Саке

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бочки з саке

Саке́ (яп. ) — японська рисова настоянка, натуральний спиртний напій, що отримується внаслідок бродіння. Класифікується в загальній категорії разом із вином та пивом. Міцність не перевищує 16-ти градусів.

Історія[ред.ред. код]

Виробництво саке в Японії налагодилось приблизно в третьому сторіччі до н. е., через деякий час після введення в країні культури вирощування рису. Перша письмова згадка про вживання рисового вина датується 300 рр. н. е. Більше 2000 років саке грає центральну роль в житті та культурі японського народу, протягом цього часу розвивалась і майстерність виробництва саке в кожному регіоні країни.

Виробництво[ред.ред. код]

При виробництві саке не використовують нічого, окрім рисової закваски, сухого рису та води з мінімальним вмістом заліза та магнію. Суміш цих продуктів бродить в чанах близько 20 днів, після чого її відтискають, фільтрують та розливають в пляшки та діжки. Сухий залишок іде на маринади для овочів. Щоб отримати високоякісний напій, потрібно в процесі приготування використовувати лише відбірний рис. Найціннішим вважається сорт заходу сонця, що вирощується навмисно для виробництва саке. Вино, виготовлене з цього сорту рису має високу репутацію та славиться своїми властивостями та якістю.

Сьогодні існує більше 3000 виробників цього напою. Вважається, що найкраще саке роблять в центральній Японії, в префектурах Хього та Кіото, хоча кожна місцевість славиться своїм особливим сортом рисового вина. У справжньому саке, згідно з традиційними японськими поглядами, мають гармонійно поєднуватися п'ять смаків: солодкий, гіркий, кислий та терпкий. Саке відтінює смак продуктів і одночасно пом'якшує сильний смак м'яса та морепродуктів. Внаслідок цього, саке широко вживається як приправа для приготування як японських, так і європейських страв, він відкриває нові смакові поєднання.

Пиття[ред.ред. код]

Японці п'ють саке холодним і підігрітим, в залежності від пори року, типу напою та стилю вживання. Японська мова містить спеціальні слова для рисового вина з різною температурою. Підігрітий саке називається кап. В ресторанах кап подають в керамічних пляшечках токкурі, шийка якої може бути нагріта настільки, що до неї неможливо доторкнутися.

Саке часто асоціюється з релігійними святами та ритуалами, оскільки першопочатково, в Давній Японії, виробництво та вживання рисового вина обмежувалось імператорським замком та храмами. Сьогодні також жодна традиційна церемонія в Японії не обходиться без цього національного напою.

Назва холодного саке — Шуа. Його особливість — свіжий фруктовий смак, тому найчастіше Шуа вживають в спеку. На урочистих заходах національний рисовий напій, приправлений травами та прикрашений пелюстками квіток, подають в декоративно оформлених фарфорових чи дерев'яних чашечках. Традиція наказує, піднімаючи чарку саке, обнімати її долонею так, щоб вільним залишалася лише маленька ділянка, яку прикладають до губ.

Види[ред.ред. код]

В залежності від смаку, кольору, запаху розрізняють декілька типів саке:

  • солодкуватий саке з фруктовим, квітковим ароматом;
  • напівсухий саке зі свіжим смаком;
  • саке з легким м'ятним запахом та багатим м'яким смаком;
  • пряний саке світло-золотого кольору, що має смак горіха з запахом хереса.

Див. також[ред.ред. код]


Джерела та література[ред.ред. код]

Question book-new.svg
Ця стаття не містить посилань на джерела. Ви можете допомогти поліпшити цю статтю, додавши посилання на надійні джерела. Матеріал без джерел може бути підданий сумніву та вилучений. (червень 2009)


Прапор Японії Це незавершена стаття про Японію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.