Ян Палах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ян Палах
Jan Palach foto z průkazu.JPG
Народився серпень 1948[1][2][3]
Прага, Чехословаччина
Помер 19 січня 1969(1969-01-19)[1][2][3] (20 років)
Прага, Czech Socialist Republic, Чехословацька Соціалістична Республіка[1]
Поховання
Громадянство (підданство) Flag of the Czech Republic.svg Чехословаччина
Діяльність Студент
Alma mater Карлів університет
Конфесія Evangelical Church of Czech Brethren[d]
Нагороди
Меморіальна дошка на честь Палаха

Ян Па́лах (чеськ. Jan Palach; 11 серпня 1948, Вшетати — 19 січня 1969, Прага) — чеський юнак-студент, що вчинив акт жертовного самогубства в знак протесту проти окупації Чехословацької Соціалістичної Республіки військами країн Варшавського договору.

Ян Палах був студентом спеціальності «історія та політекономія» філософського факультету Карлового університету в Празі. На знак протесту проти окупації Чехословацької Соціалістичної Республіки військами Радянського Союзу та інших країн Варшавського договору він 16 січня 1969 року, обливши себе бензином, скоїв самоспалення поблизу Національного музею на Вацлавській площі в Празі. Він зробив це для того, щоб пробудити у співвітчизників почуття людської гідності.

Ян помер за 3 дні після акту самоспалення в клініці Карлового університету. Студент-скульптор Ольбрам Зубек зняв з нього посмертну маску.

25 січня 1969 року похорони Палаха на цвинтарі Ольшани перетворилися на політичну демонстрацію.

У жовтні 1973 року тіло Палаха було таємно ексгумовано співробітниками ЧССРівських спецслужб й піддано кремації з наступним перенесенням на цвинтар у рідному місті Палаха Вшетати.

Вчинок Яна Палаха надихнув ціле покоління чеських студентів, коли ті протестували проти комуністичної влади у 1989 році під час Оксамитової революції  — тоді цілий тиждень демонстрацій назвали «тижнем Яна Палаха». Згодом рештки Яна Палаха знов перепоховали на Ольшанському цвинтарі.

У 1991 році Палаха посмертно нагородили чеським Орденом Томаша Масарика першого ступеню. Ще 22 червня 1969 року чеський астроном-емігрант Любош Когоутек назвав астероїд на честь Палаха «1834 Палах». У демократичній же Чехії (після Оксамитової революції) були відкриті пам'ятник і пам'ятна таблиця на його честь, а у день його самоспалення — 16 січня щороку відбуваються антитоталітарні демонстрації. Нині на місці самоспалення чеського студента в центрі Праги завжди лежать квіти, про нього пишуть матеріали у періодичних виданнях, присвячують книжки тощо. Ім'я Яна Палаха стало символом нескореності й боротьби з тоталітаризмом.

І до, і після смерті Палаха були спроби вчинити самоспалення, протестуючи проти придушення Празької весни 1968 року. Так, 5 листопада 1968 року українець Василь Макух на знак протесту проти комуністичної тоталітарної системи, колоніального становища України і політики зросійщення та аґресії СРСР проти Чехословацької Соціалістичної Республіки, здійснив акт самоспалення на Хрещатику у Києві. Загалом до квітня 1969 року ще 26 осіб здійснили спроби самоспалення, у такий спосіб протестуючи проти радянської інтервенції до суверенної Чехословаччини й придушення Празької весни 1968 року, семеро з них загинули. Один із них — Ян Заїц вчинив самогубство також на Вацлавській плащі через місяць після Яна Палаха.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела та посилання[ред.ред. код]