Світовий єврейський конгрес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Світовий єврейський конгрес івр. הקונגרס היהודי העולמי
фр. Congrès Juif Mondial
ісп. Congreso Judío Mundial
угор. Zsidó Világkongresszus
нім. Jüdischer Weltkongress
рос. Всемирный Еврейский Конгресс
італ. Congresso Ebraico Mondiale
пол. Światowy Kongres Żydowski
араб. المؤتمر اليهودي العالمي
перс. کنگره جهانی یهودیان
Абревіатура CJM(фр.)
Тип міжнародна недержавна організація (INGO)d
єврейська організаціяd
501(c) організаціяd
Засновник Nahum Goldmannd
Засновано 13 серпня 1936
Женева
Правовий статус 501(c) організаціяd
Сфера сіонізм
Країна  США
Штаб-квартира Нью-Йорк
Місце діяльності увесь світd
Керівник Edgar Bronfman, Sr.d (1979)[1]
Партнерство ЮНЕСКО[2]
Дохід 14 338 415 € (2020)
Вебсайт: worldjewishcongress.org

CMNS: Світовий єврейський конгрес у Вікісховищі

Світовий єврейський конгрес (англ. World Jewish Congress, WJC) — міжнародне об'єднання єврейських організацій. Політичне завдання конгресу — представництво всіх євреїв, які живуть у діаспорі.

Світовий єврейський конгрес був заснований 13 серпня 1936 року в Женеві за ініціативою лідерів сіоністського руху С. С. Вайза (1874–1949) і Н. Гольдмана (1895–1982) при підтримці Американського єврейського конгресу і Комітету єврейських громад з 32 країн.

Штаб-квартира знаходиться в Нью-Йорку. Представництва є в Брюсселі, Парижі, Москві, Буенос-Айресі та Женеві.

Історія[ред. | ред. код]

Світовий єврейський конгрес був заснований у Женеві (Швейцарії) у серпні 1936 року у відповідь на підйом нацизму та хвилю європейського антисемітизму.

У часи Другої світової війни діяльність ЄВК спрямовувалася на мобілізацію світового співтовариства для боротьби проти нацизму. У повоєнні роки ЄВК брав участь у відновленні єврейських громад в Європі, займався питаннями компенсації моральних і матеріальних збитків, що зазнало єврейське населення з боку гітлерівської Німеччини, надавав допомогу в розшуку фашистських злочинців і розслідуванні злочинів нацизму, відіграв активну роль в утворенні держави Ізраїль.

Конгрес репрезентує громади та організації майже 100 країн світу. Найбільшими його філіями є Євро-азійський єврейський конгрес, Європейський єврейський конгрес, Ізраїльське відділення, Латиноамериканський єврейський конгрес, Північноамериканський єврейський конгрес, Всесвітній союз єврейський студентів.

Від 2007 ЄВК очолює американський мільярдер Р. Лаудер. Конгрес співробітничає з ООН, ЮНЕСКО, Міжнародним комітетом Червоного Хреста та іншими інституціями.

Від 1990-х налагоджено взаємини між ЄВК та громадськими об’єднаннями євреїв України. Відтоді Єврейська конфедерація України — член ЄВК та організацій, що входять до складу останнього, — Європейського єврейського конгресу, Європейської ради єврейських організацій та громад. Співпраця між ними охоплює культурно-освітню діяльність, благодійність тощо.

1996 членом виконавчого комітету ЄВК став головний рабин м. Києва і України Я. Д. Блайх, від 2001 він є також віце-президентом Європейського єврейського конгресу та Європейської ради єврейських організацій і громад.

За підтримки ЄВК та його філій в Україні проводяться міжнародні конференції й зустрічі. У вересні 2006 Європейський єврейський конгрес виступив співорганізатором проведення у Києві форуму пам’яті про Голокост, присвяченого 65-й річниці трагедії Бабиного Яру.

У жовтні 2008 центром обговорення освітянських проблем світового єврейства стала Ялта, де відбулася конференція «Лимуд. Ялта 2008» за участю М. Бронфмана — голови ради спостерігачів ЄВК, керівників єврейських організацій багатьох країн світу та близько 1,5 тис. гостей.

У квітні 2009 в Україні відбулися переговори щодо адаптації проекту фонду В. Пінчука «Назви своє ім’я» до програми Євроазійського єврейського конгресу «Толерантність — уроки Голокосту». Розширенню зв’язків між українським та світовим єврейством сприяло ухвалене 2008 рішення про збільшення кількості делегатів України в асамблеях ЄВК з 6 до 12.

Віцепрезидентом організації є український бізнесмен та президент Єврейської конфедерації України Борис Ложкін[3].

Президенти[ред. | ред. код]

  • Стівен Вайз (1936—1949)
  • Нахум Гольдман (1949—1977)
  • Філіп Клацник (1977—1979)
  • Едгар Бронфман-старший (1979—2007)
  • Рональд Лаудер (з 2007)

Примітки[ред. | ред. код]

  1. https://www.worldjewishcongress.org/es/bio/edgar-m-bronfman
  2. https://www.unesco.org/sites/default/files/medias/fichiers/2023/10/UNESCO_List%20NGOs%20official%20partnership%20-%20Liste%20ONG%20partenariat%20officiel_September2023.pdf
  3. Всесвітній єврейський конгрес обрав Ложкіна віце-президентом на наступні 4 роки. РБК-Украина (рос.). Процитовано 28 травня 2021.

Посилання[ред. | ред. код]