Тюльпан змієлистий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тюльпан змієлистий
Ландшафтний заказник "Нагольний кряж" (75).jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Порядок: Лілієцвіті (Liliales)
Родина: Лілійні (Liliaceae)
Рід: Тюльпан (Tulipa)
Вид: Тюльпан змієлистий
Біноміальна назва
Tulipa ophiophylla
Klokov et Zoz, 1936
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Tulipa ophiophylla
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Tulipa ophiophylla
IPNI: 543023-1

Тюльпа́н змієли́стий (Tulipa ophiophylla)[1] — багаторічна рослина родини лілійних. Ендемік Північного Причорномор'я, занесений до Червоної книги України у статусі «Вразливий». Декоративна культура.

Опис[ред. | ред. код]

Трав'яниста рослина 12-35 см заввишки, геофіт, ефемероїд. Цибулини з темно-бурими оболонками, з кільцем густих щетинок навколо денця. Стебла нерідко вигнуті вгорі. Листки вузьколінійноланцетні, сріблясто-зелені. Вони складені уздовж в кільця або напівкільця, спрямовані вигнуто вгору, часто дугасто зігнуті назовні. Саме такій кільчасто-звивистій формі листків завдячує ця рослина своєю видовою назвою. Квітки поодинокі, жовті, 17-35 мм завдовжки. Зовнішні листочки оцвітини найширші в середині, за шириною майже такі ж, як і внутрішні. Плід — коробочка до 20 мм завдовжки.

Екологія та поширення[ред. | ред. код]

Рослина світлолюбна, посухостійка. Зростає у справжніх та петрофітних (кам'янистих) степах, на відслоненнях вапняку, крейди, пісковиків, сланців, мергелю. Віддає перевагу щебенистим та глинистим ґрунтам, може траплятися на солонцях, на Білосарайській косі зафіксовані місця зростання на піщано-ракушняковому субстраті.

Цвітіння відбувається у квітні-травні, плодоносить у червні. Розмножується насінням та вегетативно (цибулинами).

Ареал охоплює східну частину Північного Причорномор'я та Приазов'я, а саме: Донецьку, Луганську, частково Запорізьку і Херсонську області України, а також пониззя річки Дон.

Значення і статус виду[ред. | ред. код]

Популяції цього виду невеликі за площею, але досить щільні (2-30 особин на 1 м²) і численні. Відтворення як насіннєве, так і вегетативне задовільне, але навіть така плодючість не здатна компенсувати великий антропогенний тиск. Тюльпан змієлистий потерпає від зміни середовища,[2] витоптування, випасання худоби, нищівного збирання квітів для букетів.

В Україні ця рослина охороняється в Луганському і Українському степовому заповідниках, Зуївському регіональному ландшафтному парку,[3] заказнику Бесташ, культивується в Донецькому і Національному ботанічному саду імені Миколи Гришка. Для подальшого збільшення чисельності рекомендується створити нові ботанічні заказники. Збереження цього виду має велике значення для науки ще й тому, що більша частина ареалу знаходиться саме в межах України, отже рослина є вузьким ендеміком.

Хоча за розміром квіток тюльпан змієлистий поступається культурним сортам, він придатний для вирощування в квітниках, є цінним матеріалом для гібридизації з іншими видами.

Систематика[ред. | ред. код]

Українські ботаніки вважають тюльпан змієлистий спорідненим з Tulipa biebersteiniana Schult. & Schult.f., а європейські систематики взагалі розглядають його як синонім цього виду. В межах таксона описані два підвиди:

  • Tulipa ophiophylla subsp. bestashica Klokov & Zoz — тюльпан змієлистий бестаський;
  • Tulipa ophiophylla subsp. graniticola Klokov & Zoz — тюльпан змієлистий гранітний — синонім Tulipa ophiophylla subsp. bestashica[4];
  • Tulipa ophiophylla subsp. donetica Klokov & Zoz — тюльпан змієлистий донецький.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. The Plant List.(англ.)
  2. Зависимость жизненного состояния ценопопуляций Tulipa ophiophylla Klokov et Zoz от степени антропогенной трансформации растительности / В. В. Тимошенкова // Промышленная ботаника. — 2007. — Вип. 7. — С. 91-99.(рос.)
  3. Фитосозологическая оценка регионального ландшафтного парка «Зуевский» (Донецкая обл.) / В. М. Остапко, А. К. Поляков // Промышленная ботаника. — 2003. — Вип. 3. — С. 44-51.(рос.)
  4. Catalogue of Life.(англ.)

Посилання[ред. | ред. код]