Жванецький Михайло Михайлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Жванецький Михайло Михайлович
На Першому Одеському міжнародному кінофестивалі, 2010
На Першому Одеському міжнародному кінофестивалі, 2010
Дата народження 6 березня 1934(1934-03-06) (81 рік)
Місце народження Одеса, Українська РСР, СРСР
Національність український єврей
Рід діяльності письменник
сатирик

Михайло Михайлович Жванецький (рос. Михаил Михайлович Жванецкий; *6 березня 1934(19340306), Одеса, Українська РСР, СРСР) — відомий український письменник-сатирик єврейського походження, популярний виконавець своїх творів. Виступи і твори Жванецкого вирізняють особливий «одеський гумор» і деяка алегорична подача матеріалу.

Життєпис[ред.ред. код]

Прізвище родини походить від назви старовиного села Жванець у Хмельницькій області.

Народився 6 березня 1934 в м. Одеса в родині лікарів Мане (Еммануїла) Мойсейовича і Раїси Яківни Жванецьких.

У 1956 закінчив Одеський інститут інженерів морського флоту за фахом «Інженер-механік підйомно-транспортного устаткування портів». У студентські роки брав участь в самодіяльності, де почав писати мініатюри і монологи, які часто сам і виконував.

Після закінчення інституту працював в Одеському морському торговому порту механіком, потім інженером з підйомно-транспортних механізмів на одеському заводі «Продмаш» (1956–1960).

У 1960 перейшов на роботу в Центральне проектно-конструкторське бюро.

Михайло Жванецький, нагородження дипломом Президента РФ

У 1963 під час гастролей в Одесі Ленінградського театру мініатюр познайомився з Аркадієм Райкіним, який узяв його твори в репертуар театру, а в 1964 запросив в свій театр на посаду завідувача літературною частиною. Твори Михайла Жванецького читав на ленінградській сцені Сергій Юрський, але справжню популярність авторові сатиричних монологів забезпечив Аркадій Райкін, з вуст якого репліки Жванецького йшли в народ.

Разом із Жванецьким Райкін поставив у 1969 програму «Світлофор», в якій вперше прозвучали легендарні мініатюри «Авас», «Дефіцит», «Століття техніки».

В період роботи в театрі Аркадія Райкіна (1964–1969) Михайло Жванецький працював з Романом Карцевим і Віктором Ільченком, для яких написав більше 300 мініатюр і монологів. Знайшовши свій індивідуальний стиль, Михайло Жванецький полишив театр Аркадія Райкіна і став працювати самостійно (іншими словами, Райкін вигнав його з театру за самостійні концерти).

У 1970 Михайло Жванецький і його одеські товариші Роман Карцев і Віктор Ільченко, які також працювали в театрі Райкіна, повернулися до Одеси і створили при філармонії Театр мініатюр. Автором спектаклів театру «Як пройти на Дерибасівську», «Зустрілися і розбіглися», «Щиро Ваш» був Михайло Жванецький.

У 1972 запросили в Московський театр мініатюр (згодом «Ермітаж») на посаду помічника головного режисера. У ці роки він вже здобув всесоюзну популярність.

У 1972-1974 був режисером-постановником Державного концертно-гастрольного об'єднання «Росконцерт».

У 19811983 працював літературним співробітником у видавництві «Молода гвардія».

У 1988 створює Московський театр мініатюр, беззмінним художнім керівником якого є дотепер. У театрі за його творами були створені спектаклі «Пташиний політ» (1988), «Вибране» (1988), «Політичне кабаре» (1989), «Моя Одеса» (1994), «Старезний шибеник» (1999) та інші.

Бібліографія[ред.ред. код]

Є автором книг: «Зустрічі на вулицях» (1982), «Рік за два» (1987), «Коли потрібні герої» (1992), «Моя Одеса» (1993). У 2001, до 65-річчя письменника у видавництві «Время» вийшло чотиритомне «Зібрання творів» Михайла Жванецького, а в 2006 в тому ж видавництві випущений 5-й том «Зібрання творів» під назвою «XXI вік».

Нагороди[ред.ред. код]

Член Союзу письменників СРСР/Росії (з 1978), Російського Пен-центру, президент Всесвітнього клубу одеситів.

Почесний громадянин міста Одеси (1994).

Особисте життя[ред.ред. код]

Одружений, є син Дмитро.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.