ангел, продовжують з'являтися в сучасних коміксах.

У 40-х роках бізнес Гудмана виріс, і стало зрозуміло, що Саймону потрібні помічники. Тоді Гудман найняв сина двоюрідного брата своєї дружини, 17-річного Стенлі Лібера. Через двадцять років він знайде всесвітню популярність під ім'ям Стен Лі.

Мартін Ґудмен заснував компанію пізніше відому як Marvel Comics під назвою Timely Publications у 1939 році.

Atlas Comics[ред. | ред. код]

Atlas Comics logo.svg

Рівень продажів всіх коміксів значно впав в післявоєнні роки, оскільки образ надлюдини, популярний в роки Великої депресії і війни, вийшов з моди. Як і інші видавці коміксів «Timely» - відома в 1950-ті роки під назвою «Atlas Comics» - взяла курс на популярні тоді жанри: забавні тварини, вестерн, жахи, війна, кримінал, гумор, любовний роман, шпигунський роман і навіть середньовічне пригода, такі комікси користувалися різним рівнем успіху. Спроби відродити в 1953-1954 роки комікси про супергероїв за участю Людини-факела, підводники і Капітана Америка не мали успіху.

З 1952 до кінця 1956 Гудмен поширював свої комікси через власну дистриб'юторську компанію «Atlas». Пізніше він переключився на «American News Company», найбільшу національну компанію-розповсюджувача і фактично монополію, яка незабаром програла судовий процес Міністерству юстиції США і вийшла зі справи.

Останнім коміксом з логотипом «Atlas» був «Dippy Duck» # 1 (Божевільна качка), що вийшов в жовтні 1957 року. Першим коміксом зі знаком «Marvel Comics» стала науково-фантастична антологія «Amazing Adventures» # 3 (Дивовижні пригоди), на обкладинці якої був логотип «MC». Комікс був виданий 9 травня 1961, хоча на обкладинці стояла дата серпня 1961. [1]

У цей час Гудмен на хвилі успіху науково-фантастичних фільмів вибрав новий напрям в коміксах, запустивши або відродивши шість серій в цьому жанрі: «Дивовижні світи» # 1; «Світ фентезі» # 15; «Дивовижні історії» # 67; «Подорож в таємницю» # 50; «Тривожні історії» # 1 і «Вражаючі історії» # 1. Комікси в жанрі космічного фентезі виявилися невдалими, і до кінця 1959 більшість серій (випуск «Дивних світів» і «Світу фентезі» був припинений) стали другосортними коміксами про монстрів. Більшість серій малював Джек Кірбі (їх часто розфарбовував Дік Айерс), також виходили атмосферні пригоди про втечі з в'язниць / джунглів і химерні історії від Дона Хека, комікси таких художників як Пол Райнман і Джо Сіннотт, і роботи творчого тандему Стен Лі-Стів Дітко.

Також «Marvel» розширила свою лінію гумористичних коміксів для дівчат, створивши серію «Кеті» (жовтень 1959) і короткий комікс «Лінда Картер, медсестра-студентка» (вересень 1961).

1960-ті[ред. | ред. код]

На тлі успіху «DC Comics» по відродженню коміксів про супергероїв в кінці 1950-х і початку 1960-х років, особливо з « Американської Лігою Справедливості», «Marvel» вирішила йти слідом. За досить сумнівною легендою в 1961 році видавець «Timely» і «Atlas» Мартін Гудмен грав у гольф з одним з босів «DC Comics» (імовірно, Джеком Лейбовіц або Ірвіном Доненфілдом), який хвалився успіхом Ліги Справедливості (що з'явилася спочатку в коміксі «The Brave and the Bold» # 28 (лютий 1960), а потім отримала власний комікс).

Редактор і письменник Стен Лі разом з вільнонайманим художником Джеком Кірбі створили Фантастичну Четвірку, що нагадує квартет шукачів пригод з комікса «Challengers of the Unknown», який Кірбі створив для «DC» в 1957 у. Всупереч стереотипам жанру герої не вели подвійне життя і навіть спочатку не носили костюмів (при цьому в їх складі був один монстр), лаялися один з одним і випробовували повсякденні труднощі, що стало називатися підходом «супергерої в реальному світі». Як відзначають багато істориків коміксів, саме цей підхід став причиною успіху даного коміксу і всіх наступних, заснованих на ньому. На хвилі успіху «Marvel» почала створювати комікси про інших супергероїв і антигероїв, таких як Галк, Людина-Павук, Тор, Людина-Мураха, Залізна Людина, Люди Ікс і Шибайголова, і таких суперлиходія, як Веном, Доктор Дум, Магнето, Ґалактус[en], Зелений гоблін і Доктор Восьминіг. Найбільш комерційно успішним коміксом став «Дивовижний Людина-Павук» (The Amazing Spider-Man), створений Лі і Дітко.

У коміксах «Marvel» особлива увага приділялася розкриттю характерів супергероїв. Так, Людина-Павук - юний герой, повний протиріччями і сумнівами, а також звичайними для підлітка проблемами. Більшість супергероїв «Marvel» страждають від внутрішніх проблем, від самотності навіть більше, ніж звичайні люди, на відміну від досконалих, красивих і спортивних традиційних супергероїв раннього періоду. Деякі герої «Marvel» більше схожі на лиходіїв і монстрів. У той час цей нетрадиційний підхід зробив революцію в коміксах.

Ім'я Стена Лі стало одним з найвідоміших в індустрії коміксів. Більшість героїв, створених в той час, належить його авторству - саме вони і складають основну масу популярних персонажів, комікси про яких виходять нині. Художники також мали значний вплив на розвиток коміксів: так ім'я Джека Кірбі можна побачити в більшості коміксів того часу на космічну тематику - «Фантастична Четвірка», «Могутній Тор», персонажі Спостерігач[en], Срібного серфера[en] і Еґо, Жива Планета[en]. Стів Дітко був ведучим художником в коміксах, де превалює натуралізм (як, наприклад, у міських пейзажах Людини-Павука) і Сюрреалістична атмосфера (як в коміксі про Докторі Стренджа). Разом вони створили так званий «метод Марвел», що полягає в тому, що автор придумує сюжет, художник його малює і продумає тонкі деталі сюжету, діалогів і навіть персонажів, а потім автор завершує процес остаточної шліфуванням сюжету і діалогів.

В 1968 у засновник компанії Мартін Гудман продав «Marvel Comics» і всі свої інші видавничі компанії «Perfect Film and Chemical Corporation». Всі колишні компанії Гудмана були об'єднані в підрозділ «Magazine Management Co.», а сам Гудмен залишився видавцем.

Герої всесвіту Marvel[ред. | ред. код]

За свою 75-річну історію «Marvel Comics» створила величезну кількість популярних персонажів, таких як:

Команди всесвіту Marvel[ред. | ред. код]

Багато персонажів всесвіту Marvel[en] об'єднуються в команди, для боротьби проти спільних ворогів. Про популярних групах супергероїв є окремі серії коміксів. Найбільш відомі і популярні команди:

Переклади українською[ред. | ред. код]

У лютому 2018 році британсько-українське видавництво коміксів "Fireclaw Ukraine" (українська філія британського видавництва з'явилася у 2015 році) отримало неекслюзивні права на переклад коміксів Marvel Comics українською мовою. Першим коміксом Marvel Comics перекладеним українською мовою став легендарний комікс «Людина-павук».[2][3]

У вересні 2018 року стало відомо, що україномовні переклади коміксів Marvel також буде видавати видавництво Northern lights.

2018

У 2018 вийшло 5 українських перекладів коміксів Marvel

  • Серія Spider-Man, випуски 1-9 (у м'якій обгортці, у журнальному форматі)
  • Андреа Сорентіно. «Cтарий Лоґан. Том 1. Берсеркер». Переклад з англійської: ?. Київ: Firecla Ukraine. 97 стор. ISBN 978-966-978-080-5
  • Джеррі Даґан. «Дедпул. Балакучий мільйонер». Переклад з англійської: ?. Київ: Firecla Ukraine. 128 стор. ISBN 978-966-978-081-2
  • Соул Чон, Додато Макгіннес, Пачеко Росанас, Дель Мундо. Вражаючі Люди-Ікс. Том 1. Життя Ікс. Переклад з англійської: ?. Київ: Firecla Ukraine. ? стор. ISBN ?
  • Деніел Вей. Веном. Том 1. Тремтіння. Переклад з англійської: ?. Київ: Northern lights. 124 стор. ISBN ?

Див. Також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]