Хакатон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хакатон фонду Вікімедіа, 2017

Хакато́н (англ. hackathon, від hack (див. хакер) та marathon — марафон) — захід, під час якого різні спеціалісти в галузі розробки програмного забезпечення інтенсивно і згуртовано разом працюють над розв'язанням якоїсь проблеми,[1] або створенням нового додатку чи сервісу[2]. Зазвичай хакатони тривають від одного дня до тижня. Деякі хакатони призначені для освітніх або соціальних цілей, але часто задачею хакатона є створення повноцінного програмного забезпечення. Кожний хакатон фокусовано на певні області, наприклад, мови програмування, операційні системи, додатки, програмний інтерфейс (API).

Історія[ред. | ред. код]

Термін з'явився 1999 року. Його незалежно стали вживати розробники OpenBSD та Sun Microsystems. Розробники OpenBSD вперше використали цей термін для позначення зустрічі, яка присвячувалась криптографії в Калгарі (Канада) 4 червня 1999 року[3]. На неї приїхало 10 розробників для написання програм, які б не підпадали під жорсткі експортні обмеження, що встановлені США на криптографічне програмне забезпечення.

Sun використала назву «the Hackathon» під час конференції JavaOne, яка проходила з 15 по 19 червня 1999 року[4]; John Gage запропонував написати програму на мові програмування Java для нового Palm V, який би використовувала ІЧ порт для зв'язку з іншими користувачами Palm.

Починаючи із середини 2000-х років хакатони стали більш поширеними і розглядалися компаніями та інвесторами як спосіб швидкої розробки нових програмних технологій або областей інвестування.[1] Деякі відомі компанії були створені на хакатонах, наприклад GroupMe, яка з'явилася на хакатоні конференції TechCrunch Disrupt 2010; 2011-го вона була куплена компанією Skype за 85 млн доларів.[1]

Е. Казначеєва виділяє наступні основні цілі хакатонів[5]:

  • Зацікавити якомога більше людей в розробці власних рішень.
  • Надати можливість розробникам-початківцям і експертам поспілкуватися один з одним.
  • Популяризація розробки.

Типи хакатонів[ред. | ред. код]

Для розробки платформ[ред. | ред. код]

Деякі хакатони присвячені роботі над конкретною платформою, наприклад операційною системою, або по створенню додатків.

Розробка додатків для мобільних платформ відбувається, наприклад, на хакатоні Over the Air, що відбувається в Блетчі Парку (Англія), який приваблює значні спонсорські внески.[6][7] Також проводяться хакатони з розробки відео- і комп'ютерних ігор.[8]

Music Hack Day — хакатон, присвячений програмам і апаратному забезпеченню для музики. З 2009 року він проводився більше 20 раз в різних місцях.[9]

Щорічно з 1999 року проводиться хакатон розробників операційної системи OpenBSD[10].

Існують хакатони по створенню додатків для смартфонів Android[11], iOS[12] и Tizen. Раніше подібні заходи проводилися для Maemo 5 (Nokia N900) і MeeGo (Nokia N9)[13].

Мови програмування, API, фреймворки[ред. | ред. код]

З 2007 року проводяться хакатони Perl, ціллю яких є покращення самої мови.[14] Розробники Haskell[15] і Scala[16] проводять подібні заходи: Haskell Hackathon і Scalathon.

Проводилися хакатони з розробки додатків на HTML5[17] і Ruby on Rails.[18]

Деякі хакатони проводяться компаніями для написання додатків, які використовують спільний API. Так, Yahoo! проводить «Open Hack Day» з 2006 року (спочатку «Hack Day»), на яких використовується Yahoo! API і API, що належать Yahoo! сайтів, наприклад Flickr.[19] Google проводить схожий хакатон для власних API[20].

Сайт Foursquare проводив глобальний хакатон 2011 року, коли більше 500 розробників в 30 місцях розробляли застосунки, що використовують Foursquare API.[21]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]