Тест Тюрінга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Стандартна інтерпретація тесту Тюрінга

Тест Тюрінга — емпіричний тест, ідея якого була запропонована Аланом Тюрингом в статті «Обчислювальні машини та розум», опублікованій в 1950 році в філософському журналі Mind. Тьюринг поставив собі за мету визначити, чи може машина мислити як людина.

Стандартна інтерпретація цього тесту звучить наступним чином: «Людина взаємодіє з одним комп'ютером і однією людиною. На підставі відповідей на питання він повинен визначити, з ким він розмовляє: з людиною або з комп'ютерною програмою. Завдання комп'ютерної програми - ввести людину в оману, змусивши зробити невірний вибір».

Всі учасники тесту не бачать один одного. Якщо суддя не може сказати точно, хто з співрозмовників є людиною, то вважається, що машина пройшла тест. Щоб протестувати саме інтелект машини, а не її можливість розпізнавати усне мовлення, бесіда ведеться в режимі «тільки текст», наприклад, за допомогою клавіатури і екрану (комп'ютера-посередника). Листування повинно проводитися через контрольовані проміжки часу, щоб суддя не міг робити висновки, виходячи з швидкості відповідей. За часів Тьюринга комп'ютери реагували повільніше людини. Зараз це правило теж необхідно, тому що вони реагують набагато швидше, ніж людина.

Історія[ред.ред. код]

Філософські передумови[ред.ред. код]

Хоча дослідження в області штучного інтелекту почалися в 1956 році, їх філософське коріння сягає глибоко в минуле. Питання, чи зможе машина думати, має довгу історію. Воно тісно пов'язане з відмінностями між дуалістичним і матеріалістичними поглядами. З точки зору дуалізму, думка не є матеріальною (або, що найменше, не має матеріальних властивостей), і тому розум не можна пояснити тільки за допомогою фізичних понять. З іншого боку, матеріалізм говорить, що розум можна пояснити фізично, таким чином, залишаючи можливість існування умів, створених штучно.

В 1936 у філософ Альфред Айер розглянув звичайне для філософії питання щодо інших умів: як дізнатися, що інші люди мають той же свідомий досвід, що і ми? У своїй книзі «Мова, істина і логіка» Айер запропонував алгоритм розпізнавання усвідомлюючої людини і не усвідомлюючої машини: «Єдиною підставою, чому я можу стверджувати, що об'єкт, який здається розумним, насправді не розумна істота, а просто дурна машина, є те, що він не може пройти один з емпіричних тестів, згідно з якими визначається наявність або відсутність свідомості». Це висловлювання дуже схоже на тест Тюринга, проте точно не відомо, чи була відома Тюрингу популярна філософська класика Айера.

Незважаючи на те, що пройшло більше 50 років, тест Тюринга не втратив своєї значимості. Але в даний час дослідники штучного інтелекту практично не займаються вирішенням завдання проходження тесту Тюринга, вважаючи, що набагато важливіше вивчити основоположні принципи інтелекту, ніж продублювати одного з носіїв природного інтелекту. Зокрема, проблему «штучного польоту» вдалося успішно вирішити лише після того, як брати Райт та інші дослідники перестали імітувати птахів і приступили до вивчення аеродинаміки. У наукових і технічних роботах з повітроплавання мета цієї галузі знань не визначається як «створення машин, які в своєму польоті настільки нагадують голубів, що навіть можуть обдурити справжніх птахів». [1]

Алан Тюринг[ред.ред. код]

До 1956 року британські вчені вже протягом 10 років досліджували «машинний інтелект». Це питання було звичайним предметом для обговорення серед членів «Ratio Club» - неформальної групи британських кібернетиків і дослідників в галузі електроніки, в якій перебував і Алан Тюринг, в честь якого був названий тест.

Тюринг особливо займався проблемою машинного інтелекту, щонайменше, з 1941 року. Одне з найперших його згадок про «комп'ютерний інтелект» було зроблено в 1947 році. У доповіді «Інтелектуальні машини» Тюринг досліджував питання, чи може машина виявляти розумну поведінку, і в рамках цього дослідження запропонував те, що може вважатися предтечею його подальших досліджень: «Неважко розробити машину, яка буде непогано грати в шахи. Тепер візьмемо трьох осіб - суб'єктів експерименту. А, В і С. Нехай А і С погано грають в шахи, а В - оператор машини. [...] Використовуються дві кімнати, а також деякий механізм для передачі повідомлень про ходи. Учасник С грає або з А, або з машиною. Учасник С може затруднитися відповісти, з ким він грає ».

Таким чином, до моменту публікації в 1950 році статті «Обчислювальні машини й розум», Тюринг вже протягом багатьох років розглядав можливість існування штучного інтелекту. Проте дана стаття стала першою статтею Тюринга, в якій розглядалося виключно це поняття.

Тьюринг починає свою статтю твердженням: «Я пропоную розглянути питання" Чи можуть машини думати?"». Він підкреслює, що традиційний підхід до цього питання полягає в тому, щоб спочатку визначити поняття «машина» і «інтелект». Тюринг, однак, вибрав інший шлях; замість цього він замінив вихідне питання іншим, «який тісно пов'язаний з вихідним і формулюється щодо недвозначно». По суті, він пропонує замінити питання «Чи думають машини?» Питанням «Чи можуть машини робити те, що можемо робити ми (як мислячі створіння)?». Перевагою нового питання, як стверджує Тюринг, є те, що він проводить «чітку межу між фізичними та інтелектуальними можливостями людини».

Щоб продемонструвати цей підхід, Тьюринг пропонує тест, придуманий за аналогією з грою для вечірок «Imitation game» - імітаційна гра. У цій грі чоловік і жінка направляються в різні кімнати, а гості намагаються розрізнити їх, задаючи їм серію письмових запитань і читаючи надруковані на машинці відповіді на них. За правилами гри і чоловік, і жінка намагаються переконати гостей, що все навпаки. Тьюринг пропонує переробити гру наступним чином: "Тепер запитаймо себе, що трапиться, якщо в цій грі роль А виконуватиме машина? Чи буде питаючий помилятися так само часто, як якщо б він грав з чоловіком і жінкою? Ці питання замінюють собою вихідне «Чи може машина думати?».

У тій же доповіді Тюринг пізніше пропонує «еквівалентну» альтернативну формулювання, що включає суддю, який розмовляє тільки з комп'ютером і людиною. Поряд з тим, що жодне з цих формулювань точно не відповідає тій версії тесту Тюринга, яка найбільш відома сьогодні, в 1952 вчений запропонував третю. У цій версії тесту, яку Тюринг обговорив в ефірі радіо Бі-Бі-Сі, журі задає питання комп'ютеру, а роль комп'ютера полягає в тому, щоб змусити значну частину членів журі повірити, що він насправді людина.

У статті Тюринга враховані 9 передбачуваних питань, які включають всі основні заперечення проти штучного інтелекту, підняті після того, як стаття була вперше опублікована.

Еліза і PARRY[ред.ред. код]

Блей Вітбі вказує на чотири основні поворотні точки в історії тесту Тюринга - публікація статті «Обчислювальні машини й розум» в 1950, повідомлення про створення Джозефом Уайзенбаумом програми Еліза (ELIZA) в 1966, створення Кеннетом Колбі програми PARRY, яка була вперше описана в 1972 році, і Колоквіум Тюринга в 1990.

Принцип роботи Елізи полягає в дослідженні введених користувачем коментарів на наявність ключових слів. Якщо знайдено ключове слово, то застосовується правило, за яким коментар користувача перетворюється і повертається результат. Якщо ж ключове слово не знайдене, Еліза або повертає користувачеві загальну відповідь, або повторює один з попередніх коментарів. До того ж Уайзенбаум запрограмував Елізу на імітацію поведінки психотерапевта, що працює за клієнт-центрованою методикою. Це дозволяє Елізі «прикинутися, що вона не знає майже нічого про реальний світ». Застосовуючи ці способи, програма Уайзенбаума могла вводити в оману деяких людей, які думали, що вони розмовляють з реально існуючою людиною, а деяких було «дуже важко переконати, що Еліза [...] не людина». На цій підставі деякі стверджують, що Еліза - одна з програм (можливо перша), які змогли пройти тест Тюринга. Однак це твердження дуже спірне, тому що людей, «які задають питання», інструктували так, щоб вони думали, що з ними буде розмовляти справжній психотерапевт, і не підозрювали про те, що вони можуть розмовляти з комп'ютером.

Робота Колбі - PARRY - була описана, як «Еліза з думками»: програма намагалася моделювати поведінку параноїдального шизофреніка, використовуючи схожий (а то й більш просунутий) з Елізою підхід, застосований Уайзенбаумом. Для того щоб перевірити програму, PARRY тестували на початку 70-х, використовуючи модифікацію тесту Тюринга. Команда досвідчених психіатрів аналізувала групу, складену з реальних пацієнтів і комп'ютерів під управлінням PARRY, використовуючи телетайп. Інший команді з 33 психіатрів пізніше показали стенограми розмов. Потім обидві команди попросили визначити, хто з «пацієнтів» - людина, а хто - комп'ютерна програма. Психіатри лише в 48% випадків змогли винести правильне рішення. Ця цифра узгоджується з ймовірністю випадкового вибору. Ці експерименти не були тестами Тюринга в повному сенсі, так як для винесення рішення даний тест вимагає, щоб питання можна було ставити в інтерактивному режимі, замість читання стенограми бесіди, що вже пройшла.

Майже всі розроблені програми і близько не підійшли до проходження тесту. Хоча такі програми, як Еліза ( ELIZA), іноді змушували людей вірити, що вони говорять з людиною, як, наприклад, в неформальному експерименті, названому AOLiza, але ці випадки не можна вважати коректним проходженням тесту Тюрінга за цілою низкою причин:

  • Людина в таких бесідах не мала ніяких підстав вважати, що вона говорить з програмою, в той час як у справжньому тесті Тюринга людина активно намагається визначити, з ким вона розмовляє.
  • Задокументовані випадки зазвичай ставляться до таких чатів, як IRC, де багато бесід уривчасті і безглузді.
  • Багато користувачів Інтернету використовують англійську мову як другу або третю мову, так що безглузді відповіді програми легко можуть бути списані на мовний бар'єр.
  • Багато просто нічого не знають про Елізу і їй подібні програми, і тому не визнають співрозмовника програмою навіть в разі абсолютно нелюдських помилок, які ці програми допускають.

Китайська кімната[ред.ред. код]

Докладніше: Китайська кімната

У 1980 році в статті «Розум, мозок і програми» Джон Серль висунув аргумент проти тесту Тюринга, відомий як уявний експеримент «Китайська кімната». Серль наполягав, що програми (такі як Еліза) змогли пройти тест Тюринга, просто маніпулюючи символами, значення яких вони не розуміли. А без розуміння їх не можна вважати «розумними» в тому ж сенсі, що і людей. «Таким чином, - робить висновок Серль, - тест Тюринга не є доказом того, що машина може думати, а це суперечить споконвічному припущенню Тьюринга».

Такі аргументи, як запропонований Сёрлем, а також інші, засновані на філософії розуму, породили набагато більш бурхливі дискусії про природу розуму, можливості існування розумних машин і значущості тесту Тюринга, що тривали протягом 80-х і 90-х років.

Колоквіум Тьюринга[ред.ред. код]

У 1990 році відбулася сорокова річниця публікації статті Тюринга «Обчислювальні машини й розум», що відновило інтерес до тесту. У цьому році відбулися дві важливі події.

Одна з них - колоквіум Тюринга, який проходив в квітні в Університеті Сассекса. В його рамках зустрілися академіки і дослідники з різноманітних галузей науки, щоб обговорити тест Тюринга з позицій його минулого, сьогодення і майбутнього. Другою подією стало заснування щорічного змагання на здобуття премії Лёбнера.


7 червня 2014 року, на конкурсі, присвяченому 60-річчю з дня смерті Тюрінга, комп'ютерна програма Євген Густман, що видавала себе за 13-річного хлопчика з України, переконала 33% суддів, що вона людина, ставши першим в історії комп'ютером, але багато скептиків не вважають, що тест був пройдений.[2] [3]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. other / turing-test.html Портал штучного інтелекту
  2. Комп'ютер вперше в історії зміг видати себе за людину
  3. [1] Хабрахабр. Тест Тьюринга пройден (на детском уровне сложности)