Хакер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Глайдер з гри життя — емблема хакерів, запропонована Еріком Реймондом

Ха́кер (від англ. to hack — рубати) — особливий тип комп'ютерних спеціалістів. Нині так часто помилково називають комп'ютерних хуліганів, тобто тих, хто здійснює неправомірний доступ до комп'ютерів та інформації. Інколи цей термін використовують для позначення спеціалістів взагалі — у тому контексті, що вони мають дуже детальні знання в якихось питаннях, або мають достатньо нестандартне і конструктивне мислення. З моменту появи цього слова в формі комп'ютерного терміну (започаткованого в 1960-ті роки), в нього з'явилися достатньо різноманітні значення.

«Звичайні програмісти пишуть програми за гроші, а хакери — заради задоволення.» Пол Грем — «Великі хакери»[1]

Значення[ред.ред. код]

  1. Обдарований програміст, ентузіаст своєї справи, прихильник свободи та відкритості інформації.
  2. Крекер — Спеціаліст в області комп'ютерних технологій, діяльність якого пов'язана з намаганням отримати несанкціонований доступ до систем із секретною (конфіденційною) інформацією, комп'ютерний злочинець.
  3. Фахівець з комп'ютерної безпеки.

Історичні причини існування відмінностей у значеннях слова «хакер» [ред.ред. код]

Значення слова «хакер» в первісному його розумінні, ймовірно, виникло в стінах MIT в 1960-х задовго до широкого розповсюдження комп'ютерів. 

Спочатку з'явилося жаргонне слово «to hack» (рубати, шматувати). Воно означало процес внесення змін «на льоту» в свою або чужу програму (передбачалося, що є вихідні тексти програми). Віддієслівний іменник «hack» означало результати такої зміни. Вельми корисним і гідною справою вважалося не просто повідомити автору програми про помилку, а відразу запропонувати йому такий хак, який її виправляє. Слово «хакер» спочатку відбулося саме звідси.

Хак, однак, не завжди мав на меті виправлення помилок - він міг змінювати поведінку програми всупереч волі її автора. Саме подібні скандальні інциденти, в основному, і ставали надбанням гласності, а розуміння хакерства як активної зворотного зв'язку між авторами та користувачами програм ніколи журналістів не цікавило. Потім настала епоха закритого програмного коду, вихідні тексти багатьох програм стали недоступними, і позитивна роль хакерства почала сходити нанівець - величезні витрати часу на хак закритого вихідного коду могли бути виправдані тільки дуже сильною мотивацією - такий, як бажання заробити гроші або скандальну популярність.

У результаті з'явилося нове, спотворене розуміння слова «хакер»: воно означає зловмисника, котрий використовує великі комп'ютерні знання для здійснення несанкціонованих, іноді шкідливих дій в комп'ютері - злом комп'ютерів, написання та поширення комп'ютерних вірусів. Вперше в цьому значенні слово «хакер» було вжито Клиффордом Столлом в його книзі «Яйце зозулі», а його популяризації чимало сприяв голлівудський кінофільм « Хакери ». У подібному комп'ютерному сленгу слова «хак», «хакати» зазвичай ставляться до злому захисту комп'ютерних мереж,веб-серверів і тому подібному.

Відлунням негативного сприйняття поняття «хакер» є слово «кулхацкер» (від англ.  cool hacker ), яка набула поширення у вітчизняному компютерному середовищі практично з ростом популярності вихідного слова. Цим терміном зазвичай називають дилетанта, старається бути схожим на професіонала хоча б зовні - за допомогою вживання нібито «професійних» хакерських термінів та жаргону, використання «типу хакерських» програм без спроб розібратися в їх роботі і т. П. Назва «кулхацкер» іронізує над тим , що така людина, вважаючи себе крутим хакером (англ.  cool hacker ), настільки безграмотний, що навіть не може правильно прочитати по-англійськи те, як він себе називає. В англомовному середовищі такі люди отримали найменування « Скрипткіді ».

Деякі з особистостей, відомих як поборники вільного і відкритого програмного забезпечення - наприклад, Річард Столлман  - закликають до використання слова «хакер» тільки в первісному сенсі.

Вельми докладні пояснення терміна в його первісному значенні наведені в статті Еріка Реймонда «Як стати хакером» . Також Ерік Реймонд запропонував у жовтні 2003 емблему для хакерського співтовариства - символ «глайдера» (glider) з гри « Життя ». Оскільки спільнота хакерів не має єдиного центру або офіційної структури, запропонований символ не можна вважати офіційним символом хакерського руху. 

Відомі хакери[ред.ред. код]

  • Роберт Морріс  - автор Черв'яка Морріса 1988 . (Насправді черв'як Морріса був лабораторним досвідом, тому хакером його можна вважати умовно.) 
  • Адріан Ламо  - відомий зломом Yahoo , Citigroup , Bank of America і Cingular .
  • Джонатан Джеймс  - американський хакер, став першим неповнолітнім, засудженим за хакерство.
  • Джон Дрейпер  - один з перших хакерів в історії комп'ютерного світу.
  • Кевін Поулсен  - зламав базу даних ФБР і отримав доступ до засекреченої інформації, що стосується прослуховування телефонних розмов. Поулсен довго переховувався, змінюючи адреси і навіть зовнішність, але врешті-решт він був спійманий і засуджений на 5 років. Після виходу з в'язниці працював журналістом, потім став головним редактором Wired News . Його найпопулярніша стаття описує процес ідентифікації 744 сексуальних маніяків по їх профілям в MySpace .
  • Гері Маккіннон  - звинувачується в зломі 53-х комп'ютерів Пентагону і НАСА в 2001-2002 роках в пошуках інформації про НЛО .

Відомі хакери-письменники [ред.ред. код]

Ідеологи хакерської етики [ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Аудіо: Великі хакери

Посилання[ред.ред. код]

Комп'ютер Це незавершена стаття про комп'ютери.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.