Хакер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ґлайдер з гри життя — емблема гакерів, запропонована Еріком Реймондом

Ха́кер[1][2][3][4] або га́кер[5][6][1][2] (англ. Hacker, від to hack — рубати) — особа, що намагається отримати несанкціонований доступ до комп'ютерних систем, як правило з метою отримання секретної інформації. Також на слензі вживається у значенні — досвідчений комп'ютерний програміст або користувач.[7][8][9]

Значення[ред. | ред. код]

З моменту появи цього слова у формі комп'ютерного терміну (започаткованого в 1960-ті роки) в нього з'явилися достатньо різноманітні значення.

 1. Обдарований програміст, ентузіаст своєї справи, прихильник свободи та відкритості інформації.
 2. Крекер — спеціаліст в області комп'ютерних технологій, діяльність якого пов'язана з намаганням отримати несанкціонований доступ до систем із секретною (конфіденційною) інформацією, комп'ютерний злочинець.
 3. Фахівець з комп'ютерної безпеки.

«Звичайні програмісти пишуть програми за гроші, а гакери — заради задоволення.» Пол Грем — «Великі гакери»[10]

Історичні причини існування відмінностей у значеннях слова «гакер» [ред. | ред. код]

Значення слова «гакер» в первісному його розумінні, ймовірно, виникло в стінах MIT в 1960-х задовго до широкого розповсюдження комп'ютерів.

Спочатку з'явилося жаргонне слово «to hack» (рубати, шматувати). Воно означало процес внесення змін «на льоту» у свою або чужу програму (передбачалося, що є початкові тексти програми). Віддієслівний іменник «hack» означав результати такої зміни. Вельми корисною і гідною справою вважалося не просто повідомити автору програми про помилку, а відразу запропонувати йому такий гак, який її виправляє. Слово «гакер» спочатку відбулося саме звідси.

Гак, однак, не завжди мав на меті виправлення помилок — він міг змінювати поведінку програми всупереч волі її автора. Саме подібні скандальні інциденти, в основному, і ставали надбанням гласності, а розуміння гакерства як активного зворотного зв'язку між авторами та користувачами програм ніколи журналістів не цікавило. Потім настала епоха закритого програмного коду, вихідні тексти багатьох програм стали недоступними, і позитивна роль гакерства почала сходити нанівець — величезні витрати часу на гак закритого вихідного коду могли бути виправдані тільки дуже сильною мотивацією — такою, як бажання заробити гроші або скандальну популярність.

У результаті з'явилося нове, «спотворене» розуміння слова «гакер»: воно означає зловмисника, котрий використовує комп'ютерні знання для здійснення несанкціонованих, іноді шкідливих дій в комп'ютері — злом комп'ютерів, написання та поширення комп'ютерних вірусів. Вперше в цьому значенні слово «гакер» було вжито Кліффордом Столлом в його книзі «Яйце зозулі», а його популяризації чимало сприяв голлівудський кінофільм «Гакери». У подібному комп'ютерному сленгу слова «гак», «гакати» зазвичай стосуються злому захисту комп'ютерних мереж, вебсерверів тощо.

Дехто з відомих прихильників вільного і відкритого програмного забезпечення — наприклад, Річард Столмен — закликають до використання слова «гакер» тільки в первісному сенсі.

Вельми докладні пояснення терміна в його первісному значенні наведені в статті Еріка Реймонда «Як стати гакером». Також Ерік Реймонд запропонував у жовтні 2003 емблему для гакерської спільноти — символ «глайдера» (англ. glider) з гри «Життя». Оскільки спільнота хакерів не має єдиного центру або офіційної структури, запропонований символ не можна вважати офіційним символом гакерського руху. 

Відомі гакери[ред. | ред. код]

 • Роберт Морріс — автор хробака Морріса 1988 (насправді хробак Морріса був лабораторним дослідом, тому хакером його можна вважати умовно).
 • Адріан Ламо — відомий зламом Yahoo, Citigroup, Bank of America і Cingular.
 • Джонатан Джеймс — американський хакер, став першим неповнолітнім, засудженим за хакерство.
 • Джон Дрейпер — один з перших хакерів в історії комп'ютерного світу.
 • Кевін Поулсен — зламав базу даних ФБР і отримав доступ до засекреченої інформації, що стосується прослуховування телефонних розмов. Поулсен довго переховувався, змінюючи адреси й навіть зовнішність, але врешті-решт він був спійманий і засуджений на 5 років. Після виходу з в'язниці працював журналістом, потім став головним редактором Wired News. Його найпопулярніша стаття описує процес ідентифікації 744 сексуальних маніяків за їх профілями в MySpace.
 • Гері Маккіннон — звинувачується у зламі 53-х комп'ютерів Пентагону і НАСА у 2001—2002 роках в пошуках інформації про НЛО.
 • Борис Флоричич — німецький хакер і фрікер. Займався зламом різноманітних систем комп'ютерної безпеки.

Відомі гакери-письменники [ред. | ред. код]

Ідеологи гакерської етики [ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Витяг iз протоколу № 5 засідання погоджувальної комісії з проблемних питань українського слововживання, словотворення та написання слів вiд 25.01.11 р. // Українська мова. — 2011. — № 1. — С. 139.
 2. а б Витяг із протоколу № 6 засідання погоджувальної комісії з проблемних питань українського слововживання, словотворення та написання слів від 23.03.11 р. // Українська мова. — 2011. — № 2. — С. 141.
 3. Український мовно-інформаційний фонд НАН України, Словники України on-line. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 12 лютого 2017. 
 4. Єрмоленко C. Я. Критерії літературної норми і практика її кодифікації / C. Я. Єрмоленко // Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія: Філологічна. — 2013. — Вип. 40. — С. 6-9. Архів оригіналу за 21 січня 2022. Процитовано 5 квітня 2022. 
 5. Урок 182. Хакер чи гакер? [Архівовано 11 вересня 2019 у Wayback Machine.] (блог Олександра Авраменка)
 6. Блог проф. Пономарева: хакер чи гакер, обліковка чи обліківка?. Архів оригіналу за 13 лютого 2017. Процитовано 12 лютого 2017. 
 7. hacker — definition of hacker in English from the Oxford dictionary. Архів оригіналу за 30 березня 2015. Процитовано 6 березня 2015. 
 8. Definition of «hacker» | Collins English Dictionary. Архів оригіналу за 2 квітня 2015. Процитовано 6 березня 2015. 
 9. Значення та тлумачення «Хакер» // © Видавництво «Перун», 2005. 250 тис. слів та словосполучень
 10. Аудіо: Великі хакери. Архів оригіналу за 6 жовтня 2008. Процитовано 30 березня 2010. 

Посилання[ред. | ред. код]