Чотириногі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чотириногі
Варан комодський
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Чотириногі (Tetrapoda)
Broili, 1913
Класи та ін.
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Tetrapoda
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Tetrapoda
EOL logo.svg EOL: 46557930
ITIS logo.svg ITIS: 914181
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 32523
Fossilworks: 137279

Чотирино́гі (Tetrapoda) або наземні хребетні — клада (іноді надклас), що охоплює всіх наземних щелепних хребетних тварин. Характерними ознаками чотириногих є чотири кінцівки (крім випадків, коли ця ознака в ході еволюції зникла, наприклад, у китів або змій). Назва «Tetrapoda» походить від дав.-гр. τετράς — «чотири» і πούς — «нога».

Еволюція[ред. | ред. код]

Види хребетних тварин пізнього девонського періоду, нащадки пелагічних лопатеперих риб — як-от Eusthenopteron — проявляють послідовність ступеня адаптації до наземного життя:
Panderichthys, що мешкає на мулистому мілководді
Tiktaalik з кінцівко-подібними плавниками, що дозволяли йому пересуватися по землі
•Найраніші чотириногі у наповнених водоростями болотах, як-от:
 •Acanthostega, що мали ноги з вісьмома пальцями,
 •Ichthyostega з кінцівками.
Нащадки також включали пелагічних лопатеперих риб, як-от Целакантоподібні.

Девонські чотириногі[ред. | ред. код]

Дослідження Дженіфер Кларк показують, що найперші чотириногі тварини девонського періоду, як-от Acanthostega, були цілком водними і абсолютно непристосованими до життя на суходолі. Це суперечить ранішим поглядам, що саме риби вперше потрапили на землю — або у пошуках здобичі (подібно до сучасних мулистих стрибунів), або щоб знайти воду, коли водоймище, де вони жили, висихало, — і пізніше розвинули ноги, легені та ін.

Нині вважається, що перші чотириногі тварини еволюціонували в мілких і болотистих прісноводих середовищах, приблизно наприкінці девонського періоду, 400 мільйонів років тому. Протягом пізнього девону сухопутні рослини колонізували прісноводі водойми, створивши перші болотні екосистеми, із дедалі складнішими харчовими ланцюжками, що надавали нові можливості[1]. Прісноводні середовища були не єдиним місцем, де можна було знайти воду з високою концентрацією органічних речовин і щільною рослинністю біля краю води. У ті часи також існували болотисті берегові лагуни та великі річкові дельти, подібні до заболочених земель, і саме там еволюціонували чотириногі тварини. Скам'янілості ранніх чотириногих було знайдено в морських відкладеннях, і оскільки скам'янілості примітивних чотириногих тварин знайдено скрізь у світі, вони мали б розповсюджуватися уздовж берегових ліній, та не могли жити винятково у прісній воді.

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Ігор ЮРКЕВИЧ та Андрій ГЛОВ’ЯК (2007-10-18). РИБА З РУКАМИ. Станіславівський Натураліст. Архів оригіналу за 2013-06-25. Процитовано 2009-01-20.