Ясутака Цуцуй

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Ясутака Цуцуй
筒井 康隆
Народження 24 вересня 1934(1934-09-24) (83 роки)
  Японія ЯпоніяОсака
Громадянство
(підданство)
Flag of Japan.svg Японія
Alma mater Університет Досіся
Мова творів японська[1]
Рід діяльності Письменник-фантаст, новеліст, актор, сценарист
Роки активності: Середина 1960-х — теперішній час
Напрямок наукова фантастика
Magnum opus: Що бачила покоївка (1990)
Батько Yoshitaka Tsutsui[d]
Діти Shinsuke Tsutsui[d]
Нагороди та премії
Літературна премія Йоміурі
Сайт: jali.or.jp/tti

Ясутака Цуцуй (нар.24 вересня 1934, Осака) — японський романіст, актор, сценарист, літературний критик, композитор, майстер метапрози, член Асоціації письменників-фантастів Японії та японського ПЕН-клубу. Низка його романів та історій було екранізовано, використано для постановок у театрі та на радіо, а також перекладено на англійську, німецьку, російську та іспанську мови.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в місті Осака 24 вересня 1934. Вищу освіту здобув у 1957 в університеті Досіся, розташованому в Кіото, ставши після цього дипломованим спеціалістом у галузі естетичних наук. Після закінчення навчання відкрив власну студію дизайну. З середини 1960-х розпочав письменницьку кар'єру як письменник-фантаст. Свою першу розповідь Ясутака Цуцуй опублікував у науково-фантастичному журналі, який сам і видавав. Успіх до нього прийшов починаючи з 1970-х — і вже до початку 1990-х років, завдяки своїм науково-фантастичним творам, Ясутака Цуцуй завоював значну кількість престижних нагород, ряд творів письменника було перекладено на іноземні мови, в тому числі англійську та німецьку, серед них — «Що бачила покоївка» (яп. Kazoku hakkei, англ. What the Maid Saw), «Жінка, що стоїть» (яп. Tatazumu hito, англ. Standing Woman), «Мій брат трубач» (яп. Rappa o fuku ototo, англ. My Brother the Trumpeter, нім. Mein bruder, der Trompeter), «48 мільярдів оман» (яп. 48-oku no moso, англ. 48 Billion Delusions) та інші. Саме в ці часи Цуцуй експериментував з різними стилями — починаючи з «чорного» гумору та фарсу й закінчуючи метапрозою, «надлітературою». Знаходячись під впливом Ч. Дарвіна, З. Фрейда та братів Маркс, письменник вірив, що між реальністю й фантастикою є своєрідна «змова», яку він «розкривав» своїми «гіпернауковими» творами. Якщо у ранніх своїх творах письменник передбачає прискорення появи в майбутньому своєрідних гіпермедіа, що перетворюватимуть фантастику на реальність, то в останніх він вже кардинально переглядає своє бачення реального світу як прояв «гіперфантастичності».

Власний роман «Вранішній Гаспар»[2] Цуцуй публікував як серіал з продовженням у періодичному виданні та разом з тим влаштовував обговорення свого твору в Інтернеті. Це стало своєрідним ноу-хау серед японських фантастів.

В друкованих засобах масової інформації твори Ясутаки Цуцуя були востаннє опубліковані влітку 1993. З 1993 по 1996 тимчасово перестав публікуватися у друкованих виданнях на знак протесту проти цензури стосовно дискримінаційних виразів у літературі, причиною запровадження якої стало обурення з боку членів Японської Асоціації хворих на епілепсію, які начебто побачили у творі Ясутаки Цуцуя «Автоматична поліція» про тоталітарне суспільство ознаки упередженого ставлення автора до хворих. З 1996 знову почав друкуватися. Протягом трьох років бойкоту друкованих видань письменник активно працював в мережі Інтернет. На сьогодні проживає в Японії. Є одним з найбільш відомих наукових фантастів Японії.

Нагороди[ред.ред. код]

 • Літературна премія імені Кьокі Ідзумі (1981)
 • Премія імені Дзюнітіро Танідзакі (1987)
 • Премія імені Ясунарі Кавабати (1989)
 • Нагорода японських письменників-фантастів (англ. The Japan SF award) (1992)
 • Літературна премія Йоміурі (1999)

Вибрані твори[ред.ред. код]

 • Дівчина, що стрибала крізь час (англ. The Girl Who Leapt Through Time) (1967)
 • Коли прокинувся сьогун (англ. When the Shogun Awoke) (1974)
 • Як спати (англ. How to Sleep) (1979)
 • Вітер (англ. The Wind) (1984)
 • Африканська бомба та інші історії (англ. The African Bomb and Other Stories) (1986)
 • Цензор мрій (англ. The Dream Censor) (1987)
 • Риба (англ. The Fish) (1988)
 • Король полюсу (англ. Polar King) (1990)
 • Що бачила покоївка (англ. What the Maid Saw) (1990)
 • Паприка (англ. Paprika) (1993)
 • Сальмонельники на Планеті Порно (англ. Salmonella Men on Planet Porno) (2005)
 • Пекло (англ. Hell) (2008)

Екранізації[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. http://data.bnf.fr/ark:/12148/cb121682172
 2. Назва роману відсилає до книги містичних віршів у прозі французького поета Алоїзіуса Бертрана «Нічний Гаспар»

Посилання[ред.ред. код]