Улус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Землі, підконтрольні Великому Монгольському Улусу-Орді

Улус (монг. — плем'я, люди, народ, спільнота, військо, держава) — назва племені, адміністративного утворення, у стародавніх тюркомовних і ойратомовних народів Степу, синонім слів «орда», урда і юрт. У зв'язку з тим, що у стародавніх народів Степу кожне плем'я являло собою одночасно військо-державу (орду), з часом це слово стало також використовуватись і у такому значенні.

Найвідоміший приклад вживання — україномовна історіографія, присвячена періоду Ординського або Монгольського царства, Великої Монгольської Орди або Іх Монгол Улус — Великого Монгольського Улусу — державному утворенню на землях Великого Степу, яке за різними оцінками проіснувало з XIII по XIV або по XX ст., і в якій по відношенню до її складових, прийнято також використовувати поряд з назвами орда, держава і уділ термін «улус».

Сучасний вжиток[ред.ред. код]

  • В 1920—1930 роках улус був адміністративною одиницею Калмикії, аналог району.
  • В сучасній Росії улусами називаються райони Якутії.
  • В сучасній монгольській і калмицькій мовах улусами називаються держави світу, так само як і степові племена та орди часів античності і середньовіччя.

Історія державності народів Степу[ред.ред. код]

Формування поняття улуса і орди показує формування уявлень про державу у народів Степу від стародавніх часів до наших днів. Первісно термін «улус» (орда) позначав представників одного покоління роду-племені, з часом також і військо, сформоване на основі даного племені. Тривалий час у Степу саме військовим одиницям різних розмірів належали державотворчі функції (на відміну від Європи, де держави утворювались переважно на основі громад міст-полісів). Саме таким чином було утворене Ординське царство — держава Великої Монгольської Орди, яке поклало початок корінним перетворенням багатовікового кочового укладу степовиків. Це державне утворення пройшло шлях від військового формування до повноцінної держави-імперії у європейському сенсі цього слова.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]