Чорний камінь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мухаммед встановлює Чорний камінь 605 року (Мініатюра з «Джамі ал-Таварих[en]» Рашида ад-Діна, 1315)

Чорний камінь (араб. الحجر الأسود‎ — аль-хаджар аль-асвад) — мусульманська святиня, камінь яйцеподібної форми довжиною тридцять сантиметрів, що закріплений на одній зі стін Кааби на висоті півтора метра від землі. Сьогодні він складається з трьох з'єднаних уламків чорно-червоного кольору (мабуть метеоритного походження). Нині камінь зберігається у срібному футлярі[1].

Згідно з ісламським переказом, цей камінь був принесений з раю під час потопу (за часів Нуха) й зберігався ангелами на горі Абу-Кубейсі. Коли пророк Ібрагім взявся до будівництва Кааби, він приніс його звідти і встановив на теперішньому місці для того, щоб почати навколо нього обхід (таваф), що вважається формою поклоніння Аллаху[1].

Ще до початку діяльності пророка Мухаммеда курайшити вирішили відбудувати храм, який до того часу суттєво занепав. Під час реконструкції Кааби виникли суперечки з приводу встановлення чорного каменя, які були вирішені Мухаммедом[1].

Джерела[ред. | ред. код]

  1. а б в А. Али-заде. Хаджар аль-Асвад // Исламский энциклопедический словарь : [рос.]. — Формат: 70x100/16. — Ансар, 2007. — 400 с. — (Золотой фонд исламской мысли). — 3000 екз.

Посилання[ред. | ред. код]

  • ал-КА'БА // Ислам: энциклопедический словарь : [рос.] / Отв. ред. С. М. Прозоров. — М. : Наука, ГРВЛ, 1991. — 315 с. + с ил.. — 50 000 екз. — ISBN 5-02-016941-2.