Фома Слов'янин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фома Слов'янин
грец. Θωμᾶς ὁ Σλάβος
ThomasTheRebelAndMourtagon.jpg
Народження близько 760
Газіура, Понт
Смерть 823(0823)
Аркадіополь, Фракія
Країна Byzantine imperial flag, 14th century according to portolan charts.png Візантійська імперія
Приналежність Візантійська армія, Візантійська імперія
Роки служби близько 803–820
Звання Турмарх
Командування візантійськими військами в Анатолії
Війни / битви Повстання Фоми Слов'янина
CMNS: Фома Слов'янин у Вікісховищі
Мініатюра з Мадридської версії хроніки Івана Скілиці зображує Фому, на коні і одягненого, як візантійський імператор,під час ведення переговорів з арабами. Повстання Фоми є одним з найбільш багато ілюстрованих епізодів в цьому літописі.
Фома і його флот пливе із Абідоса до Фракії

Фома Слов'янин або Хома Слов'янин (760823) — керівник народного повстання у Візантії близько 820 року.

Біографія[ред. | ред. код]

Слов'янин за походженням. Фома з Гезіури на прізвисько Слов'янин був людиною «низького походження». В молодості, рятуючись від страти за участь в змові проти уряду, утік до Сирії, де завдяки своїм здібностям зробив кар'єру при дворі багдадського халіфа. Був пробачений імператором Левом V і призначений воєначальником однієї з малоазійських фем. Сміливий воїн, талановитий воєначальник, Фома Слов'янин відрізнявся любов'ю до влади, мав розум політика та талант залучати на свій бік людей.

Бувши турмархом в одній з малоазійських фем, підняв повстання, використавши невдоволення народних мас процесом феодалізації, а також репресіями уряду імператорів-іконоборців. У повстанні взяли участь також вірмени, грузини та інші народи східних фем. Фома Слов'янин отримав підтримку й Арабського халіфату[1].

Повстання охопило майже всю Малу Азію, частину Фракії і Македонії. З грудня 821 протягом року Фома Слов'янин безуспішно намагався взяти в облогу Константинополь. Відсутність сильного флоту, наступ військ болгарського хана Омуртага (якого покликав на допомогу імператор Михайло) і розлад у соціально різнорідному таборі повсталих змусили Фому Слов'янина відступити від столиці.

823 року повсталих взяли в облогу в Аркадіополі, після тривалого опору Слов'янин був виданий імператору і страчений. У ряді районів повсталі продовжували триматися до 825 року.


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]