Marvel Comics

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Marvel Comics
англ. Marvel Worldwide, Inc.(Marvel comics) (18 червня 2010)
англ. Marvel Publishing, Inc. (8 листопада 2005)
англ. Marvel Comics Group
Тип дочірня компанія Marvel Entertainment
Галузь видавництво
Попередник(и) Timely Comics і Atlas Comics
Засновано 1939
Засновник(и) Martin Goodmand
Штаб-квартира 417 П'ята авеню, Нью-Йорк, США
Ключові особи

Джек 657, Головний редактор
Ден Баклі, Видавець, Виконавчий директор

Стен Лі, колишній головний редактор/видавець/президент/голова
Продукція комікси
Виторг US $125,700,000 (2007)
Чистий прибуток US $53,500,000 (2007)
Власник(и) The Walt Disney Company
Холдингова компанія Marvel Entertainment
Дочірні компанії
 • Male Publishing Corporationd, Marvel Pressd, Epic Comicsd, Max[d] і Marvel Musicd
 • marvel.com
  CMNS: Marvel Comics у Вікісховищі

  Marvel Comics або Marvel Publishing, Inc. — нью-йоркська компанія, яка спеціалізується на видавництві коміксів і суміжних їм носіїв. Належить Marvel Entertainment, Inc, що, у свою чергу, є дочірньою компанією The Walt Disney Company.

  Marvel відома завдяки таким коміксам, як «Фантастична четвірка» (англ. Fantastic Four), «Людина-павук» (англ. Spiderman), «Неймовірний Халк» (англ. Incredible Hulk), «Люди Ікс» (англ. X-Men) та інші. Більшість персонажів коміксів Marvel існують у вигаданому всесвіті під назвою Всесвіт Marvel (англ. Marvel Universe); екшн відбувається у таких реальних містах як Чикаго, Нью-Йорк і Лос-Анджелес.

  Відділ коміксів у компанії відкрився у 1939 році як Timely Publications, і до 1950-х став загально відомим як Atlas Comics. Сучасного вигляду Marvel набула у 1964 році, з реалізацією Фантастичної четвірки та інших супер-героїв, створених Стеном Лі, Джеком Кірбі, Стівом Дітко й іншими. Marvel з того часу став одним з найбільших американських видавців коміксів.

  31 грудня 2009 року The Walt Disney Company придбала Marvel Entertainment за $4,240 мільярди.

  Історія[ред. | ред. код]

  Timely Publications[ред. | ред. код]

  TimelyShield3.png

  Компанія Marvel Comics була створена авторитетним видавцем Pulp-журналів Мартіном Гудменом в 1939 році як група дочірніх компаній під загальною назвою «Timely Comics». Першою публікацією був комікс «Marvel Comics» #1 (жовтень 1939), в якому вперше з'явився Людина-Факел, супергерой-андроїд, створений Карлом Бургосом, а також антигерой-мутант Немор Підводник, створений Білом Евереттом. Комікс став дуже популярним, хоча у компанії не вистачало власних коштів на задоволення всього попиту, і довелося скористатися послугами сторонньої компанії «Funnies Inc».

  Перший редактор компанії, письменник і художник Джо Саймон, об'єднав зусилля з майбутньою легендою індустрії коміксів, Джеком Кірбі, щоб створити першого патріотичного супергероя, Капітана Америку, який дебютував в коміксі «Captain America Comics» #1 (березень 1941). Він також став головним хітом з продажу.

  Хоча інші персонажі «Timely» не були настільки популярні, як ця «велика трійка», деякі помітні герої того часу, такі як Дзига, Міс Америка, Руйнівник, початкові Віжн і Ангел, продовжують з'являтися в сучасних коміксах.

  У 40-х роках бізнес Гудмана виріс, і стало зрозуміло, що Саймону потрібні помічники. Тоді Гудман найняв сина двоюрідного брата своєї дружини, 17-річного Стенлі Лібера. Через двадцять років він знайде всесвітню популярність під ім'ям Стен Лі.

  Мартін Ґудмен заснував компанію пізніше відому як Marvel Comics під назвою Timely Publications у 1939 році.

  Atlas Comics[ред. | ред. код]

  Atlas Comics logo.svg

  Рівень продажів всіх коміксів значно впав в післявоєнні роки, оскільки образ надлюдини, популярний в роки Великої депресії і війни, вийшов з моди. Як і інші видавці коміксів «Timely» — відома в 1950-ті роки під назвою «Atlas Comics» — взяла курс на популярні тоді жанри: забавні тварини, вестерн, жахи, війна, кримінал, гумор, любовний роман, шпигунський роман і навіть середньовічна пригода. Такі комікси користувалися різним рівнем успіху. Спроби відродити в 1953—1954 роки комікси про супергероїв за участю Людини-факела, підводники і Капітана Америка не мали успіху.

  З 1952 до кінця 1956 Гудмен поширював свої комікси через власну дистриб'юторську компанію «Atlas». Пізніше він переключився на «American News Company», найбільшу національну компанію-розповсюджувача і фактично монополію, яка незабаром програла судовий процес Міністерству юстиції США і вийшла зі справи.

  Останнім коміксом з логотипом «Atlas» був «Dippy Duck» #1 (Божевільна качка), що вийшов в жовтні 1957 року. Першим коміксом зі знаком «Marvel Comics» стала науково-фантастична антологія «Amazing Adventures» # 3 (Дивовижні пригоди), на обкладинці якої був логотип «MC». Комікс був виданий 9 травня 1961, хоча на обкладинці стояла дата серпня 1961.[1]

  У цей час Гудмен на хвилі успіху науково-фантастичних фільмів вибрав новий напрям в коміксах, запустивши або відродивши шість серій в цьому жанрі: «Дивовижні світи» #1; «Світ фентезі» #15; «Дивовижні історії» #67; «Подорож в таємницю» #50; «Тривожні історії» #1 і «Вражаючі історії» #1. Комікси в жанрі космічного фентезі виявилися невдалими, і до кінця 1959 більшість серій (випуск «Дивних світів» і «Світу фентезі» був припинений) стали другосортними коміксами про монстрів. Більшість серій малював Джек Кірбі (їх часто розфарбовував Дік Айерс), також виходили атмосферні пригоди про втечі з в'язниць / джунглів і химерні історії від Дона Хека, комікси таких художників як Пол Райнман і Джо Сіннотт, і роботи творчого тандему Стен Лі-Стів Дітко.

  Також «Marvel» розширила свою лінію гумористичних коміксів для дівчат, створивши серію «Кеті» (жовтень 1959) і короткий комікс «Лінда Картер, медсестра-студентка» (вересень 1961).

  1960-ті[ред. | ред. код]

  На тлі успіху «DC Comics» по відродженню коміксів про супергероїв в кінці 1950-х і початку 1960-х років, особливо з «Американської Лігою Справедливості», «Marvel» вирішила йти слідом. За досить сумнівною легендою в 1961 році видавець «Timely» і «Atlas» Мартін Гудмен грав у гольф з одним з босів «DC Comics» (імовірно, Джеком Лейбовіц або Ірвіном Доненфілдом), який хвалився успіхом Ліги Справедливості (що з'явилася спочатку в коміксі «The Brave and the Bold» #28 (лютий 1960), а потім отримала власний комікс).

  Редактор і письменник Стен Лі разом з вільнонайманим художником Джеком Кірбі створили Фантастичну Четвірку, що нагадує квартет шукачів пригод з комікса «Challengers of the Unknown», який Кірбі створив для «DC» в 1957 у. Всупереч стереотипам жанру герої не вели подвійне життя і навіть спочатку не носили костюмів (при цьому в їх складі був один монстр), лаялися один з одним і випробовували повсякденні труднощі, що стало називатися підходом «супергерої в реальному світі». Як відзначають багато істориків коміксів, саме цей підхід став причиною успіху даного коміксу і всіх наступних, заснованих на ньому. На хвилі успіху «Marvel» почала створювати комікси про інших супергероїв і антигероїв, таких як Галк, Людина-Павук, Тор, Людина-Мураха, Залізна Людина, Люди Ікс і Шибайголова, і таких суперлиходія, як Веном, Доктор Дум, Магнето, Ґалактус, Зелений гоблін і Доктор Восьминіг. Найбільш комерційно успішною серією коміксів стала «Дивовижна Людина-Павук» (англ. The Amazing Spider-Man), створений Лі і Дітко.

  У коміксах «Marvel» особлива увага приділялася розкриттю характерів супергероїв. Так, Людина-Павук — юний герой, повний протиріччями і сумнівами, а також звичайними для підлітка проблемами. Більшість супергероїв «Marvel» страждають від внутрішніх проблем, від самотності навіть більше, ніж звичайні люди, на відміну від досконалих, красивих і спортивних традиційних супергероїв раннього періоду. Деякі герої «Marvel» більше схожі на лиходіїв і монстрів. У той час цей нетрадиційний підхід зробив революцію в коміксах.

  Ім'я Стена Лі стало одним з найвідоміших в індустрії коміксів. Більшість героїв, створених в той час, належить його авторству — саме вони і складають основну масу популярних персонажів, комікси про яких виходять нині. Художники також мали значний вплив на розвиток коміксів: так ім'я Джека Кірбі можна побачити в більшості коміксів того часу на космічну тематику — «Фантастична Четвірка», «Могутній Тор», персонажі Спостерігач, Срібного серфера[en] і Еґо, Жива Планета[en]. Стів Дітко був ведучим художником в коміксах, де превалює натуралізм (як, наприклад, у міських пейзажах Людини-Павука) і Сюрреалістична атмосфера (як в коміксі про Доктора Стренджа). Разом вони створили так званий «метод Марвел», що полягає в тому, що автор придумує сюжет, художник його малює і продумає тонкі деталі сюжету, діалогів і навіть персонажів, а потім автор завершує процес остаточної шліфуванням сюжету і діалогів.

  В 1968 у засновник компанії Мартін Гудман продав «Marvel Comics» і всі свої інші видавничі компанії «Perfect Film and Chemical Corporation». Всі колишні компанії Гудмана були об'єднані в підрозділ «Magazine Management Co.», а сам Гудмен залишився видавцем.

  Герої всесвіту Marvel[ред. | ред. код]

  За свою 75-річну історію «Marvel Comics» створила величезну кількість популярних персонажів, таких як:

  Команди всесвіту Marvel[ред. | ред. код]

  Багато персонажів всесвіту Marvel об'єднуються в команди, для боротьби проти спільних ворогів. Про популярних групах супергероїв є окремі серії коміксів. Найбільш відомі і популярні команди:

  Переклади українською[ред. | ред. код]

  У лютому 2018 році британсько-українське видавництво коміксів «Fireclaw» (українська філія британського видавництва з'явилася у 2015 році) перше отримало права на переклад коміксів Marvel Comics українською мовою. Першим коміксом Marvel Comics перекладеним українською мовою стали комікси «легендарної серії коміксів про Людину-павука».[2][3]

  У вересні 2018 року стало відомо, що україномовні переклади коміксів Marvel також стало видавати видавництво «Північні Вогні»; випуск перших україномовних перекладів коміксів Marvel розпочався у 2018 році. Наприкінці 2018 року стало відомо що видавництво «Molfar Comics» також отримало ліцензії на випуск деяких коміксів Marvel; випуск перших україномовних перекладів коміксів Marvel розпочався у 2019 році. У 2019 році стало відомо що видавництва «MAL'OPUS» та «Рідна мова» також отримали ліцензії на випуск деяких коміксів Marvel; випуск перших україномовних перекладів коміксів Marvel розпочався у 2019 році

  2018
  У 2018 було опубліковано 5 українських перекладів томів коміксів Marvel, а також 10 випусків одної серії (у виді щомісячного журналу).
  Список усіх коміксів Marvel українською випущених у 2018 році


  2019
  У 2019 планується випуск 28 українських перекладів томів та продовження випуску однієї щомісячної серій.
  Список коміксів Marvel українською, випущених або запланованих на 2019 рік


  128 стор. ISBN 978-617-7779-08-6

  2020
  У 2020 планується випуск 5 українських перекладів томів та продовження випуску однієї щомісячної серій.
  Список коміксів Marvel українською, запланованих на 2020 рік


  Див. також[ред. | ред. код]

  Примітки[ред. | ред. код]

  Посилання[ред. | ред. код]