Шіокара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шіокара
Походження  Японія
Необхідні компоненти морепродукти, сіль
Зазвичай використовувані компоненти м'ясо

Шіокара (яп. 塩辛) — японська закуска з ферментованої риби або морепродуктів, що має дуже солоний смак і смак умамі[1][2]. В процесі ферментації протеолітичні ензими розщеплюють м'якоть і перетворюють її на вільні амінокислоти [3]. Шіокара має характерний запах і слизову текстуру, тому багато неяпонців та деякі японці її не люблять[2].

Шіокарою, головним чином, закушують саке, хоча історично вона вживалася набагато частіше з рисом і овочами [2].

Різновиди

[ред. | ред. код]
Куродзукурі зліва зверху, акадзукурі зліва знизу

Шіокару роблять зі смугастого тунця (сюто[en]), морського їжака (коновата[ja]), каракатиці (яп. イカの塩辛, іка но шіокара) (урука[ja]), краба Uca arcuata (гандзукэ[ja]), кети (мефун) і так далі [4]. Іноді зустрічається шіокара з м'яса [5].

Найпопулярніший вид шіокари — з каракатиці [6]. У такої шіокари є три різновиди [7]:

 • акадзукурі (яп. 赤作り) — «червона», виробляється з мантії зі шкірою; найпопулярніший вид;
 • шіродзукурі (яп. 白作り) — «біла», з мантії без шкіри;
 • куродзукурі (яп. 黒作り) — «чорна», з додаванням чорнила; регіональна страва префектури Тояма.

Шіокару виробляють по всій Японії, найбільші центри виробництва цієї страви — північно-східні префектури Хоккайдо, Аоморі, Івате і Міягі [7]. Сучасні споживачі шукають шіокару, яка б за текстурою нагадувала сирого кальмара, але м'язи в мантії розкладаються при ферментації, і деякі виробники додають в свій продукт інгібітор протеїнази орізацістатін [7].

Історія

[ред. | ред. код]
Шіокара на рисі

Центром поширення страв з ферментованої риби по Азії був басейн Меконгу [1]. Їх виробляли або виробляють у тих місцях, де є заливні рисові поля, виробництво солі і риба, що влаштовує сезонні міграції [1] [8]. Риба живе і розмножується на залитих водою полях, поки рис росте, а з настанням сухого сезону її виловлюють і готують; при цьому мальки не встигають як слід вирости, і багато кулінарних технік для такої дрібної риби не підходять [8].

Перша письмова згадка шіокари в Японії відноситься до рубежу VII і VIII століть: шіокара з коропа вказана серед податкових надходжень до столиці Фудзівара, проте очевидно, що її готували задовго до цього часу [9]. Ймовірно, що культивацію дрібної риби на рисових полях і приготування шіокари в Японії почали одночасно з рисівництвом у період Яйої [9]. В період Хейан шіокара іменувалася кубоцукі (яп. 久保付) [10].

У народів цього регіону поширені схожі страви: нгапі в М'янмі, прахок у Камбоджі [1]. У Китаї схоже страву перестали їсти в період правління імперії Мін, за винятком невеликого регіону на півострові Шаньдун [2].

У XXI столітті шіокара, головним чином, вживається як закуска до саке в ідзакаях, але історично її їли кожного дня, додаючи трохи до вареного рису, в бульйон для варіння овочів і як соус-дип [2].

Через переваги слабосоленої шіокари зі слабким смаком до шіокари доводиться додавати приправи: сітімі тоґарасі, оливки і "гірський васабі", тобто, хрін [11].

Технологія приготування

[ред. | ред. код]

Для приготування шіокари з риби можуть видаляти нутрощі, але це не обов'язково; з каракатиці нутрощі видаляють обов'язково, щоб запобігти розриву чорнильного мішка [4]. До промитих і дрібно нарізаних риби або морепродуктів додають сіль — у традиційному рецепті її від 1 до 2 частин солі на 10 частин каракатиці (по вазі) — і поміщають у велику посудину; печінку засолюють окремо в 0,3-1 частини солі на 10 частин [4] [7] . Отриману масу ретельно перемішують двічі на день у процесі дозрівання, причому його довжина залежить від солоності маси і температури навколишнього простору [4]. Смак умамі у слабосоленої шіокари слабкіше, ніж у приготовленої за традиційним рецептом [12].

Якщо дозрівання проходить в температурі 10 °C і до каракатиці додають 10 % солі за вагою, то шіокара готується 1-2 тижні, а якщо солі 13 %, то до місяця [12]. Історично частіше використовувалася міцно солона шіокара, яка рідше заражається гнильними бактеріями, але через те, що слабкий посол прискорює виробництво, в сучасній Японії полюбляють 3-7-процентну солоність [12]. У 2007 році в префектурі Міягі 620 осіб звернулися до лікарні з симптомами харчового отруєння, яке виявилося викликано шіокарою, приготовленої в 2-процентному посол і зараженої Vibrio parahaemolyticus[en] [13]. У шіокарі можуть розмножуватися та інші патогенні бактерії: Staphylococcus warneri[en], вібріони, Achromobacter[en] і так далі [14].

Ферментування виробляють мікроорганізми родів мікрококи та стафілококи [15]. Під час дозрівання в шіокарі росте кількість амінокислот, органічних кислот і летючих сполук азоту; рівень глутамінової кислоти піднімається з 53 мг / 100 г до 600—700 мг / 100 г [12].

Готовий продукт містить 74,2 % води, 7,8 % солі і 11,6 % білків [7].

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б в г Chandan&Evranuz, 2012, с. 66.
 2. а б в г д Ishige, 2011, с. 36.
 3. Ishige, 2011, с. 35-36.
 4. а б в г Holzapfel&Alessandria, 2015, с. 380.
 5. Ishige, 2011, с. 35.
 6. Chandan&Evranuz, с. 66.
 7. а б в г д Sarkar&Nout, с. 223.
 8. а б Ishige, 2011, с. 38.
 9. а б Ishige, 2011, с. 39.
 10. Ishige, 2011, с. 74.
 11. Sarkar&Nout, с. 223—224.
 12. а б в г Holzapfel&Alessandria, 2015, с. 381.
 13. Holzapfel&Alessandria, 2015, с. 382.
 14. Sarkar&Nout.
 15. Chandan&Evranuz, 2012, с. 66—67.

Література

[ред. | ред. код]