Національний археологічний музей (Афіни)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національний археологічний музей
Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο
37°59′21″ пн. ш. 23°43′56″ сх. д. / 37.989166666667° пн. ш. 23.732222222222° сх. д. / 37.989166666667; 23.732222222222
Типнаціональний і археологічний
Країна Греція
РозташуванняГреція Греція: Афіни
Адресавул. Патісіон, 44
Засновано1829
Відкрито1893[2]
Відвідувачі594 219 осіб (2018)[3]
ДиректорНіколаос Кальцас[1]
Сайтnamuseum.gr
Національний археологічний музей (Афіни). Карта розташування: Греція
Національний археологічний музей (Афіни)
Національний археологічний музей (Афіни) (Греція)
Мапа

CMNS: Національний археологічний музей у Вікісховищі

Національний археологічний музей в Афінах (грец. Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο) є найбільшим музеєм Греції. Його постійна експозиція складається з понад 20 тисяч експонатів різних епох[4], колекції кераміки і скульптур музею вважаються одними з найбагатших у світі.

Історія музею

[ред. | ред. код]
Іоанн Каподистрія

Перший археологічний музей Греції заснований в 1829 на острові Егіна за ініціативи першого президента незалежної Греції Іоанніса Каподистрії. Після того, як у 1833 столиця Греції перенесена в Афіни з Нафпліону, прийнято рішення побудувати у місті новий археологічний музей. Будівництво за проектом архітекторів Панагіса Калкоса, Людвига Ланге і Ернста Ціллера почалося в 1866.

Розміщення експонатів почалося задовго до закінчення робіт у 1874, коли завершено тільки західне крило. Будівельні роботи, які закінчились лише в 1889, велися на ділянці землі, переданій в дар місту Єленою Тосиця. Фінансову підтримку надали уряд країни, Археологічне товариство Греції та Ніколас Вернардакіс, репатріант з Санкт-Петербургу.

У 1887 директором музею призначений грецький археолог Валеріос Стаіс, відкривач Антикітерського механізму. Після його смерті в 1926 музей очолив грецький археолог Константінос Куруніотіс, що відкрив прадавні міста Еретрію та Пілос.

У 1932—1939 до споруди прибудовано східне крило в два поверхи.

Після початку Другої світової війни всі експонати були переміщені у сховища самого музею та банку Греції, а також у природні печери. Після закінчення війни внутрішній простір музею переплановано.

У 1999 внаслідок землетрусу будівлю було серйозно пошкоджено, після чого музей закрили на реконструкцію. Відкриття відбулося напередодні Олімпіади в червні 2004.

У 2010 в археологічному музеї вперше виставлений скульптурний портрет Міртіди — 11-річної дівчинки, яка мешкала в Афінах в добу Перикла і померла наприкінці Пелопоннеської війни під час облоги міста спартанцями, яка спровокувала голод та епідемію черевного тифу[5].

Постійна експозиція

[ред. | ред. код]

Доісторична епоха

[ред. | ред. код]

Колекція охоплює знахідки з неолітичних поселень Фессалії та інших регіонів — посуд, статуетки, прикраси, інструменти та зброю, виконані з глини, каменю і кістки. Знахідки датуються 6800 — 3300 роками до н. е. Також представлені предмети ранньої та середньої бронзової доби (відповідно 3200 — 1900 року до н. е. і 1900 — 1600 до н. е.). Колекція знаходиться на першому поверсі музею в залі № 5. Найзначнішими її експонатами є:

Мікенська культура

[ред. | ред. код]
Золота Маска Агамемнона
Золота прикраса
Афіна Варвакіон (названа за школою Варвакіон) — найточніша копія Афіни Парфенос римської доби, мармур, перша половина 3 століття

Колекція охоплює предмети пізньої бронзової доби, виявлені при розкопках поховань і поселень в Мікенах, Мессенії, Лаконії, Аттиці та інших регіонах. Знахідки датуються 1600 — 1100 роками до н. е. Колекція знаходиться на першому поверсі музею в залах № 3 та № 4. Її найзначніші експонати:

Кікладська культура

[ред. | ред. код]

Колекція складається з предметів, знайдених при розкопках на островах архіпелагу Кіклади. Знахідки відносяться до бронзової доби і датуються 3 — 2 тисячоліттями до н. е. Знаходиться на першому поверсі музею в залі № 6. Найзначніші експонати:

  • Знахідки з поховань і поселень ранньої бронзової доби з островів Наксос, Аморгос, Парос, Сірос і Сифнос — мармурові та керамічні судини, ідоли у формі скрипки, прикраси (в тому числі срібна діадема з некрополя Халандріані) та знаряддя праці, виконані з каменю, бронзи і кістки.
  • Мармурові статуетки, характерні для культури Кіклад.
  • Знахідки з розкопок стародавнього поселення Філакопі на острові Мілос, у тому числі глиняний посуд і настінні розписи пізньої бронзової доби.

Санторіні

[ред. | ред. код]

Колекція охоплює предмети, виявлені при археологічних роботах на острові Санторіні, зокрема при розкопках стародавнього міста Акротирі, зруйнованого під час виверження вулкану в 14 столітті до н. е. Знаходиться на другому поверсі музею в залі № 48. Найзначніші експонати:

  • Настінні фрески, в тому числі так звані «Весна», «Антилопи» і «Жінки, що збирають шафран».
  • Поліхромні глиняний посуд з рослинними і морськими розписні мотивами.
  • Керамічні, бронзові і кам'яні судини із зображеннями левів, дельфінів та інших тварин, в тому числі розписані критським ієрогліфічним письмом.

Скульптура

[ред. | ред. код]

В колекції представлені одиночні статуї, скульптурні групи, саркофаги, бюсти і вівтарі, які виявлені на території Греції. Скульптури відносяться до різних історичних епох і розставлені в хронологічному порядку. Колекція знаходиться на першому поверсі музею в залах з № 7 по № 34 (сумарна площа 4 тисячі кв м). Найзначніші експонати:

Кераміка

[ред. | ред. код]
Чорнофігурна амфора із зображенням Несса, Вазописець Несса

Колекція є однією з найбільших у світі, охоплюючи період з 11 століття до н. е. до романської епохи. Знаходиться на другому поверсі в залах с № 49 по № 56. Найзначніші експонати:

Бронзові предмети

[ред. | ред. код]
Антикітерський механізм

Колекція є однією з найбагатших у світі та охоплює не тільки статуї, але й інші вироби з бронзи: зброю, прикраси, посуд, знаряддя праці, культові та поховальні предмети. Знаходиться на першому поверсі в залах з № 36 по № 39. Найзначніші експонати:

Старожитності Єгипту та Близького Сходу

[ред. | ред. код]
Сфінкс, знайдений в Аттиці

Колекція складається переважно з об'єктів, переданих в дар музею грецькими репатріантами з Єгипту, і охоплює період з 5 тисячоліття до н. е. до 4 століття н. е. Знаходиться на першому поверсі в залах № 40 і № 41. Експонати:

  • Кам'яні знаряддя праці, зброю, посуд додинастичного Єгипту
  • Кам'яні статуї фараонів і священних тварин ранньодинастичного періоду
  • Похоронні статуї Давнього царства
  • Вотивні статуї, поховальні стели, дерев'яні фігурки і моделі кораблів Середнього царства
  • Статуї (зокрема статуя Рамсеса II), алебастрові судини, саркофаги, поховальні стели, мумії тварин Нового царства
  • Саркофаг, мумії, три поховальні зображення (так звані, фаюмські портрети) і статуя Ісіди епохи Птолемеїв.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Контакти [Архівовано 31 січня 2010 у Wayback Machine.] на Офіційна вебсторінка (англ.)
  2. http://www.ep.liu.se/ecp/064/016/ecp64016.pdf
  3. http://www.kathimerini.gr/1004830/article/politismos/polh/perissoteroi-episkeptes-to-2018-gia-to-e8niko-arxaiologiko-moyseio
  4. Міністерство культури Греції. Архів оригіналу за 22 червня 2007. Процитовано 29 квітня 2009.
  5. В Афинах можно заглянуть прошлому в лицо. Архів оригіналу за 10 жовтня 2010. Процитовано 6 грудня 2010.

Посилання

[ред. | ред. код]