Палеологи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Палеологи (грец. Παλαιολόγοι) — остання і найбільш довготривала династія імператорів Візантії, яка правила протягом майже двох століть — з часу вигнання Михайлом VIII з Константинополя хрестоносців у 1259 р. і до взяття Константинополя турками у 1453 р. Окремі Палеологи були змушені ділити повноту влади з представниками роду Кантакузінів. З правлінням Палеологів пов'язаний останній підйом візантійського мистецтва. Через права на спадкоємство сім'я Палеологів отримала у 1305 права на маркграфство Монферрат у північні Італії, жіноча лінія передає спадкоємство сім'ї Ґонцаґа у 1533 році.

Московський князь Іван III одружився на племінниці останнього імператора Візантії Костянтина XI Драгаша — Софії Палеолог. Цим він, на думку частини істориків[кого?], намагався обґрунтувати свої претензії на духовний та релігійний спадок Візантії. Свідченням цьому є початок використання двоголового орла Палеологів як герба Московського князівства, а потім і Росії.

Палеологи зникають по чоловічій лінії у 1502 році по смерті Андрія Палеолога, який віддав (продав) свої права на трон Візантії Карлу VIII та Фердинанду II Арагонському.

Візантійські імператори з сім'ї Палеологів та роки їх правління[ред. | ред. код]

Геральдика[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Rietstap's Armorial - Palaiologos. Архів оригіналу за 14 серпень 2007. Процитовано 14 серпень 2007. 
  2. Ottfried Neubecker, Heraldry - Sources, Symbols and Meaning, pp.106, Tiger Books International (Twickenham), 1997.

Джерела[ред. | ред. код]

Donald M. Nicol: The Last Centuries of Byzantium, 1261—1453. Cambridge 1993, ISBN 0-521-43991-4.