Українська школа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Українська Школа»
до 1910 «Руська Школа»
Типпедагогічне товариство
Засновано1887
Розпущено1940
Правовий статусгромадська організація
Метапокращення стану українського шкільництва на Буковині
РозташуванняЧернівці, вул. Петровича (нині вул. Ломоносова), 2
Місце діяльностіГерцогство Буковина Австрійської імперії; Сучавський цинут Румунське королівство
Офіційні мовиукраїнська
Голова (1887-1891)Омелян Попович
Голова (1891-1914)Степан Смаль-Стоцький
Голова (1914-1940)Антін Кирилів
Ключові особиІ.Данилевич, Іларіон Карбулицький, Єротей Пігуляк, Іван Синюк, М.Гарас, Василь Якубович

«Українська Школа» (до 1910 — «Руська Школа») — українське педагогічне товариство на Буковині, створене під патронатом «Руської Бесіди».

Австрійський період

[ред. | ред. код]

Товариство «Руська Школа» було засновано (1887) у місті Чернівці (Герцогство Буковина) з ініціативи видатного педагога та громадсько-політичного діяча Омеляна Поповича. Він же й очолював організацію перші чотири роки.
Основними напрямками роботи товариства було: організація роботи приватних шкіл, курсів підвищення кваліфікації українських вчителів, фінансова підтримка окремих учнів. Велася видавнича діяльність — практично відразу почали випускати журнал «Руська Школа» (18881891).
Приділяли увагу потребам українського шкільництва у державних освітніх закладах, в тому числі «іншомовних».

З 1891 року товариство очолював не менш видатний педагог — Степан Смаль-Стоцький. Водночас, Омелян Попович, як інспектор українських народних шкіл крайового уряду, всіляко сприяв роботі товариства.
1910-го року організацію було перейменовано у товариство «Українська школа».
Товариство утримувало «Учительську семінарію для дівчат у Чернівцях» та «Українську реальну гімназію у Вашківцях», організувала «Народний Університет у Чернівцях» з популярними викладами і 14 дочірніх товариств «Шкільна поміч» у сельській місцевості краю.
Станом на 1914 рік «Українська Школа» мала 12 філій: Чернівці (2 — місто і повіт), Серет, Заставна, Вижниця, Вашківці, Кіцмань, Сторожинець, Сучава, Сторонець Путилів, Станівці, Кимполунг. Налічувалось близько 976 активних членів (з них 644 у філіях).
Видавнича діяльність: «Крейцарова бібліотека» (19021906), «Діточа бібліотека» (19091914). До цього періоду було видано близько 30 шкільних підручників.
Безперечним досягненням товариства було те, що на думку дослідників українське шкільництво у краї було на найбільш високому рівні з-поміж інших українських земель. У 19101911 шкільному році на території Герцогства Буковина працювало 216 народних шкіл з українською мовою навчання, в яких училося 39796 учнів і викладало 800 учителів-українців. Крім того, було ще 77 шкіл румунських, 82 німецьких та 32 інших шкіл, в яких деякі предмети викладалися українською мовою. У 1911 р. з понад 122 тис. дітей шкільного віку тільки 4000 було неписьменних (3,03 %). Крім того було ще й середнє шкільництво, гімназія в Чернівцях (німецько-українська), чисто українська гімназія у Вижниці, згадана вже приватна гімназія у Вашківцях, гімназія в Кіцмані (німецько-українська).
З початком Першої світової війни робота товариства якщо не зупинилася, то завмерла.

Період румунської окупації

[ред. | ред. код]

З 1914 року товариство очолював Антін Кирилів.
У період румунської окупації було ліквідовано всі філії «Української Школи», суттєво обмежено діяльність центрального офісу, закрито практично всі навчальні заклади з українською мовою викладання.
У 1930-х p.p. робота товариства обмежувалась організацією вакаційних курсів українознавства для молоді (за весь час близько 5 000 учасників).
Видавнича діяльність велася дуже кволо. З 1925 року (зі змінною періодичністю — двомісячник, квартальник, піврічник; і з перервою в 19351937 р.р.) виходило видання «Українська Школа» — педагогічно-науковий журнал, друкований орган «Товариства Учительська Громада», фактично продовження Львівського журналу «Наша Школа» (19251939). Редакторами були серед інших: Г.Микетей, Ю.Рудницький, О.Маркуша, Я.Біленький. Журнал обслуговував учителів середніх шкіл; при журналі виходила Бібліотека «Українська Школа».
Протягом 19331939 р.р. видавався журнал «Українська Ластівка».

За майже 22 роки румунської окупації було випущено тільки 3 підручники.

Галерея

[ред. | ред. код]

Керівники товариства «Українська (Руська) Школа»

Див. також

[ред. | ред. код]

Руська Бесіда

Література

[ред. | ред. код]