Лев V Вірменин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search


Лев V Вірменин
грец. Λέων
Leo5.jpg
Фоліс часів Лева V Вірменина.
Імператор
Початок правління: 11 липня 813
Кінець правління: 25 грудня 820
Попередник: Михаїл I Рангаве
Наступник: Михаїл II Травл
Дата народження: бл. 775
Місце народження: Вірменія
Країна: Східної Римської імперії
Дата смерті: 25 грудня 820(0820-12-25)
Місце смерті: Константинополь, Візантійська імперія
Діти: Сумбатій, Василій, Григорій, Феодосій
Батько: Бардаз

Лев V Вірменин (грец. Λέων, вірм. Լեւոն Ե, * бл. 775 — † 25 грудня 820)  — імператор Візантії з 11 липня 813 по 25 грудня 820 року.

Лев V був генералом при імператорах Никифорі I та Михаїлі I Рангаве. У 812 відзначився у боях з арабами. У 813 у битві під Андріанополем залишає Михаїла I без допомоги, та організовує повстання проти нього разом з іншими генералами — Михайлом Пселосом та Фомою. Війська висувають його на імператорський трон. Лев робить своє правління легітимним через перемоги над болгарами, які пробували взяти в облогу Константинополь у 814—817 роках. З ханом болгар Омуртагом Лев V підписує тридцятирічний мирний договір у 816 році і тим досягає миру на своїх кордонах.

З правлінням Лева повертається у Візантію назад і практика іконоборства. Він витісняє всіх прихильників ікон з імператорського двору, які отримали вплив при попередньому імператорі Михаїлі I. У 815 році зміщує патріарха Никифора, багато ченців виганяє у заслання. При цьому наростає опозиція до його політики.

Проти нього готується змова під керівництвом його колишнього союзника Михайла Пселоса. Однак безуспішно і Пселоса вкидають у тюрму. Однак не всі змовники були виявлені і вони, дочекавшись слушного моменту, на Різдво 820 року вбивають Лева у його каплиці. На його місце став Михайло Пселос. Для знешкодження можливих спадкоємців на трон, синів Лева було кастровано, однак їм збережено життя.

Посилання[ред.ред. код]