Ян Палах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Jan Palach
Меморіальна дошка на честь Палаха

Ян Па́лах (чеськ. Jan Palach; *11 серпня 1948, Вшетати — 19 січня 1969, Прага) — чеський юнак-студент, що вчинив акт жертовного самогубства в знак протесту проти окупації Чехословаччини військами країн Варшавського договору.

Ян Палах був студентом спеціяльності «історія та політекономія» філософського факультету Карлового університету в Празі. На знак протесту проти окупації Чехословаччини військами Радянського Союзу та інших країн Варшавського договору він 16 січня 1969 року, обливши себе бензином, скоїв самоспалення поблизу Національного музею на Вацлавській площі в Празі. Він зробив це для того, щоб пробудити у співвітчизників почуття людської гідності.

Ян помер за 3 дні після акту самоспалення в клініці Карлового університету. Студент-скульптор Ольбрам Зубек зняв з нього посмертну маску.

25 січня 1969 року похорони Палаха на цвинтарі Ольшани перетворилися на політичну демонстрацію.

У жовтні 1973 року тіло Палаха було таємно ексгумовано співробітниками ЧССРівських спецслужб й піддано кремації з наступним перенесенням на цвинтар у рідному місті Палаха Вшетати.

Вчинок Яна Палаха надихнув ціле покоління чеських студентів, коли ті протестували проти комуністичної влади у 1989 році під час Оксамитової революції  — тоді цілий тиждень демонстрацій назвали «тижнем Яна Палаха». Згодом рештки Яна Палаха знов перепоховали на Ольшанському цвинтарі.

У 1991 році Палаха посмертно нагородили чеським Орденом Томаша Масарика першого ступеню. Ще 22 червня 1969 року чеський астроном-емігрант Любош Когоутек назвав астероїд на честь Палаха «1834 Палах». У демократичній же Чехії (після Оксамитової революції) були відкриті пам'ятник і пам'ятна таблиця на його честь, а у день його самоспалення — 16 січня щороку відбуваються антитоталітарні демонстрації. Нині на місці самоспалення чеського студента в центрі Праги завжди лежать квіти, про нього пишуть матеріали у періодичних виданнях, присвячують книжки тощо. Ім'я Яна Палаха стало символом нескореності й боротьби з тоталітаризмом.

І до, і після смерті Палаха були спроби вчинити самоспалення, протестуючи проти придушення Празької весни 1968 року. Так, 5 листопада 1968 року українець Василь Макух на знак протесту проти комуністичної тоталітарної системи, колоніального становища України і політики зросійщення та аґресії СРСР проти Чехословаччини, здійснив акт самоспалення на Хрещатику у Києві. Загалом до квітня 1969 року ще 26 осіб здійснили спроби самоспалення, у такий спосіб протестуючи проти радянської інтервенції до суверенної Чехословаччини й придушення Празької весни 1968 року, семеро з них загинули. Один із них — Ян Заїц вчинив самогубство також на Вацлавській плащі через місяць після Яна Палаха.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела та посилання[ред.ред. код]