Тронне ім'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Тронне ім'я — офіційне найменування, що використовувалось деякими римськими папами, королями й іншими правителями під час перебування при владі. З давнини монархи часто приймали рішення про використання імені, що відрізнялось від їхнього особистого імені, при спадкуванні трону.

За іменем у європейській культурі зазвичай стоїть тронний порядковий номер.

Стародавні правителі[ред.ред. код]

Стародавні правителі у багатьох частинах світу при вступі на престол, брали імена, що відрізнялись від наданих при народженні. Так було із деякими царями Ассирії, а також із деякими юдейськими царями. Ще у Стародавньому Єгипті фараони мали безліч імен.

Східна Азія[ред.ред. код]

У деяких частинах Азії скоріше як правило, ніж виняток, монархи обирали нове ім'я при вступі на престол (на старе при цьому часто накладалось табу). У Китаї та країнах, культура яких склалась під його впливом (Японія, Корея) монархи приймали девіз правління, яким іменувались після смерті (поряд із цим у монарха були релігійне (храмове) ім'я та інші). Так, японський імператор Муцухіто відомий під своїм девізом — Мейдзі, імператор Китаю Сюаньє — під девізом Кансі.

Римо-католицька церква[ред.ред. код]

Одразу після обрання нового Папи римського його питає Колегія кардиналів: «Яким іменем Ви бажаєте йменуватись?». Обраний папа обирає ім'я, під яким він буде відомий з цього моменту. Воно входить до складу урочистого проголошення Habemus Papam. Традиція змінювати імена у пап з'явилась у VI столітті й до завершення першого тисячоліття вже переважає; останній папа, який не змінював ім'я, жив у XVI столітті.

Першим папою, який прийняв подвійне ім'я, став Іоанн Павло I у 1978 році — на честь Іоанна XXIII й Павла VI, його наступник Іоанн Павло II носив це саме ім'я.

Велика Британія[ред.ред. код]

Монархи Великої Британії використовували не перші (надані під час хрещення) імена якості тронних тричі.

Королева Вікторія під час хрещення отримала імена Олександрина Вікторія; при вступі на престол вона використовувала друге ім'я (перше здалось їй неблагозвучним, а «Вікторія» означає перемога).

Альберт Едуард, принц Уельський, її син, узяв ім'я короля Едуарда VII, коли став королем Сполученого Королівства у 1901 році. Це було зроблено усупереч бажанню матері, яка жадала, щоб усі її нащадки носили у якості тронного подвійне ім'я з першим ім'я Альберт на честь її чоловіка принца-консорта Альберта, тому її син отримав імена Альберт Едуард, а старший онук — Альберт Віктор (помер за життя бабусі й не царював).

У 1936 році, після зречення Едуарда VIII принц Альберт, герцог Йоркський, зайняв престол як король Георг VI — за другим іменем. Це було спробою зміцнити стабільність монархії, використовуючи ім'я батька короля Георга V.

Однак більшість британських монархів використовували свої перші імена в якості тронного.

Ймовірно, останнє своє ім'я (Георг VII) буде носити, якщо стане королем, і Чарльз, принц Уельський. Це пов'язано з не найкращою репутацією королів з іменем Чарльз (Карл) — Карла I та Карла II.


icon Це незавершена стаття про імена та ономастику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.