Ольга (княгиня)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Свята Ольга
Regina Ruscia gentis
St Olga by Nesterov (detail).jpg
Велика княгиня Київська
Правління 945964
Попередник Ігор І Старий
Наступник Святослав I Хоробрий
Біографічні дані
Імена Олена
Дата народження бл. 889
Вибути
Дата смерті 11 липня 969(0969-07-11)
Київ
Чоловік Ігор І Старий
Діти Святослав
Династія Рюриковичі
Батько Олег
Мати Олена

Ольга або Свята Ольга (Вольга, сканд. Гельґа, Алогія[1]; хрещене ім'я Олена; нар. бл. 889 — пом. 11 липня 969) — дружина князя Ігоря I, київська княгиня, канонізована Православною Церквою.

913 року вийшла заміж за Ігоря, у віці 24-ох років. Помстилась за загибель чоловіка жорстокою розправою у 945946 роках над деревлянами, які його вбили. Правила Руссю в роки неповноліття свого сина Святослава (до 954). Упорядкувала збирання данини, організувала опорні пункти київської влади (погости). 957 року відвідала Константинополь, де уклала угоду з імператором Константином VII Багрянородним. Там же в ніч з 17 на 18 жовтня 957 року прийняла християнство[2][3], але не змогла зробити його державною релігією.

Походження і дата народження[ред.ред. код]

Місце і дата народження Ольги невідомі. Але все ж існують кілька версій про її народження. 1-ша, найвідоміша, грунтується на літописі. До 903 року літописець відносить її шлюб, тобто коли Ользі вже виповнилося 12 років[4], але не більше 14 років, це дозволяє припускати, що Ольга народилась у 889891 роках. Багатьма вченими ця дата сприймається як правильна.

Але в угоді Олега з Візантією 912 року, ані Ольги, ані її дітей, що могли народитися до цього часу, там не вказано, тобто шлюб уклали пізніше від загальноприйнятої дати. Можливо у Руський літопис ця звістка переписана з грецького джерела. При цьому у літописі взята під титло буква «і», означала 10, а в глаголиці «і» (10) — 20. І якщо помилитися у даті, то рік буде прочитаний як 6411(903). Але насправді це рік 6421(913)[5]. А у “Архангелогородському літописці” сказано:

И бысть княжения его (Игоря) лет 33 по Олгове смерти. А при Олзе бы, отнюдуже приведе ему Олегъ жену от Плѣскова, именемь Олгу, лет 10, и жит Игорь с Олгою лет 43. А от первого лета Игорева до перваго лета Святославля лет 33.

А якщо шлюб укладений у 913, то це підтверджує звістку “Новгородського першого літопису” про те, що Олег помер у 922, бо 913+9=922. У тому ж “Архангелогородському літописці” сказано, що Ользі в той момент було 10 (насправді 9) років, а 913–9=904. Натомість слов'янські веди кажуть, що людина стає повнолітньою у 24-річному віці. Тобто це дозволяє віднести її народження до 889 року. Легенда відносить її народження на 5 (18) червня[6]. Версія про народження Ольги у 889 підтверджується звісткою “Степенної книги” про те, що Ользі на момент смерті було “близь осмидесяти”, тобто близько 80 років. Якщо Ольга народилася 18 червня 889 року, а померла 24 липня 969 року, то на момент смерті їй справді було 80 років. А в “Устюзькому літописі” сказано, що Ольга з Ігорем жили 43 роки. Пояснення цьому теж є — просто «л» означає 30, а у написанні дві «л» були дуже схожі на «м» (40). Імовірно, літописець з неуважності написав дві «л», які потім просто об′єднав у «м». Якщо не помилятися, то буде прочитано 33, а не 43. І ще там сказано, що Ігор І Старий княжив 33 роки. Хоча ці "33" роки з'являються в результаті неважкого перерахунку через помилку в даті і заміну "л" на "м". Тобто Ольга з Ігорем жили разом 33 роки, а коли народився Святослав, Ользі було 40 років. А шлюб 24-річної Ольги з 35-річним Ігорем вказує на те, що цей шлюб був династичним.

Версії походження :

1. Болгарська версія. Становище Ольги при київському дворі було винятковим: літопис зафіксував дату її шлюбу, у неї був окремий двір у Вишгороді, її посол на рівні послів «світлих» князів з місцевих династій брав участь у переговорах з Візантією у 944 році, полководці Ігоря одностайно визнали її регентшею, а юного сина Святослава спадкоємцем. Отже Ольга навряд чи могла бути дочкою посадника Пскова чи іншого боярина. Стан відносин з Болгарією та джерела також не дають можливості вважати її дочкою болгарського кагана Симеона I Великого, народженою бл. 896 р. у Плисці. Інша, більш детально аргументована версія, що Ольга, яку князь Олег привіз з Болгарії, була онукою болгарського князя Бориса I, дочкою його сина Володимира I, попередника на болгарському престолі і брата Симеона.[7]

2. Олегівська версія. Оскільки ім'я Ольга прямо пов'язане з Олегом, існує версія, що вона була його прийомною дочкою. Літопис: «…яко Ольгови дщи бе Ольга».

3. Псковська версія. Походження княгині Ольги невідоме, як і хронологія її життя, де безперечною датою можна вважати лише дату смерті, зафіксовану церковним літописцем. Повість временних літ відносить шлюб Ольги та Ігоря до 903 року. При цьому літописець вагається, описуючи її походження: «от Плескова», «… Неци же глаголють, яко Ольгови дщи бе Ольга». За пізнішим Іоакимовим літописом Ольга була родом з Ізборська з роду Гостомисла. «Кроник псковский», що зберігся в списку 1689 р., представляє Ольгу не уродженкою, а лише засновницею Пскова[8]

4. Київська версія. Походження Ольги залишається загадковим. Існує навіть версія, що вона була останнім нащадком Аскольда, чия сім'я могла бути вивезена у Псков.Також є версія про походження княгині з Плискова, який лежав на межі полянських, древлянських і уличських земель на притоці р. Росі[9] (нині — с. Плисків Погребищенського р-ну, Вінницької обл., приблизно 170 км від Києва).

5. Галицька версія. За нею, майбутня правителька Русі народилась у Пліснеську (тепер с. Підгірці, Бродівського р-ну, Львівської обл.). Її батьками були Олег / Гельґі, внук данського правителя Гельґи, та донька східнослов'янського князя Будимира.[10][11][12][13]

Етимологія імені[ред.ред. код]

Норманська версія[ред.ред. код]

За версією ім'я Ольга — це слов'янізована ужіночнена форма скандинавського імені Гельґі (норв. Hailaga, Helgi).

Слов'янська версія[ред.ред. код]

 • Відомі слов'янські слова «льгк», «ольгчити», «ольгчатися», «льгота», «вольгота», «в'ольготний».
 • В слов'янських мовах зафіксовані імена Oleg (Oley) (чеськ. в 1088 г.), Olek (Welek), топоніми Ologast, Wolegast, Wolgast та ін.[14].
 • Скандинавські саги називають Ольгу «матір'ю» (а не бабусею) «Вальдамара»-Володимира (як і «Вартилафа»-Брячислава називали сином Володимира, а не внуком) і не Гельґою, а беззмістовним звуконаслідуванням «Аллог'я», яке ніде за межами цієї саги не зустрічалося і жодного смислу в скандинавських мовах не мала.

Балтська версія[ред.ред. код]

В Литві є ріка Олег і деякі імена, що схожі на той же корінь: Ольгерд, Ольгимунт. Відоме балтське слово «algas» — винагорода.

Княжіння[ред.ред. код]

«Княгиня Ольга» М.І. Бруні
Ікона Ольги

Повість минулих літ містить епічне сказання про помсту Ольги деревлянам за вбивство чоловіка (Ігоря I). За цим сказанням деревляни надіслали до Києва послів, які запропонували княгині стати дружиною деревлянського князя Мала. Перше посольство княгиня живцем поховала в човні, друге — спалила в бані; в чому дослідники вбачають відображення реальних поховальних обрядів тих часів. Третьою помстою став похід на землю деревлян, де під приводом тризни над могилою Ігоря київські дружинники «посікли п'ять тисяч» деревлян, після чого відбулась річна облога міста Іскоростень, яка завершилась спаленням міста.

Існує цікава легенда, яка прославляє гострий розум княгині Ольги. Коли вона приїхала в Царгород (Константинополь), то її довго, десь близько півроку, протримали не допускаючи до зустрічі з імператором (за церемоніалом того часу). Нарешті після зустрічі з княгинею імператор помітив її красу і вирішив одружитись з нею. Княгиня Ольга була проти цього, але відкрито не виступила. Вона поставила умову, що перед одруженням вона має охреститись і хресним батьком має бути сам імператор Костянтин. Після хрещення імператор знову почав розмову про одруження, але у відповідь почув запитання : «Чи може дочка одружуватись з батьком?». Зрозумівши, що його перехитрили, імператор відпустив Ольгу додому багато обдарувавши. Однак ця легенда красива, але дуже сумнівна. Тим більше, що коли посли імператора прибули у Київ, то їх теж протримали на річці Почайні з півроку перш ніж допустити до княгині Ольги.

Після відвідання Константинополя у 957 році за свідченнями західноєвропейських джерел (Гільдесгаймські аннали) 959 року Ольга відправила посольство до німецького короля Оттона I, з запрошенням на Русь єпископа і священиків, на що король погодився і надіслав єпископа Адальберта. З перебуванням місії Оттона у Києві пов'язують ротонду Х ст., рештки якої виявлені археологами в межах так званого «города Кия»[15]. Посольство 962 року зазнало невдачі, і сам єпископ ледве врятувався на зворотному шляху. У цій події дослідники вбачають як коливання між Римом і Константинополем у виборі віри, так і далекоглядну політику тиску на Константинополь, яку перед тим проводили Моравія і Болгарія, щоб домогтися найвигіднішого входження до церковної організації східної церкви.


До 964 року літопис відносить початок самостійного княжіння Святослава I, що може свідчити про відхід Ольги від державних справ. Коли 968 року печеніги прийшли вперше на Руську землю, а Святослав перебував в Переяславці на Дунаї, Ользі з малолітніми онуками довелось організовувати оборону Києва. Наступного року, шануючи волю матері, Святослав дозволив поховати її за християнським звичаєм. Хоча він був язичником і руйнував християнські храми.

Сім'я[ред.ред. код]

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]


У кінематографі[ред.ред. код]

Фільм «Легенда про княгиню Ольгу». Прем'єра фільму відбулася 27 лютого 1984 року. Двосерійний історичний фільм режисера Юрія Іллєнка. Сюжет: фільм у поетичній формі літописів і переказів розповідає історію княгині Ольги, правительки Київської Русі кінця IX – початку X століть. Це розповіді трьох людей, які по-різному ставляться до Ольги: ченця Арефи, ключниці Малуші та онука Володимира.

Канонізація[ред.ред. код]

 • 1547 року вона причислена до лику святих рівноапостольних, її пам'ять вшановується і православною, і католицькою церквами.

Документальні фільми[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

 1. С. Гедеонов. Отрывки из исследований о варяжском вопросе. Спб, 1862, стр. 198–200.
 2. Гордієнко Д. С. Княгиня Ольга: дискусія навколо хрещення // СОФІЯ КИЇВСЬКА: Візантія. Русь. Україна. — НАН України. Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського. Національний заповідних «Софія Київська». — Київ, 2011. — С. 30-47. http://archeos.org.ua/wp-content/uploads/2013/06/sofia_kyivska_2011.pdf
 3. Автореферат дисертації «Візантійсько-руські відносини за Константина VII Порфирогенета (912–959 рр.) в зовнішній політиці Візантії» // НАН України. Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського. — Київ, 2013
 4. З 12 років дівчина вважалася повнолітньою за візантійськими законами тієї епохи
 5. Княжа доба: історія і культура / — С. 31–32
 6. http://www.peoples.ru/state/king/russia/olga/history1.html
 7. Електронний журнал «Колекції України». «Тут середа земли моей…»
 8. Турилов А., Чернецов. А. «Кроник псковский» в контексте русской «Легендарной историографии XVII в.» // Древняя русь. Вопросы медиевистики. — 2011. — № 3(45). – С. 113–114.
 9. к. ист. н. Бондаренко К. Легенда о княгине Ольге // Профиль, № 9 (28), 15.03.2008 http://profil-ua.com/index.phtml?action=view&art_id=327
 10. Мицько І. Пліснеськ — бáтьківшина княгині Ольги // Конференція «Ольжині читання». Пліснеськ. 10 жовтня 2005 року. Львів, 2006, с.61-81
 11. Його ж. Родовід княгині Ольги за європейським епосом // Другі «Ольжині читання» Пліснеськ-Львів. 14-15 червня 2007 року. Львів, 2007, с.18-19, 24-25
 12. Його ж. До історії поширення в Європі переказів про княгиню Ольгу // П'яті «Ольжині читання». Пліснеськ. 7 травня 2010 року. — Львів — Броди, 2011. — С.3-12
 13. Його ж. Датское происхождение князя Олега. // http://conference.dansk.ru/content/view/28/39/
 14. Гедеонов С. А. Варяги и Русь. М., 2005, с. 182–185
 15. Диба Ю. Ротонда 961–962 років у межах найдавнішого городища на Старокиївській горі // Записки Наукового товариства імені Шевченка.- 1998.- Т. 245.- С. 524–558.

Література[ред.ред. код]


Попередник
Ігор Старий
Alex K Kievan Rus..svg Велика княгиня Київська
945-954
з 945 разом з Святославом I
Alex K Kievan Rus..svg Наступник
Святослав Хоробрий