Українська асоціація юдаїки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ukrainian Association for Jewish Studies
Українська асоціація юдаїки
Тип організація
Засновано 2015
Правовий статус Неприбуткова наукова громадська організація
Сфера народознавство і юдаїкаd
Штаб-квартира Київ
Розташування Київ, Україна
Центральний орган Президія
Президент Віталій Черноіваненко
Віце-президент Сергій Гірік
Вчена секретрка Надія Уфімцева
Вебсайт uajs.org.ua

Українська асоціація юдаїки — неприбуткова академічна і професійна громадська організація, що об'єднує українських науковців і студентів, які працюють у галузі єврейських студій. УАЮ створено 2015 року.

Опис[ред. | ред. код]

Метою діяльності УАЮ є координація зусиль українських і закордонних науковців у дослідженні історії, мов, релігії, літератури, мистецтва та інших аспектів життя євреїв в Україні і світі. УАЮ має два ступені членства — повне і студентське. Статутом організації передбачено можливість членства іноземних дослідників[1].

Президент УАЮ — кандидат історичних наук, доцент кафедри історії НаУКМА Віталій Черноіваненко, віце-президент — історик та філолог, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Державної наукової установи "Енциклопедичне видавництво", старший викладач Маґістерської програми з юдаїки Національного університету "Києво-Могилянська академія" - Сергій Гірік (обрано 2019). Вчений секретар УАЮ — випускниця магістерської програми з юдаїки й аспірантка кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія» Надія Уфімцева (обрано лютий 2020 р.).

Діяльність[ред. | ред. код]

Практична діяльність УАЮ зосереджується на організації наукових конференцій, круглих столів, семінарів, публічних лекцій і міні-курсів із єврейської тематики[2].

УАЮ видає науковий щорічник «Judaica Ukrainica», заснований 2012 року[3], а також публікує серію книг «Бібліотека журналу „Judaica Ukrainica“».

Українська асоціація юдаїки співадмініструє магістерську програму з юдаїки в Національному університеті «Києво-Могилянська академія» (діє з 2012)[4][5].

Організація співпрацює з низкою українських і зарубіжних наукових і освітніх установ та громадських організацій, зокрема, з Національним університетом «Києво-Могилянська академія», Українським католицьким університетом, Інститутом юдаїстики Яґеллонського університету у Кракові, Єврейським університетом у Єрусалимі, Монреальським університетом, Єврейською теологічною семінарією у Нью-Йорку, Меморіальним музеєм Голокосту у США, Ініціативою «Українсько-єврейська зустріч», Фондом «Надав», Ваадом України, Європейською асоціацією юдаїки, Всесвітнім союзом юдаїки та ін[6]. За участі або сприяння УАЮ періодично відбуваються гостьові заходи за участю установ-партнерів у різних навчальних і наукових установах України.

У 2015-2016 навчальному році УАЮ спільно з Інститутом дослідження світового антисемітизму й політики (ISGAP) (Канада–США) організувала в НаУКМА серію публічних лекцій «Сучасний антисемітизм в Україні і світі», у рамках якого виступили відомі українські й зарубіжні науковці, громадські діячі й журналісти: Ярослав Грицак, Йосиф Зісельс, Вахтанг Кіпіані, Тарас Возняк, Віталій Портніков та ін[7].

У жовтні 2017 УАЮ і магістерська програма з юдаїки в НаУКМА за підтримки Європейської асоціації юдаїки провели наукову конференцію «Євреї України: Революція й післяреволюційна модернізація», присвячену долі українських євреїв 1917–1920-х років. Серед її учасників — дослідники з України, Ізраїлю, США, Великої Британії, Австрії, Німеччини, Угорщини[8][9][10][11][12][13].

У жовтні 2018 асоціація організувала наукову конференцію «Сучасний Ізраїль: від держави на шляху до держави перед викликами» з нагоди 70-річчя Держави Ізраїль. У ній узяли участь дослідники з України, Великої Британії, Ізраїлю, Канади, Німеччини, Польщі, США і Швеції. Під час заходу обговорювалися наукові проблеми, пов'язаний з історією сіонізму й Держави Ізраїль, відносинам Ізраїлю з іншими країнами, суспільством і культурним життям єврейської держави. Конференцію підтримали Фонд «Надав», Європейська асоціація ізраїлезнавства та Київська громада традиційного юдаїзму «Масорет»[14][15].

На Загальних зборах УАЮ 15 грудня 2019 року на посаду віце-президента було обрано Гіріка Сергія.

На розширеному засіданні президії УАЮ 3 лютого 2020 року на посаду вченої секретарки асоціації обрано випускницю магістерської програми з юдаїки й аспірантку кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія» Надію Уфімцеву.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. http://uajs.org.ua/uk/node/3
 2. http://uajs.org.ua/uk/node/5
 3. http://judaicaukrainica.ukma.edu.ua/content/volumes
 4. http://uajs.org.ua/uk/node/7
 5. Що таке юдаїка, або Як «відкриті університети» поєднують історію, мови та релігію?. Громадське радіо. 21 January 2018. 
 6. http://uajs.org.ua/uk/node/6
 7. https://isgap.org/seminar-series/national-university-ukraine/
 8. http://vaadua.org/news/uayu-i-naukma-proveli-mizhnarodnu-konferenciyu-ievreyi-ukrayini-revolyuciya-y
 9. http://uajs.org.ua/uk/node/131
 10. https://www.eurojewishstudies.org/cgp/cgpejs/#cgpejs_2017_2018_2
 11. Vitaly Chernoivanenko On Jewish Studies In Ukraine. An Interview by Vladislav Davidzon. The Odessa Review. Issue 11 (October-November 2017), p. 31. 
 12. "A Dubious Anniversary. Should the Jewish community celebrate a century since the Russian Revolution?" by Julie Masis. The Jerusalem Post. October 20, 2017. 
 13. "100 years on, international conferences debate Jewish role in Russian Revolution" by Julie Masis. The Times of Israel. October 28, 2017. 
 14. Юрий Корогодский. "Первая в Украине научная конференция об Израиле прошла в Киеве". Хадашот: Газета Ассоциации еврейских организаций и общин Украины. Ноябрь 2018. 
 15. Сергій Гірік. "Як організовувати конференції з єврейських студій? Погляд ізсередини". Історична правда. 16 листопада 2018.