Уліб Ігорович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Уліб Ігорович


 
Смерть: 971
Доростол
Династія: Рюриковичі
Батько: Ігор Рюрикович
Мати: Ольга
Діти: можливо Рангвальд Ульвссон

Уліб Ігорович (пом.971) — імовірно син князя Ігоря Рюриковича і брат князя Святослава. Відомий тільки з втраченого Іоакимівського літопису, достовірність якого не ясна.

Біографія[ред. | ред. код]

Про його життя і діяльність відомо дуже мало. Іоакимівський літопис В. М. Татищева називає Гліба єдиним братом великому князю Київському Святославу. М. Ю. Брайчевський запропонував дві версії спорідненості з київськими князями: або він був молодшим сином Ігоря та Ольги, або двоюрідним братом Святославу. При цьому останнє історик вважав більш вірогідним. Деякі історики вважають, що саме він очолював похід на Бердаа і загинув там. Це б пояснило, чому в договорі 944 року Уліб представлений через свою дружину Сфандру (оскільки він в цей час був в Бердаа), а про загибель керівника походу відомо з арабських джерел.

Згідно ж Іоакимівського літопису загинув під час війни Русі з Візантією під 971 роком. На початку візантійці запропонували Святославу розграбувати Болгарію і змусити відмовитися від візантійської данини. Святослав захопив більшу частину Болгарії і вирішив залишити ці землі за собою. Імператор Візантії Іоанн I Цимісхій відправився в похід проти русів, так як сам мав види на Болгарське царство. В результаті цієї війни руське військо після героїчної оборони Доростола, що супроводжувалася великими втратами, залишило Болгарію. Потім, по поверненню додому, Святослав застав біля Дніпровських порогів печенігів і відійшов на зимівлю в гирлі Дніпра. Весь цей похід Уліб був керівником християнської частини дружини. Під час голодної зимівлі Руси-язичники звинуватили в поразці русів-християн, на їхню думку, прогнівили язичницьких богів. Всі християни, в тому числі і глава християнського контингенту Уліб були страчені. Страта язичницької частиною дружини християнської складової говорить про переважну перевагу першої, так як зі Святославом зимувати залишилися лише найвідданіші язичники і брат зі своєю дружиною.

Сім'я[ред. | ред. код]

О. М. Рапов зіставляв Гліба з Іоакимівського літопису з Улібом договору 944 року «Повісті временних літ». Згідно з угодою, серед послів фігурує Шихберн, який представляв Сфандру, дружину Уліба. Ототожнення його з Улібом/Ульвом, батьком Рогволода (Регінвальда) Ульвссона сумнівне, оскільки за загальноприйнятою версією його батьком був Ульв. Про інших дітей нічого невідомо.