Челнов Олег Йосипович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Олег Челнов
Олег Беркут Челнов.jpg
Прізвисько Олег Беркут
Народження 1965(1965)
Харків, Українська РСР, СРСР СРСР
Смерть невідомо, можливо площа «Мінутка» у Грозному
Грозний, Чеченська республіка Ічкерія
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Звання лейтенант армії ЧРІ
Формування Гарнізон Грозного, підрозділ «Вікінг»
Командування Сашко Білий
Війни / битви Війна в Афганістані
Перша чеченська війна
Нагороди
Орден «За особисту мужність»

Олег Йосипович Челнов (псевдонім Беркут; * 1965, Харків — зник безвісти після 7 березня 1996, Грозний) — український націоналіст, військовик, командир підрозділу УНА-УНСО «Вікінг» під час першої чеченської війни. Один з двох українців, удостоєних нагороди «Герой нації» Чеченської Республіки Ічкерія (інший — Сашко Білий).

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 1965 року у місті Харкові у російськомовній родині заводчан. Один із дідів Олега був репресований і відбував покарання в радянських таборах[1].

1984 року призваний до війська. Брав участь у війні в Афганістані, де отримав поранення у спину[1]. 1988 року добровольцем поїхав до Вірменської РСР ліквідовувати наслідки Спітакського землетрусу, за що згодом був нагороджений орденом «За особисту мужність».

1990 року в Олега Челнова народилася донька Аліна.

До Чечні Челнов уперше вирушив 1994 року, де з українських добровольців було сформовано батальйон УНА-УНСО «Вікінг». Під час битви за Грозний в січні 1995 року батальйон брав участь в обороні президентського палацу, Челнов тоді був начальником штабу. У червні 1995 року лейтенант армії ЧРІ Челнов повернувся до рідного Харкова[1].

Востаннє Олег Челнов вирушив на Кавказ у січні 1996 року. За офіційною версією він загинув у Грозному під час бою в районі площі «Мінутка» 6 або 7 березня. Але є свідчення людей, які його знали, про те, що бачили його пізніше. Тіло Олега так і не було знайдене. Тому правильніше вважати його зниклим безвісти[1][2].

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

Після загибелі на його честь названо одну з вулиць Грозного, а дочці в Харкові призначено пожиттєву пенсію, однак після приходу до влади кадировців вулицю було перейменовано[1][3].

Нагороди[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]