Дип (соус)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дип
Mexico.Salsa.02.jpg
Різні види дипів з кукурудзяними чипсами

Дип (англ. dip, від to dip — «умочувати») — соус консистенції густої сметани для вмочування в нього чипсів, шматочків овочів, фруктів, м'яса, морепродуктів.

Головна відмінність від звичайних соусів полягає в способі застосування — не соус поливають на їжу, а їжу занурюють в соус. Звідси і назва «дип».

Дип найчастіше використовується для приправи їжі, яку їдять руками. Цей вид соусу поширений у всьому світі, але в Україні поки не такий популярний, як, наприклад, в США або Китаї. В США дипи стали культурним феноменом і використовуються не лише до грінок чи картоплі фрі, але і до шматків піци.[1] Дипи дуже популярні в Таїланді, де вони є обов'язковим інгридієнтом багатьох страв. Шматочки їжі вмочують палочками у соус.[2]

Дип може бути також солодким. До дипів також можна зарахувати фондю — розплавлену суміш, що складається з різних інгредієнтів, в яку занурюють шматочки хліба, овочів, фруктів тощо. (Існують сирний, шоколадний та інші варіанти фондю).

В Україні[ред. | ред. код]

У кухні заходу України відомий дип мачанка.[3] Традиційно подібні соуси використовують для вареників.[4]

Широко відомий образ Пацюка з твору Миколи Гоголя, який умів мокати вареники в сметану містичним чином без допомоги рук.[5]

Найбільш відомі дипи[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Read This: The glorious history of pizza dipping sauces. News (en-us). Архів оригіналу за 3 липня 2020. Процитовано 3 липня 2020. 
  2. Gourmet, The High Heel (30 березня 2014). The Basic Thai Dipping Sauce, Nam Jim (Nam Pla Phrik, Nam Jim Gai, Nam Jim Jaew and Nam Jim Seafood). The High Heel Gourmet (англ.). Архів оригіналу за 7 червня 2020. Процитовано 3 липня 2020. 
  3. Мачанка: як приготувати український народний діп. ТЕЛЕГИД Включайся! (ru-RU). 5 червня 2020. Архів оригіналу за 3 липня 2020. Процитовано 3 липня 2020. 
  4. Соуси до вареників. Сім’я і дім (укр.). 6 червня 2017. Архів оригіналу за 3 липня 2020. Процитовано 3 липня 2020. 
  5. Вечера на хуторе близ Диканьки, часть 2 (Николай Гоголь) / Классика.ру - библиотека русской литературы. klassika.ru. Архів оригіналу за 9 травня 2021. Процитовано 3 липня 2020.