Зебра бурчеллова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зебра бурчеллова
Equus quagga boehmi в заповіднику Нгоронгоро, Танзанія
Equus quagga boehmi в заповіднику Нгоронгоро, Танзанія
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Непарнокопитні (Perissodactyla)
Родина: Коневі (Equidae)
Рід: Кінь (Equus)
Вид: Зебра бурчеллова
Біноміальна назва
Equus quagga
Boddaert, 1785
Plains Zebra area.png
Підвиди

E. q. quagga
E. q. burchellii
E. q. boehmi
E. q. borensis
E. q. chapmani
E. q. crawshayi

Синоніми
* Equus burchelli (Gray, 1824) [orth. error]
  • Equus burchellii
  • Equus burchellii Schinz, 1845
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Equus quagga
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Equus quagga
EOL logo.svg EOL: 311502
ITIS logo.svg ITIS: 624996
IUCN logo.svg МСОП: 41013
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9790
Fossilworks: 90653

Зебра бурчеллова (Equus quagga) — вид зебри, інша назва саванна зебра. Це найбільш впізнаваний, широко поширений вид зебр. Всього відомо 4 підвиди, які добре розрізняються числом смуг на шиї, по розташуванню смуг на кінцівках. Для кожного підвиду свій характерний малюнок.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Бурчеллова зебра населяє савани і степи, вона віддає перевагу злаковим пасовищам і злаково-чагарниковим територіям, особливо по горбах і пологим схилам невисоких гір. Зебра погано переносить посуху, у посушливий період йде в більш зволожені райони, в ліси або в гори. Саванні зебри живуть в постійних сімейних табунах не більше 9-10 голів.

Глава табуна — жеребець не молодше 5 років, інші особи — це самки і молодняк. Склад такого сімейного табуна постійний. Але при нападі хижаків або в період міграції табун може на час розпадатися, а також об'єднуватися з іншими табунами. Члени сімейного табуна впізнають один одного, навіть на великій відстані. На водопій і пасовище табун веде досвідчена стара кобила, а за нею слідує молодняк у порядку збільшення віку, далі в тій же послідовності йдуть інші самки, а замикає цю ходу жеребець. Місце відпочинку, водопій і місце пасіння табуна постійні, хоча вони і не захищаються від інших зебр табунів.

Зебри протягом року переміщаються по великій території, розділяючи її з іншими тваринами свого виду. Самці, не входять ні в один табун, утворюють окремі «холостяцькі» групи або тримаються поодинці. Старих і хворих жеребців більш сильні і молоді особини зазвичай виганяють, цей процес супроводжується бійками. Але бійки між жеребцями — главами табунів — або між холостяками і косячными жеребцями бувають дуже рідко.

Молоді жеребці зазвичай йдуть від материнської групи у віці від одного до трьох років.

Відокремившись від материнського табуна, молодий самець йде в холостяцький косяк, а встати на чолі «сім'ї» він зможе лише в 5-6-літньому віці.

Поширення[ред. | ред. код]

Ареал коливається від півдня Ефіопії через Східну Африку до Ботсвани та сходу Південної Африки. Зебра залишається поширеною в заповідниках, але перебуває під загрозою людської діяльності, таких, як полювання заради м'яса й шкіри, а також конкуренція з худобою і посягань з боку сільського господарства на більшій частині своєї середовища проживання .

Розмноження[ред. | ред. код]

Кобила вперше приносить лоша не раніше трирічного віку. Розмноження не підпорядковане певного сезону, і лошата зазвичай з'являються під всі місяці, хоча частіше в дощовий сезон. Вагітність триває 361–390 днів. Лоша через 10-15 хвилин після народження може встати на ноги, а через 20 — робить перші кроки, а через 45 хвилин вже може стрибати. Косячний жеребець у разі потреби готовий захистити кобилу з лошам.[1]

Охорона[ред. | ред. код]

У цілому, популяція бурчеллової зебри залишається стабільною, і на перший погляд не стикається з серйозною загрозою, які можуть викликати спад. Їх можна знайти в численних охоронюваних територій, в тому числі Національний парк Серенгеті в Танзанії, Тсаво і Масаї Мара в Кенії, Національний парк Гванге в Зімбабве, Національний парк Етоша в Намібії, а також Національний парк Крюгер в Південній Африці. Є кілька стійких популяцій в незахищених областях.[2]

Деякі місцеві популяції, однак, стикаються з великим зниженням і навіть вимирання. Один підвид — квага, тепер зник. У Танзанії населення зебри знизилася на 20% з кінця 1990-х до середини 2000-х років. Зебри знаходяться під загрозою через полювання за їх шкури і м'яса, і зміна місць проживання від сільського господарства. Вони також конкурують з домашньою худобою за їжу[3][4] . Браконьєрство в значній мірі є загрозою для північних популяцій, у той час як південні популяції знаходяться під загрозою, в основному через втрату середовищ проживання. Остання громадянська війна в Руанді, Сомалі, Південному Судані, Ефіопії та Уганді викликали різке зниження всіх популяцій диких тварин, у тому числі саванних зебр. Тепер зникли в Бурунді. Громадянська війна в Анголі протягом більшої частини останніх 25 років спустошив її популяцій диких тварин. Тим не менш, саванних зебр, охороняють на більшій частині свого ареалу. Вони є важливим джерелом в економічній сфері туризму.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Further evidence for male infanticide and feticide in captive plains zebras (PDF). Архів оригіналу за 2012-02-22. Процитовано 2012-07-03. 
  2. Hack, M. A. and Lorenzen, E. (2008). Equus quagga. 2008 Червоний список Міжнародного союзу охорони природи. МСОП 2008. Переглянуто 10 April 2009. Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern.
  3. Young, T. P.; T. M. Palmer & M. E. Gadd (2005). Competition and compensation among cattle, zebras, and elephants in a semi-arid savanna in Laikipia, Kenya. Biological Conservation 121: 351–359. 
  4. Odadi, W. O.; T. P. Young & J. B. Okeyo-Owour (2009). The effects of wild herbivores on cattle intake and movement rates in Laikipia rangeland, Kenya.. Applied Animal Behaviour Science 116: 120–125.