Чат-бот

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Приклад чатботу на іспанській мові

Чатбот (англ. Chatbot) − комп'ютерна програма, розроблена на основі нейромереж та технологій машинного навчання, яка веде розмову за допомогою слухових або текстових методів[1]. Чатбот використовують для досягнення якої-небудь мети (наприклад, надання потрібної інформації) або задля розваги. Чатботи часто використовуються в системах діалогу для різних практичних цілей, включаючи обслуговування клієнтів або отримання інформації. Деякі чатботи використовують складні системи обробки людської мови, але більшість використовує простіші системи.

Термін «ChatterBot» вперше вжив Майкл Маулдін (творець першого Вербота, Julia) у 1994 році, щоб описати ці розмовні програми. Сьогодні чатботи є частиною віртуальних помічників, таких як Google Assistant, і доступні через програми багатьох організацій, веб-сайти та платформи обміну миттєвими повідомленнями. Інші додатки включають ботів, які використовуються в розважальних цілях, для досліджень та соціальних ботів, які рекламують певний продукт, кандидата чи проблему. Одним з найпопулярніших в Україні та світі месенджерів, який підтримує чатбот програми є Telegram.[2]

Цей критерій залежить від здатності комп'ютерної програми видати себе за людину в реальному часі в розмові з реальною людиною. Незвичайність запропонованого тесту Тьюринга викликала великий інтерес до програми Джозефа Вейценбаума ELIZA, опублікованої в 1966 році, яка, здається, могла обдурити користувачів, вважаючи, що вони спілкуються з реальною людиною. Ключовий спосіб роботи ELIZA (який після був позичений chatbot) з самого початку включає в себе розпізнавання репліки чи фрази при вводі, а також вихід відповідних заздалегідь підготовлених або попередньо запрограмованих відповідей, які можуть перевести розмову вперед у принципово значущому вигляді. Наприклад, почувши будь-яку фразу, в якій міститься слово «мама», вона відповідала «Розкажи мені більше про свою сім'ю». Таким чином, створюється ілюзія розуміння людини, навіть якщо обробка була просто поверхневою. ELIZA показала, що така ілюзія напрочуд легка у створенні, і люди вирішили, що її відповіді можуть бути інтерпретовані як «розумні».

Дизайнери інтерфейсів зрозуміли, що готовність людей інтерпретувати відповіді комп'ютера як справжню розмову, навіть якщо вона насправді базується на досить простих моделях, може бути використана для корисних цілей. Більшість людей вважають за краще взаємодіяти з чоловікоподібними програмами, якщо ця інформація є відносно простою і потрапляє в передбачувані категорії. Так, наприклад, онлайнові довідкові системи можуть використовувати чатбот технології для визначення області допомоги, яку потребують користувачі, потенційно забезпечуючи «дружній» інтерфейс, ніж більш формальний пошук або система меню.

Розробка[ред. | ред. код]

Класичними першими історичними чатботами вважаються — ELIZA (1966) і PARRY (1972). Більш нові моделі були: A.L.I.C.E., Jabberwacky і D.U.D.E. Незважаючи на те, що ELIZA і PARRY були використані виключно для імітації набраної розмови, у багатьох чатах з обговоренням зараз входять такі функціональні функції, як ігри та можливості пошуку в Інтернеті. У 1984 році була опублікована книга, що називається The Policeman's Beard is Half Constructed, яка нібито була написана чатботом Racter (хоча програма, яка була випущена, не могла це зробити).

Одним з найважливіших напрямків дослідження АІ є обробка природної мови. Зазвичай більш слабкі штучні інтелекти використовують спеціалізоване програмне забезпечення або мови програмування, створені спеціально для необхідної вузької функції. Наприклад, A.L.I.C.E. використовує мову розмітки, що називається AIML, яка є специфічною для його функції як розмовного агента, і з тих пір вона широко використовується іншими розробниками, так званими Alicebots. Тим не менш, A.L.I.C.E. як і раніше, було побудовано виключно на основі методів узгодження зразків без будь-яких можливостей для обґрунтування, той самий метод ELIZA використовувався ще в 1966 році. Це не слабкий штучний інтелект, який не потребує розумності та логічних розумових здібностей.

Чатбот Jabberwacky дізнається нові відповіді та контекст, що базуються на взаємодії користувачів в режимі реального часу, і не керується статичною базою даних. Деякі нещодавні чатботи також поєднують в реальному часі навчання з еволюційними алгоритмами, які оптимізують їх здатність спілкуватися на основі кожної бесіди. Тим не менш, в даний час немає розмовного штучного інтелекту загального призначення, і деякі розробники програмного забезпечення зосереджують увагу на практичному аспекті пошуку інформації.

Змагання чатботів зосереджуються на тесті Тьюрінга або більш конкретних цілях. Два таких щорічних конкурси — премія Льобнера (англ. Loebner Prize)[3] та The Chatterbox Challenge.

Види чатботів[ред. | ред. код]

За сферою застосування чатботи поділяють на:

  • p2p — персональні комунікації (для особистого спілкування);
  • b2c — споживацькі (підтримка клієнтів компанії на корпоративному сайті).

Facebook Messenger чатботи[ред. | ред. код]

Facebook Messenger стає все більш популярним як повсякденний спосіб спілкування. Він може похвалитися 1,2 мільярдами активних користувачів, тобто вдвічі більший розмір Instagram і такий же, як WhatsApp. У 2016 році Facebook Messenger дозволив розробникам розміщувати чатботів на своїй платформі. За перші шість місяців для Messenger було створено 30 тисяч ботів, які зросли до 100 000 на рік.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. What Are Chatbots and How to Build Them?. Cleveroad Inc. - Web & App development company. Процитовано 13 лютого 2018. 
  2. Telegram Bot Platform. Telegram. Процитовано 2018-02-15. 
  3. Суперінтелект буде природнім відбором ХХІ сторіччя. ТСН.ua (uk). 2017-06-13. Процитовано 2018-02-16.