Чат-бот

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чат-бот
Зображення
CMNS: Чат-бот у Вікісховищі
Приклад чатботу іспанською мовою

Чат-бот (англ. Chatbot) — комп'ютерна програма, розроблена на основі нейромереж та технологій машинного навчання, за допомогою якої можливо здійснювати комунікацію в аудіо- або текстовому форматі[1]. Чатбот використовують для виконання конкретних завдань (наприклад, отримання довідкової інформації, виконання розрахунків) або задля розваги.

Чат-бот — це програма штучного інтелекту, яка імітує інтерактивну розмову людини за допомогою ключових, заздалегідь розрахованих фраз користувача, та слухових або текстових сигналів[2].

Чат-бот — це система, у якій обмін повідомленнями здійснюється в системі «людина — комп'ютер».

Термінологія

[ред. | ред. код]

Термін «чатер-бот» (англ. ChatterBot) вперше вжив Майкл Маулдін (творець першого вербота, Julia) 1994 року, щоб описати розмовні програми, які дозволяють спілкування між чатерами, тобто, людини і чатботом, який наділений штучним інтелектом.

Чат-боти є частиною віртуальних помічників, таких як Google Assistant, і доступні через програми багатьох організацій, вебсайти та платформи обміну миттєвими повідомленнями.

Одними з найпопулярніших месенджерів, які підтримують чатбот програми є месенджери: Telegram[3] та Viber.

Незвичайність запропонованого тесту Тьюринга викликала великий інтерес до програми Джозефа Вейценбаума ELIZA, створеної 1966 року[4].

Розробка

[ред. | ред. код]

Зазвичай, чат-бот пропонує користувачу обрати варіант серед запропонованих. Тобто отримання інформації або виконання інших задач відбувається шляхом вибору запропонованих відповідей, або запропонованих категорій, і користувач не вводить текст до вікна чату. Складніші боти надають можливість вводу тексту і отримування інформації відповідно до запиту користувача.

Віртуальні чат-боти дозволяють робити замовлення або спілкуватися в режимі онлайн.

Історія

[ред. | ред. код]

Класичними першими історичними чатботами вважаються — ELIZA (1966) і PARRY (1972). Далі були створені: A.L.I.C.E., Jabberwacky, D.U.D.E.та ін.

Докладніше: PARRY

Чат-бот PARRY було створено американським психіатром Кеннетом Колбі 1972 року. Програма імітувала реакції пацієнта, хворого на параноїдальну шизофренію, що нагадувало мислення звичайної людини. PARRY працював за допомогою складної системи припущень, атрибуцій та «емоційних відповідей», його роботу на початку 1970-х перевіряли через тест Тюрінга[5].

Одним з найважливіших напрямків дослідження ШІ є обробка природної мови. Зазвичай слабкіші штучні інтелекти використовують спеціалізоване програмне забезпечення або мови програмування, створені спеціально для необхідної вузької функції. Наприклад, A.L.I.C.E. використовує мову розмітки, що називається AIML, яка є специфічною для його функції як розмовного агента, і відтоді вона широко використовується іншими розробниками, так званими Alicebots. Тим не менш, A.L.I.C.E. як і раніше, було побудовано виключно на основі методів узгодження зразків без будь-яких можливостей для обґрунтування, той самий метод ELIZA використовувався ще 1966 року. Це не слабкий штучний інтелект, який не потребує розумності та логічних розумових здібностей[6].

Чатбот Jabberwacky дізнається нові відповіді та контекст, що базуються на взаємодії користувачів в режимі реального часу, і не керується статичною базою даних. Деякі нещодавні чатботи також поєднують в реальному часі навчання з еволюційними алгоритмами, які оптимізують їх здатність спілкуватися на основі кожної бесіди. Цтім, нині немає розмовного штучного інтелекту загального призначення, і деякі розробники програмного забезпечення зосереджують увагу на практичному аспекті пошуку інформації.

Змагання чатботів зосереджуються на тесті Тюрінга або більш конкретних цілях. Два таких щорічних конкурси — премія Льобнера (англ. Loebner Prize)[7] та The Chatterbox Challenge.

Види чатботів

[ред. | ред. код]

За сферою застосування чат-боти поділяють на:

 • p2p — персональні комунікації (для особистого спілкування);
 • b2c — споживчі (підтримка клієнтів компанії на корпоративному сайті та в мобільних додатках).

Чатботи у месенджерах

[ред. | ред. код]

Facebook Messenger стає дедалі популярнішим як повсякденний спосіб спілкування. Він може похвалитися 1,2 мільярдами активних користувачів, тобто вдвічі більший розмір Instagram і такий же, як WhatsApp. У 2016 році Facebook Messenger дозволив розробникам розміщувати чатботів на своїй платформі. За перші шість місяців для Messenger було створено 30 тисяч ботів, які зросли до 100 000 на рік.

Чатботи у космосі

[ред. | ред. код]

Цікавим і перспективним напрямком в проєкті Lunar Gateway, який розробляється в дослідницькому центрі NASA, є розробка власного аналога ChatGPT для використання ШІ у космосі. У перспективі він дасть змогу астронавтам комунікувати з космічними кораблями та МКС у голосовому режимі. Розробники впевнені, що космічні чат-боти також проявлятимуть високу ефективність без доступу до суперкомп'ютерів, яких у космосі не може бути[8].

Соціальна сфера застосування чат-ботів

[ред. | ред. код]

Актуальне застосування чатботів в соціальній сфері: мед-боти, чат-боти поліції, чат-бот «СтопНаркотик»[9], чат-бот «Кіберпес»[10], муніципальні чат-боти та чат-боти для працевлаштування[11].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. What Are Chatbots and How to Build Them?. Cleveroad Inc. - Web & App development company. Архів оригіналу за 22 квітня 2019. Процитовано 13 лютого 2018.
 2. What is a Chatbot? - Definition from Techopedia. Techopedia.com (англ.). Архів оригіналу за 10 серпня 2020. Процитовано 3 вересня 2020.
 3. Telegram Bot Platform. Telegram. Архів оригіналу за 12 грудня 2019. Процитовано 15 лютого 2018.
 4. Salecha, Manisha (5 жовтня 2016). Story of ELIZA, the first chatbot developed in 1966. Analytics India Magazine (амер.). Архів оригіналу за 18 січня 2021. Процитовано 6 серпня 2020.
 5. Ina (12 жовтня 2017). The History of Chatbots - From ELIZA to Alexa. Chatbot and Voice Assistant Solutions from Onlim. (амер.). Архів оригіналу за 28 липня 2020. Процитовано 6 серпня 2020.
 6. Get To Know The Social Media Trends. Mailbird. 16 грудня 2019. Архів оригіналу за 4 серпня 2020. Процитовано 6 серпня 2020.
 7. Суперінтелект буде природнім відбором ХХІ сторіччя. ТСН.ua (укр.). 13 червня 2017. Архів оригіналу за 16 лютого 2018. Процитовано 16 лютого 2018.
 8. Дослідники NASA запланували випустити штучний інтелект за межі Землі. 26.06.2023, 05:40 pm
 9. Чат-бот «СтопНаркотик» від фахівців ХНУВС лише за тиждень заблокував 10 наркокрамниць. mvs.gov.ua (ua) . Процитовано 3 вересня 2020.
 10. Мінцифра запускає чат-бот «Кіберпес» для боротьби з кібербулінгом. thedigital.gov.ua (укр.). Архів оригіналу за 14 травня 2021. Процитовано 14 травня 2021.
 11. Бот-рекрутер D.TalCa. «Делойт» в Україні (укр.). Архів оригіналу за 15 серпня 2020. Процитовано 3 вересня 2020.

Посилання

[ред. | ред. код]

Еволюція алгоритмічного спілкування: від ELIZA до ChatGPT і майбутніх розумних систем