Чат-бот

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Приклад чатботу іспанською мовою

Чат-бот (англ. Chatbot) − комп'ютерна програма, розроблена на основі нейромереж та технологій машинного навчання, за допомогою якої можливо здійснювати комунікацію в аудіо- або текстовому форматі[1]. Чат-бот використовують для виконання конкретних завдань (наприклад, отримання довідкової інформації, виконання розрахунків) або задля розваги.

Чат-бот — це програма штучного інтелекту, яка імітує інтерактивну розмову людини за допомогою ключових, заздалегідь розрахованих фраз користувача, та слухових або текстових сигналів.[2]

Чат-бот — це система, в якій обмін повідомленнями здійснюється в системі «людина»—«комп'ютер».

Термінологія[ред. | ред. код]

Термін «чатер-бот» (англ. ChatterBot) вперше вжив Майкл Маулдін (творець першого вербота, Julia) 1994 року, щоб описати розмовні програми, які дозволяють спілкування між чатерами, тобто, людини і чат-ботом, який наділений штучним інтелектом.

Чат-боти є частиною віртуальних помічників, таких як Google Assistant, і доступні через програми багатьох організацій, веб-сайти та платформи обміну миттєвими повідомленнями.

Одними з найпопулярніших месенджерів, які підтримують чат-бот програми є месенджери: Telegram.[3] та Viber.

Незвичайність запропонованого тесту Тьюринга викликала великий інтерес до програми Джозефа Вейценбаума ELIZA, створеної 1966 року.[4]

Розробка[ред. | ред. код]

Зазвичай, чат-бот пропонує користувачу обрати варіант серед запропонованих. Тобто отримання інформації або виконання інших задач відбувається шляхом вибору запропонованих відповідей, або запропонованих категорій, і користувач не вводить текст до вікна чату. Більш складні боти надають можливість вводу тексту і отримування інформації згідно до запиту користувача.

Віртуальні чат-боти дозволяють робити замовлення або спілкуватися в режимі он-лайн.

Історія[ред. | ред. код]

Класичними першими історичними чатботами вважаються — ELIZA (1966) і PARRY (1972). Далі були створені: A.L.I.C.E., Jabberwacky, D.U.D.E.та ін.

Докладніше: PARRY

Чатбот PARRY було створено американським психіатром Кеннетом Колбі 1972 року. Програма імітувала реакції пацієнта, хворого на параноїдальну шизофренію, що нагадувало мислення звичайної людини. PARRY працював за допомогою складної системи припущень, атрибуцій та «емоційних відповідей», його роботу на початку 1970-х перевіряли через тест Тюрінга[5].

Одним з найважливіших напрямків дослідження штучного інтелекту є обробка природної мови. Зазвичай більш слабкі штучні інтелекти використовують спеціалізоване програмне забезпечення або мови програмування, створені спеціально для необхідної вузької функції. Наприклад, A.L.I.C.E. використовує мову розмітки, що називається AIML, яка є специфічною для його функції як розмовного агента, і з тих пір вона широко використовується іншими розробниками, так званими Alicebots. Тим не менш, A.L.I.C.E. як і раніше, було побудовано виключно на основі методів узгодження зразків без будь-яких можливостей для обґрунтування, той самий метод ELIZA використовувався ще 1966 року. Це не слабкий штучний інтелект, який не потребує розумності та логічних розумових здібностей[6].

Чатбот Jabberwacky дізнається нові відповіді та контекст, що базуються на взаємодії користувачів в режимі реального часу, і не керується статичною базою даних. Деякі нещодавні чатботи також поєднують в реальному часі навчання з еволюційними алгоритмами, які оптимізують їх здатність спілкуватися на основі кожної бесіди. Тим не менш, в даний час немає розмовного штучного інтелекту загального призначення, і деякі розробники програмного забезпечення зосереджують увагу на практичному аспекті пошуку інформації.

Змагання чатботів зосереджуються на тесті Тьюрінга або більш конкретних цілях. Два таких щорічних конкурси — премія Льобнера (англ. Loebner Prize)[7] та The Chatterbox Challenge.

Види чат-ботів[ред. | ред. код]

За сферою застосування чат-боти поділяють на:

 • p2p — персональні комунікації (для особистого спілкування);
 • b2c — споживчі (підтримка клієнтів компанії на корпоративному сайті та в мобільних додатках).

Чатботи у месенджерах[ред. | ред. код]

Facebook Messenger стає все більш популярним як повсякденний спосіб спілкування. Він може похвалитися 1,2 мільярдами активних користувачів, тобто вдвічі більший розмір Instagram і такий же, як WhatsApp. У 2016 році Facebook Messenger дозволив розробникам розміщувати чатботів на своїй платформі. За перші шість місяців для Messenger було створено 30 тисяч ботів, які зросли до 100.000 на рік.

Соціальна сфера застосування чат-ботів[ред. | ред. код]

Актуальне застосування чат-ботів в соціальній сфері: мед-боти, чат-боти поліції, чат-бот «СтопНаркотик»[8], муніципальні чат-боти та чат-боти для працевлаштування[9].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. What Are Chatbots and How to Build Them?. Cleveroad Inc. - Web & App development company. Процитовано 13 лютого 2018. 
 2. What is a Chatbot? - Definition from Techopedia. Techopedia.com (en). Процитовано 2020-09-03. 
 3. Telegram Bot Platform. Telegram. Процитовано 2018-02-15. 
 4. Salecha, Manisha (2016-10-05). Story of ELIZA, the first chatbot developed in 1966. Analytics India Magazine (en-US). Процитовано 2020-08-06. 
 5. Ina (2017-10-12). The History of Chatbots - From ELIZA to Alexa. Chatbot and Voice Assistant Solutions from Onlim. (en-US). Процитовано 2020-08-06. 
 6. Get To Know The Social Media Trends. Mailbird. 2019-12-16. Процитовано 2020-08-06. 
 7. Суперінтелект буде природнім відбором ХХІ сторіччя. ТСН.ua (uk). 2017-06-13. Процитовано 2018-02-16. 
 8. Чат-бот «СтопНаркотик» від фахівців ХНУВС лише за тиждень заблокував 10 наркокрамниць. mvs.gov.ua (ua). Процитовано 2020-09-03. 
 9. Бот-рекрутер D.TalCa. «Делойт» в Україні (uk). Процитовано 2020-09-03.