Шательперонська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шательперонська культура
Зображення
Названо на честь Шательперрон
Місце розташування Західна Європа
Піренейський півострів
Час/дата початку 36 тисячоліття до н. е.
Час/дата закінчення 31 тисячоліття до н. е.
Першовідкривач або винахідник Henri Breuild
CMNS: Шательперонська культура у Вікісховищі
  Палеоліт  
Кам'яні знаряддя первісної людини
Категорія КатегоріяПортал Портал

Шательперонська культура, Шательперон (фр. Châtelperronien) — археологічна культура ранньої давньої кам'яної доби (палеоліт) у Франції. Рання частина перигорської культури.

Науково датується 35-29 тис. років до н. е. Шательперон датується інтерстадіалом вюрм I/II.

Поширення

[ред. | ред. код]

Для Західної Європи початок верхнього палеоліту пов'язаний з культурою, названою по французькому місцезнаходженню шательпероном (Chatelperronien). У чистому вигляді ця культура відома тільки у Франції, а саме у південно-західній і центральній Франції.

Вироби

[ред. | ред. код]

Шательперон — найбільш рання індустрія верхнього палеоліту в Південно-західній і Центральній Франції, запозичує деякі елементи з попередньої мустьєрської традиції.

Характерним знаряддям цієї культури є «шательперонській ніж» з кремнію з прямим ріжучим краєм і притупленою зігнутою спинкою.

Для неї характерна особлива техніка обробки пластин, а саме, крута ретуш по краю, крем'яні вістря (тип шательперон) із закругленою спинкою. У кам'яній індустрії з її яскравими рисами верхнього палеоліту (такими, як наявність різців) зберігаються ще старі типи шкребків і вістрів, характерних для пізнього мустьє. Зв'язок мустьєрськой культури з шательпероном також в тому, що на пам'ятниках, що відносяться до пізнього мустьє (наприклад, місцевість Абрі-Оді у Франції), вже з'являються форми, з яких розвинулися знаряддя, типові для шательперона (асиметричні вістря з дугоподібним краєм, що ретушується).

Також були поширені прикраси.

Антропологічна належність

[ред. | ред. код]

З культурою шательперон пов'язані залишки як пізніх неандертальців, так і ранніх кроманьйонців. Ймовірно, саме таке змішення генів і культур допомогло першим неоантропам швидко пристосуватися до абсолютно нових для них природних умов. Відносно широка кисть, широка стопа, масивні, порівняно з населенням інших материків, череп і скелет у європейців можливо прийшли до нас від змішаного неандертальсько-кроманьйонського народу перигорських культур (шательперон і граветянська культура).

Зв'язок з іншими культурами

[ред. | ред. код]

Слідувала після неандертальської мустьєрської культури. Перший етап так званих оріньяксько-перигорських культур. Змінилася на оріньякську і денеде граветянську.