Ісмаїл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Іслам

теч

Історія ісламу

Основи Ісламу

ЄдинобожністьСимвол віри
МолитваПіст
Благодійність
Паломництво до Мекки

Основні представники

МагометПророки ісламу
Сподвижники пророка
Халіфи
Нащадки пророка

Книги і закони

КоранСуннаХадис
МазгабШаріатІджтигад

Течії ісламу

СунізмШиїзмСуфізмВаххабізмСалафізм
ІбадизмАшаритиМатуридизмМутазиліти
ІсмаїлізмДрузиАлавіти
ІмамітиЗейдити
Хариджизм

Ісламська культура
ТеологіяДжихад

ІсламізмПанісламізмУмма
СвятаЖінка
Ісламська літератураІсламська поетикаІсламська каліграфіяІсламська наукаІсламська архітектураТермінологія


Ісмаїл (араб. ‎ إسماعيل‎‎), (біблійний Ізмаїл) — пророк в ісламі, який був надісланий до аравійського племені джурхум. Старший син пророка Ібрагіма від невільниці Хаджар (Агар). Ісмаїл в мусульманській і юдейській традиції вважається прародичем арабів.

Історія Ісмаїла в Корані[ред. | ред. код]

У Корані він називається серед тих, кому було послане божественне одкровення, хто навчав людей молитві. За наказом Аллаха він разом з батьком Ібрагімом очистив і відбудував Каабу.
Спочатку в Корані згадки про Ісмаїла є досить туманними. Лише потім було вказано на те, що він був сином Ібрагіма і брав участь у відбудові Кааби. Завдяки цьому він став одним з головних персонажів мусульманської священної історії.

Ісмаїл в мусульманських переданнях[ред. | ред. код]

У переказах докладно розповідається про те, що Ісмаїл був старшим сином Ібрагіма від невільниці єгиптянки Хаджар (Агар). Через ревнощі своєї дружини Сари Ібрагім змушений був вивести Хаджар та Ісмаїла в Аравію і лишити їх там у безводній пустелі. Хлопчика мучила спрага, і мати, піднімаючись на пагорби Сафа і Марва, намагалась розгледіти вдалині колодязь чи оазу. На допомогу їм прийшов Джабраїл. За його повелінням, у тому місці, де Ісмаїл тупнув ногою, забило джерело — нині священне джерело Замзам.
За мусульманським переданням, саме Ісмаїл (а не Ісхак (Ісаак) за біблійною традицією) був тим сином, якого Ібрагім повинен був принести у жертву.
Після смерті Хаджар Ісмаїл одружився з дівчиною з племені джурхум, потім розлучився з нею і одружився з іншою дівчиною з того ж племені.
За переданням у Ісмаїла було 12 синів: Набіт, Кідар, Адбаіль, Мібшам, Мішма, Дума, Міша, Худуд, Ятма, Ятур, Нафіс і Кідман. Пророк Мухаммед був прямим нащадком Ісмаїла за лінією Кідара.
Вважається, що Ісмаїл закликав людей до віри в Аллаха і виконання його законів. Однак небагато тих, кому він проповідував, увірували. Він був наділений здатністю творити чудеса. Коли на вимогу одного з племен він помолився Аллаху, на голих деревах виросли плоди. Джурхуміти також вимагали від нього чудес. Тоді Ісмаїл поклав руку на спину вівці, що не давала молока. Після його молитви у вівці з'явилося молоко.
Традиційно вважається, що могила Ісмаїла знаходиться неподалік Кааби.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]