Хижі сумчасті (родина)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хижі сумчасті
Квол тигровий (Dasyurus maculatus)
Квол тигровий (Dasyurus maculatus)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Інфраклас: Сумчасті (Metatheria)
Ряд: Хижі сумчасті (Dasyuromorphia)
Родина: Хижі сумчасті (Dasyuridae)
Goldfuss, 1820
Підродини і триби
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Dasyuridae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Dasyuridae
EOL logo.svg EOL: 7628
ITIS logo.svg ITIS: 552315
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9277
Fossilworks: 40086

Хи́жі су́мчасті, або кво́лові, або дазиу́рові (Dasyuridae) — родина сумчастих (Metathéria), одна з двох сучасних родин ряду хижих сумчастих (Dasyuromorphia).

Поширення[ред. | ред. код]

Представники родини розповсюджені на території Австралії, Тасманії, Нової Гвінеї та прилеглих дрібніших островах.

Систематика[ред. | ред. код]

Типовий рід родини — квол, або дазиур, або сумчаста куниця (Dasyurus). Систематика підродин сучасних тварин до рівня триб, вимерлих до рівня видів.

Родина Dasyuridae

Опис[ред. | ред. код]

Тасманійський диявол приймає сонячні ванни
Дунарт товстохвостий (Sminthopsis crassicaudata)

Розмір хижих сумчастих коливається від малого до середнього. До роду належать найменші сумчасті у світі, деякі з них мають тіло завдовжки всього 95 мм і вагу близько 5 грам.

Хвіст довгий, волосатий, і не чіпкий. Кінцівки зазвичай приблизно рівні за довжиною, а пальці розташовані окремо. На передніх лапах п'ять пальців, на задніх чотири або п'ять. Найдовшим переднім пальцем є третій; великий палець задньої ноги, що не має кігтя малий або відсутній. Деревні породи мають широкі задні ступні і мобільні великі пальці, а види, які одночасно є деревні й наземні, мають більш довгі задні ноги і редуковані великі пальці. Найбільший нині живий член родини — Тасманійський диявол, який може мати вагу понад 10 кг. Сумка відсутня в деяких видів, а якщо вона є, то зазвичай відкривається позаду і найчастіше слабко розвинена. Сумки деяких родів стають помітними тільки під час шлюбного сезону. У самиць 2-12 молочних залоз.

Зуби спеціалізовані для комахоїдного і м'ясоїдного раціону. Зубна формула: I 4/3, C 1/1, P 2-3/2-3, M 4/4, загалом 42 або 46 [1].

Поведінка[ред. | ред. код]

Вважаються обережними і розумними. Вони є активними тваринами і рухаються швидко. Більшість членів цієї родини наземні, хоча деякі — в основному деревні. Зазвичай сховком є порожнисте колода, отвір в землі, або печера. Мишоподібні форми, як правило, мовчазні, але Тасманійський диявол гарчить і кричить голосно. Dasyuridae активні в основному вночі і полюють на майже будь-яку живу істоту, яку можуть осилити[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Ronald M. Nowak. Walker's marsupials of the world. — JHU Press, 2005. — С. 118, 119. — ISBN 0801882222.

Джерела[ред. | ред. код]