Чжао Цзі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Хуей-цзун)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чжао Цзі
Huizong.jpg
8-й Імператор династії Сун
23 лютого 1100 — 18 січня 1126 року
Попередник: Чжао Сюй (II)
Спадкоємець: Чжао Хуань
 
Народження: 2 листопада 1082
Кайфен, Kaifeng Fud, Династія Сун
Смерть: 4 червня 1135 (52 роки)
Країна: Китай і Династія Сун[1]
Релігія: Даосизм[2]
Батько: Чжао Сюй[3][1]
Мати: Empress Qincid[4][1] або Chen Shi (Wife of Zhao Xu)d[1]
Шлюб: Empress Xiangongd[1], Empress Xiansud[1], Empress Xianrend[1], Empress Mingjied, Empress Mingdad, Guifei, of the Wang cland, Q19653851?, Q19833433?, Qiao Shid[1] і Wang Shid[1]
Діти: Чжао Хуань[5][1], Чжао Ченd, Zhao Kaid[6], Zhao Jid, Zhao Shud, Zhao Qid, Zhao Xud, Zhao Yud, Чжао Гоу[7][1], Zhao Caid, Zhao Mud, Zhao Zhid, Zhao Pud, Zhao Did, Zhao Ed[8], Zhao Gongd, Zhao Shid, Zhao Zhend, Zhao Chund, Zhao Wod, Zhao Jiand, Zhao Jid, Zhao Chand, Zhao Yued, Zhao Yangd, Zhao Yid, Zhao Dongd, Zhao Sid, Zhao Tongd, Zhao Bingd, Zhao Congd, Zhao Xiangd, Zhao Jid, Zhao Zhud, Zhao Tand, Jiade-dijid, Rongde Dijid, Ande Dijid, Princess Fujind, Princess Chengd, Princess Yanguod, Princess Xianfud, Princess Shunded, Yifu Dijid, Zhao Huanhuand, Baofu Dijid, Renfu Dijid, Huifu Dijid, Yongfu Dijid, Xianfu Dijid, Ningfu Dijid, Hefu Dijid, Lingfu Dijid, Q8253422?, Q22131062?, Q16603565?, Q16603727?, Shoushu Dijid, Q11073435?, Anshu Dijid, Chongde Dijid, Kangshu Dijid, Q16603591?, Baoshu Dijid, Q11073244?, Xishu Dijid, Q11079363?, Q16603534?, Q11073085?, Zhao Shid[1], Zhao Kaid[1], Zhao Shid[1], Zhao Xud[1], Zhao Shid[1], Zhao Did[1], Zhao Ed[1], Zhao Shud[1], Zhao Chengd[1], Zhao Qid[1], Zhao Shi(Wife of Cao Shi )d[1], Zhao Shi(Wife of Cai Tiao )d[1], Zhao Shi(Zeng yin wife)d[1], Zhao Shi(cao sheng wife)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d3)d[1], Zhao Shi(song bangguang wife)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d6)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d7)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d8)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d10)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d11)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d12)d[1], Zhao Shi(Xxiang zifang wife)d[1], Zhao Shi(Daughter of Zhao Ji)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d15)d[1], Zhao Shi(liu wenyan wife)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d17)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d18)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d20)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d21)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d22)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d23)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d24)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d25)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d26)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d27)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d28)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d29)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d30)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d31)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d32)d[1], Zhao Shi(Zhao ji d33)d[1] і Zhao Shi(Zhao ji d34)d[1]

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Чжао Цзі (спрощ.: 赵佶; кит. трад.: 趙佶; піньїнь: Zhào Jí), храмове ім'я Хуейцзун (кит.: 徽宗; піньїнь: Huīzōng; 7 червня 1082 — 4 червня 1135) — восьмий імператор династії Сун в Китаї. Був відомим каліграфом, шанувальником мистецтва та поезії. Народившись 11-м сином імператора Шеньцзуна, він зійшов на престол в 1100 році після смерті свого старшого брата і попередника, імператора Чжецзуна, тому що єдиний син імператора Чжесонга помер передчасно. Він жив в розкоші, вишуканості і мистецтві в першій половині свого життя. У 1126 році, коли династія Цзінь, що належить чжурчженям, вторглася в династію Сун під час воєн Цзінь-СунІмператор Хуейцзун відрікся від престолу і передав свій трон своєму старшому синові Чжао Хуану, який прийняв титул імператора Ціньцзун, в той час як Хуейзун прийняв почесний титул Тайшан Хуан (або «відставний імператор»). Наступного року столиця Сун, Бяньцзін, була завойована силами Цзінь в ході події, історично відомого як Інцидент Цзінкан. Імператор Хуейцзун разом з імператором Ціньцзоном і іншими членами їх сім'ї були взяті в полон чжурчженямі і повернуті в столицю Цзінь, префектуру Хуінінг, в 1128 році. Правитель Чжурчжені, імператор Тайцзун Цзінь, дав колишньому імператорові Хуейцзун титул: Герцог Хунде (буквально «Невтішний герцог»), щоб принизити його. Після того, як його вижив син Чжао Гоу оголосив себе десятим імператором династії імператором Гаодзонгом, чжурчжені використовували його, Ціньцзуна та інших членів імператорської сім'ї, щоб чинити тиск на Гаосонга і його двір, щоб він здався. Імператор Хуейцзун помер в Уугуо, провівши в полоні близько дев'яти років. Незважаючи на свою некомпетентність в управлінні, імператор Хуейцзун був відомий своєю пропагандою даосизму і талантів в поезії, живопису, каліграфії і музиці. Він спонсорував численних художників при йогоімператорському дворі, і в каталозі його колекції було перераховано понад 6000 відомих картин.

Життєпис[ред. | ред. код]

Ранні роки[ред. | ред. код]

Походив з імператорського роду Чжао. Був сином імператора Чжао Сюя та панні Їнже. Отримав гарну освіту. Про його молоді роки наразі відомо мало. Після смерті батька 1100 року став імператором.

Від самого початку приділяв багато уваги покращенню добробуту населення. 1102 року було створено управління, що опікувалось державною медициною й лікарями, які мали лікувати бідняків удома. Також імператор багато робив для зниження соціальної напруги в імперії.

Його правління збіглось із погіршенням зовнішньополітичної ситуації. Слабка армія Сун не могла протидіяти нападам держави киданів Ляо. Тому Хуейцзун погодився сплачувати данину в розмірі 100 тисяч рулонів шовку. Проте імператор намагався позбавитись такого ганебного становища. Тому 1106 року він уклав союз із племенами чжурчженів, які оселились на півночі сучасної Маньчжурії. Внаслідок спільних бойових дій царство Ляо зазнало поразки. Після того Хуейцзун облишив державні справи та не переймався зміцненням армії. Всю увагу він почав приділяти живопису, каліграфії й поезії.


Ідеологічна реформа[ред. | ред. код]

У 11121119 роках Чжао Цзі провів масштабну ідеологічну реформу — «Шеньсяо» («Вчення про Божественне небо»). Вона була покликана обґрунтувати божествений статус імператорської династії й самого володаря. Те вчення було химерним поєднанням власне даоських, буддійських вірувань та давньокитайських культів. У ньому проповідувалось, що світ складається з дев'яти небесних сфер (цзютянь), вищою з яких є сфера Божественних небес. Нею керує велике божество Юйцин-ван (Цар нефритової чистоти), старший син і спадкоємець стародавнього бога Шан-ді (Вищий володар). Земний імператор є втіленням Юйцин-вана та його намісником у світі людей, посланий для встановлення там ідеального правління. Інші члени династії також ототожнювались із небесними божествами шеньсяо.

Проголошення шеньсяо державним віровченням супроводжувалося низкою акцій, спрямованих на підвищення авторитету даосизму і приниження буддистської церкви. 1117 року буддійські монастирі перейшли під контроль світської адміністрації й новоявленої державної релігії. За указом від 1119 року буддійських ченців слід було називати даоши, шати буддійського духівництва було цілком замінено на даоські, а Будду слід було титулувати Дацзюе-цзиньсянь (Золотий безсмертний Великого пробудження). Подібне приниження буддійської церкви було спричиннено ще й тим, що буддизм почали сповідувати в сусідніх ворожих до імперії Сун киданьською й тангутською державами Ляо й Сі Ся.

Загибель Північної Сун[ред. | ред. код]

Імператор Хуейцзун нехтував збройними силами, і династія Сун ставала все більш слабкою і у владі іноземних загарбників, незважаючи на те, що він переглянув символічні Котли Дев'яти штативів в 1106 році в спробі затвердити свою владу. [3] Коли чжурчженями заснував династію Цзінь і напав на Ляо. Їй династії на північ від пісні, династії Суна союзної з династією Цзінь і напала на Ем з півдня. Це дозволило знищити Ляо, давнього ворога Пісні.


Деякий час імператор відчував себе у спокої, спостерігаючи боротьбу царства Ляо із чжурчженями. Однак ворог ще більш грізною династії Цзінь був тепер на північному кордоні. Не задовольнившись анексією домену Ляо і не помітивши слабкості армії Сун, чжурчжені незабаром оголосили війну своєму колишньому союзнику, і до початку 1126 року війська цзіньского «західного віце-маршала» Волібу перетнули Жовта річка і з'явилася в полі зору Бяньцзіна, столиці Імперії Сун. Усвідомивши свої помилки, Хуейцзун взяв на себе провину за все, що пішло не так і був охоплений панікою. 1120 року на тлі повстанського руху на південному сході країни, загострення відносин із чжурчженями, які розгромили Ляо, й під тиском придворних і буддійських ієрархів Хуейцзун був змушений законодавчо скасувати всі ті реформи. Однак він не відмовився від думки використання релігійних заходів для порятунку династії.

Імператор Хуейцзун мав намір тікати , але його чиновники переконали спочатку відректися від престолу, а потім бігти. [4] [5] Потім Хуейцзун симулював інсульт, тому що Хуейцзун в своїх словах сказав, що «я повинен використовувати виправдання хвороби. Я боюся розриву безладу ». [6] Потім він відрікся від престолу 18 січня 1126 року на користь свого старшого сина, Чжао Хуана, який історично зараз відомий як імператор Ціньцзун (欽宗). Він передав світські владні повноваження старшому сину Чжао Хуаню, а на себе поклав функції духовного ієрарха Даоцзюнь-тайшан-хуанді (Великий найясніший владика пан Шлях-дао).

Втім чжурчжені, переконавшись у слабкості китайців, 1125 року виступили на столицю Сун — місто Кайфен. Чжуржені спустошили північно-східні райони імперії й 1126 року взяли в облогу столицю. Вражений цим, Хуейцзун остаточно відійшов від справ. Того разу вдалось відстояти місто від загарбників. Наступного, 1127 року чжуржені все ж захопили Кайфен, а також Хуейцзуна і його сина Чжао Хуаня. Їх понизили до статусу простолюдинів і забрали в полон до Маньчжурії. Там Хуейцзун і помер 4 червня 1135 року.

Творчість[ред. | ред. код]

Значну увагу Чжао Цзі приділяв розвитку мистецтва, особливо живопису.

Імператор був культурним лідером, який провів більшу частину свого часу, захоплюючись мистецтвом. Він був колекціонером картин, каліграфії та антикваріату попередніх династій, створюючи величезні колекції кожного для свого розваги. Він писав свої вірші, був відомий як завзятий художник, створив свій власний стиль каліграфії, цікавився архітектурою і дизайном саду, і навіть писав трактати з медицини та даосизму.

Він зібрав почт художників, які були попередньо відібрані на іспиті, щоб стати офіційними митцями імператорського двору, і провів реформи придворної музики. Подібно багатьом вченим свого часу, він був людиною з багатогранністю і навіть вважається одним з найбільших китайських художників всіх часів. Проте, його правління назавжди залишиться в шрам від рішень (прийнятих адвокатом) про зовнішню політику, так як кінець його правління ознаменував собою катастрофічний період для Імперії Сун. Чжао Цзі заснував жанр «квіти та птахи». Він запрошував до свого двору видатних художників, створивши «Дім живопису Ханьлін». У доробку імператора є картини «П'ять папуг на абрикосі», «Придворні панні готують нові танини шовку», «Слухаючи цінь». Часто влаштовував змагання поміж художниками. Одне з таких мало назву «Таверна в бамбуковому гаю біля мосту».

Був майстром каліграфії. Винайшов новий її стиль, що отримав назву «Струнке золото». Він походить від того, що текст при перевертанні нагадував золоті нитки.

Також Чжао Цзі був великим шанувальником чаю, знавцем його особливостей. Написав трактат про нього, де надав детальний опис чайної церемонії — «Трактат про чай» (1107).

Серед інших робіт Чжао Цзі є трактати з медицини та даосизму. За його наказом 12 відомих лікарів складали «Імператорську медичну енциклопедію», працю над якою було завершено 1111 року.

Був майстром віршованого жанру ци. Він не відхилявся від класичних його канонів. Здебільшого відомі його віршовані підписи до власних картин.

Девізи правління[ред. | ред. код]

 • Цзяньчжунцзінго (建中靖國) 1101
 • Чуннін (崇寧) 1102—1106
 • Даґуан (大觀) 1107—1110
 • Чженхе (政和) 1111—1118
 • Чунхе (重和) 1118—1119
 • Сюаньхе (宣和) 1119—1125

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф х ц ш щ ю я аа аб ав аг ад ае аж аи ак ал ам ан ап ар ас ат ау аф ах ац аш ащ аю ая ба бб бв бг бд бе China Biographical Database
 2. Ebrey P. B. Emperor Huizong — 1 — Harvard University Press, 2013. — P. xiv. — 696 p. — ISBN 978-0-674-72525-6
 3. Ebrey P. B. Emperor Huizong — 1 — Harvard University Press, 2013. — P. 8. — 696 p. — ISBN 978-0-674-72525-6
 4. Ebrey P. B. Emperor Huizong — 1 — Harvard University Press, 2013. — P. 10. — 696 p. — ISBN 978-0-674-72525-6
 5. Ebrey P. B. Emperor Huizong — 1 — Harvard University Press, 2013. — P. 302. — 696 p. — ISBN 978-0-674-72525-6
 6. Ebrey P. B. Emperor Huizong — 1 — Harvard University Press, 2013. — P. 297. — 696 p. — ISBN 978-0-674-72525-6
 7. Ebrey P. B. Emperor Huizong — 1 — Harvard University Press, 2013. — P. 224. — 696 p. — ISBN 978-0-674-72525-6
 8. Ebrey P. B. Emperor Huizong — 1 — Harvard University Press, 2013. — P. 496. — 696 p. — ISBN 978-0-674-72525-6

Джерела[ред. | ред. код]

 • Ebrey, Patricia Buckley (1999). The Cambridge Illustrated History of China. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-66991-X (paperback).