Тіт Помпоній Аттік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тіт Помпоній Аттік
Народився 109 до н. е.
м.Рим
Помер 31 березня 32 до н. е.
Афіни
Громадянство Римська республіка
Діяльність письменник, видавець
Батько Тіт Помпоній
Мати Цецилія Метелла
Рід Помпонії
Брати, сестри  • Pomponia[d]
Дружина Цецилія Метелла Пілія
Діти 1 син та 1 донька

Тіт Помпоній Аттік (*Titus Pomponius Atticus, 109 — 32 роки до н. е.) — політичний та громадський діяч, республіканець, прихильник оптиматів, фінансист, видавець часів занепаду республіки у Стародавньому Римі.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив із заможної родини вершників Помпоніїв. Син Тіта Помпонія та Цецилії Метелли. Про молоді роки мало відомостей. У 90 році до н. е. почав навчатися праву у Квінта Муція Сцеволи Авгура. Тут Помопній познайомився й затоваришував з Марком Туллієм Цицероном.

У 87 році до н. е. переїхав до Афін, де активно займався вивченням філософії та суспільних наук. З приводу того, що Тіт Помпоній значний час провів у цьому місті, то отримав когномен «Аттік». Весь час перебування в Афінах вів листування з відомим політичними та громадськими діячами Риму, зокрема із Цицероном. В Афінах зумів придбати авторитет, позичаючи гроші у борг впливовим особам та надаючи допомогу місцевій владі. За це було споруджено статую Аттіка. Зустрічався з Луцієм Корнелієм Суллою, який повертався до Риму після завершення Першої мітрідатової війни. У Аттіка з Суллою склалися доволі добрі та товариські стосунки.

Водночас активно скуповував землі в провінції Ахайя, ставши значним місцевим латифундістом. Аттік зумів налагодитися стосунки з дядею Квінтом Цецилієм, який був одним із жадібніших лихварів тогочасного Риму.

У 65 році до н. е. Помпоній повертається до Риму, де активно допомагає Цицеронові обійняти посаду консула на 63 рік до н. е. У 63—62 році до н. е. Тіт Помпоній активно допомагав Марку Цицерону придушити змову Катиліни. Зокрема під час суду над катилінаріями Аттік очолив загін, який узяв під охорону Капітолій. Після цього Аттік знову повертається до Греції.

У 58 році до н. е. помирає дядько Помпонія — Квінт Цецилій Метелл — згідно із заповітом якого був усиновлений й отримав величезний спадок у 10 млн. сестерціїв. Після цього Аттік став іменуватися Тіт Цецилій Аттік Помпоніан. З цього періоду він починає активно займатися фінансами. Йому багато з відомих вершників та патриціїв доручали вести свої справи. Аттік визначався у веденні фінансових справ інших осіб чесністю, ретельністю та енергійністю. Цим заслужив велику повагу й довіру. Зокрема, Аттік давав поради Цицерону стосовно його фінансів, допомагав влаштувати віллу у Тускулі. Водночас стає одним із значніших торговців гладіаторами. Тримав власну гладіаторську школу, звідки продавав гладіаторів по всій Італії.

Водночав Аттік здобув славу як видавець (скрипторій). Так він допомагав Цицерону видати свої творіння та промови. Для цього Помпоній активно скуповував талантовитих рабів-переписувачів, а також рабів-спеціалістів з виготовлення книг - лібраріїв та глютінаторів. Книги, видані у Помпонія Аттіка, звалися Аттікіанами, які славилися точністю і ретельністю виконання. Іншими відомим авторами, чих твори було видано Аттіком, є Авл Гірцій, Демосфен, Марк Порцій Катон Старший, Квінт Енній.

З середини [[50-ті до н. е.|50-х років до н. е. Помпоній був у Афінах, намагаючись не втручатися у політичні продії. Хоча постійно вів листування з Цицероном та іншими оптиматами. Водночас підтримував гарні стосунки з членами Першого триумвірату. Був одружений на родичці одного з них — Марка Ліцинія Красса. Водночас товаришував із Гнеєм Помпеєм Великим. Серед друзів Помпонія був відомий красномовець Гортензій Гортал.

З початком громадянської війни поміж Гаєм Цезарем та Гнеєм Помпеєм Тіт Аттік знову був поза політикою, хоча таємно підтримував республіканців і помпеянців. Аттік повернувся до Риму лише після вбивства Цезаря у 44 році до н. е. Тут намагався допогти республіканцям відновити колишній лад. При цьому суттєво допоміг грішми родині Марка Антонія — дружині Фульвії та дітям. В подальшому цей вчинок врятував Аттіка від внесення у проскрипції.

З початком Другого триумвірату Тіт Аттік знову полишає Рим й повертається до Греції. Тут він й помер 31 березня 32 року до н. е. За деякими відомостями заморив себе голодом, щоб позбавитися від страждань внаслідок невиліковної хвороби.

Творчість[ред.ред. код]

Вважався одним з найосвіченіших людей свого часу. Його листування з Цицероном становить 16 книг. Після загибелі Цицерона Тіт Аттік видав багато з його творів. Написав твір «Про консульство Цицерона», а також вірші.

В доробку є історичний нарис Liber annalis, який починався зі заснування Риму і закінчувався сьогоденням автора. Нарис цей було побудовано в анналістичній манері. Аттік був також автором декількох генеалогічних монографій, що містять відомості про знатні римські роди, зокрема, про Клавдіїв, Фабіїв, Марцеллів, а також твоуи «Замальовки» (Imagines), що містить короткі, написані гекзаметром пояснення до портретів відомих римлян. Окрім того, Аттік написав власні «Спогади». Все це не збереглося дотепер.

Родина[ред.ред. код]

Дружина — Цецилія Метелла Пілія (д/н—46 до н.е.)

Діти:

Джерела[ред.ред. код]

  • Anthony Everitt, «Cicero», Random House, 2001.
  • Annette Dortmund: Römisches Buchwesen um die Zeitenwende. War T. Pomponius Atticus (110-32 v. Chr.) Verleger?. Harrassowitz, Wiesbaden 2001, ISBN 3-447-04387-3.