Українська асоціація юдаїки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Українська асоціація юдаїки — неприбуткова академічна і професійна громадська організація, що об’єднує українських науковців і студентів, які працюють у галузі єврейських студій. УАЮ створено 2015 року.

Метою діяльності УАЮ є координація зусиль українських і закордонних науковців у дослідженні історії, мов, релігії, літератури, мистецтва та інших аспектів життя євреїв в Україні і світі. УАЮ має два ступені членства — повне і студентське. Статутом організації передбачено можливість членства іноземних дослідників[1].

Президент УАЮ — кандидат історичних наук, доцент кафедри історії НаУКМА Віталій Черноіваненко, віце-президент — доктор філологічних наук, завідувач відділу Класичного Сходу Інституту сходознавства ім. А. Кримського НАН України Олексій Хамрай (обрано 2015). Вчений секретар УАЮ — кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво» Сергій Гірік.

Практична діяльність УАЮ зосереджується на організації наукових конференцій, круглих столів, семінарів, публічних лекцій і міні-курсів із єврейської тематики[2].

УАЮ видає науковий щорічник «Judaica Ukrainica», заснований 2012 року[3]. УАЮ також публікує серію книг «Бібліотека журналу “Judaica Ukrainica”».

Українська асоціація юдаїки співадмініструє магістерську програму з юдаїки в Національному університеті «Києво-Могилянська академія» (діє з 2012)[4].

Організація співпрацює з низкою українських і зарубіжних наукових і освітніх установ та громадських організацій, зокрема, з Національний університетом "«Києво-Могилянська академія», Національною бібліотекою Ізраїлю, Єврейською теологічною семінарією у Нью-Йорку, Ініціативою «Українсько-єврейська зустріч», Монреальським університетом, Інститутом юдаїстики Яґеллонського університету у Кракові, НаУКМА, Національним університетом «Острозька академія» та ін[5]. За участі або сприяння УАЮ періодично відбуваються гостьові заходи за участю установ-партнерів у різних навчальних і наукових установах України.

У 2015–2016 навчальному році УАЮ спільно з Інститутом дослідження світового антисемітизму й політики (ISGAP) (Канада–США) організувала в НаУКМА серію публічних лекцій «Сучасний антисемітизм в Україні і світі», у рамках якого виступили відомі українські й зарубіжні науковці, громадські діячі й журналісти: Ярослав Грицак, Йосиф Зісельс, Вахтанг Кіпіані, Тарас Возняк, Віталій Портніков та ін[6].

У жовтні 2017 УАЮ і магістерська програма з юдаїки в НаУКМА за підтримки Європейської асоціації юдаїки організували наукову конференцію «Євреї України: Революція й післяреволюційна модернізація», присвячено долі українських євреїв 1917–1920-х років. Серед її учасників — дослідники з України, Ізраїлю, США, Великої Британії, Австрії, Німеччини, Угорщини[7] [8] [9].

Примітки[ред.ред. код]