Тятя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тятя
Вулкан Тятя (1990 рік)
Вулкан Тятя (1990 рік)
Тип Стратовулкан
Місцезнаходження Росія, Японія, Курильські острови, Кунашир
Гори Велика Курильська гряда
Висота 1819 метрів
Діаметр кратера діаметр 1065 метрів, глибина 160 метрів
Вік 4000 років
Останнє виверження 1981 рік

Тя́тя (айнською Чача-Нупурі«батько-гора», яп. 爺爺岳 тятя даке) — діючий вулкан на острові Кунашир у Великій Курильській гряді.

Стратовулкан типу сомма-везувій («вулкан у вулкані»). Висота 1819 м - найвища точка Кунашира. У 1977 і наступні роки стався обвал південно-східної частини краю вершинного кратера і більша частина матеріалу впала всередину північно-східного кратера. Внаслідок цього загальна висота вулкана зменшилася на величину приблизно 30-50 метрів і становить в даний час ймовірно менше 1800 метрів над рівнем моря. Розташований на північному сході острова. Складений базальтовими і андезитовими лавами.

Сомма висотою 1485 м має правильний зрізаний конус діаметром 15-18 км біля основи і до 2,5 км у кільцевого гребеня. Над дном привершинної кальдери на 337 м підноситься центральний конус.

Знімок з МКС.

Біля підніжжя і на схилах - хвойно-широколистяні ліси з бамбучником, вище - зарослі кам'яної берези і сосни сланкої.

Історичні виверження відбувались у 1812 і 1973 роках. У даний час фіксується слабка фумарольна активність у центральному кратері. Часто спостерігається задимлена вершина і відбуваються викиди отруйних газів з бічного кратера. Це одна з причин малонаселеності північного сходу Кунаширу, де знаходиться Тятя.

У лісах біля підніжжя часто можна зустріти ведмедя. Шлях до вулкану складний, однак більшість туристів дістаються до вулкану з Південно-Курильська.

Вулкан розташований на території Курильського заповідника.

Активність[ред.ред. код]

Вік вулканічної споруди не визначений. Тятя - один з найбільш активних вулканів Курильських островів, таких як: Вулкан Менделєєва, Вулкан Саричева і Ебеко. На схилах розташовано кілька експлозивних кратерів. Один з них Відважний. Велике виверження вулкана Тятя відбулося в 1973 році, стікаючі потоки лави викликали пожежу в Курильському заповіднику. Це виверження можна визначити з виверженнями Толбачика (1975), Авачі (1991) і Піка Саричева (1944).

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • На мові айнів, корінних жителів острова, вулкан називався Чача-Напурі - «батько-гора»; японці назвали його Тятя-Даке, що призвело до російської назви Тятя - «батько», і це вдало співпало зі змістом первісної айнської назви.
  • Тятя - один із символів Кунаширу; місцеве населення вважає його найкрасивішим вулканом, і його зображення, що повсюдно зустрічаються в цих краях, є неофіційним символом Курильських островів.

Посилання[ред.ред. код]