Фитиль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фітіль (Ґніт)
Фитиль
Фитиль (заставка кіножурналу).jpg
Тип кіножурнал
Телеканал(и) РТР (2004—2008)
Жанр сатира, комедія, скетч-шоу
Формат зображення 4:3
Тривалість 10 хвилин (випуск)
1—5 хвилин (сюжет)
Компанія 20 студій СРСР[1]
ЗАТ «Фитиль-проект» (2004—2008)
Сценарист Аркадій Арканов
Леонід Гайдай
Михайло Жванецький
Олександр Мітта
Марко Розовський
Аркадій Хайт
Режисер Олександр Столбов
Олександр Мітта
Ігор Угольников (2008)
та інші
Ідея Сергій Михалков
Країна-виробник СРСР СРСР (1962—1991) Росія Росія (1991—2008)
Мова оригіналу російська
Перша поява 4 червня 1962
Перший показ — 3 серпня 2008
Кількість серій 420 (кіноверсія) і
187 (телеверсія)
Схожі передачі «Ералаш»

«Фити́ль», або «Фіті́ль» (буквально — «Ґніт») — радянський і російський сатиричний кіножурнал, який знімався в 1962—2008 роках. Починаючи з початку 1990-х років він показується по телебаченню.

Походження назви[ред. | ред. код]

Слово «фити́ль» у російській мові, окрім основного значення «ґніт», може також значити «нагінка», «прочуханка»[2][3][4]. Творці проекту могли такою двозначною назвою показати його викривальну, сатиричну спрямованність.

Заставка[ред. | ред. код]

Заставка кіножурналу була оформлена таким чином: від ящика відривається дошка і звідти вилітає запалювальний ґніт, який складається у вигадливий напис-вензель «ФИТИЛЬ». Потім ґніт починає швидко горіти, вогонь добирається до ящика, лунає вибух і під супровід фортепіано показується назва випуску.

Історія[ред. | ред. код]

Перший випуск кіножурнала побачив світ 4 червня 1962 року. Творцем і ідейним натхненником був Сергій Михалков. За час існування Фитиля з'явилося 420 випусків, з них 187 — у телеформаті. У ньому знялося багото відомих радянських акторів. За словами його засновника, "…кіножурнал було створено для цілеспрямованої боротьби з негативними явищами у житті країни. Важко уявити, скільки хабарників, нехлюїв, розкрадачів та інших негідників «завдяки» «Фитилю» пішли під суд або позбулися своїх посад. Кожен постріл-сюжет був стовідсотково снайперським".

За радянських часів випуски «Фитиля» показували у кінотеатрах протягом п'ятнадцати хвилин перед початком сеансу. З початком 1990-х він з'явився на телеекранах.

Випуски[ред. | ред. код]

Інше[ред. | ред. код]

  • «Єралаш», аналогічний кіножурнал для дитячої аудіторії, створений 1974 року, первісно пропонувалося назвати «Фитилёк» (тобто «Ґніток»). Але врешті-решт була ухвалена назва «Єралаш».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Киножурнал «Фитиль» // Журналистское расследование. История метода и современная практика / Под общей редакцией А.Д. Константинова. — 2-е, доп. — СПб. : Издательский Дом «Нева». — 476 с.
  2. Толковый словарь Ефремовой
  3. Самойлов К. И. Морской словарь. — М.-Л.: Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941
  4. Словарь русских синонимов

Джерела[ред. | ред. код]