Портал:Фантастика жахів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розділ Вікіпедії: Фантастика жахів
Проект  |  Портал
Correa-Martians vs. Thunder Child - no border.png
Ласкаво просимо до порталу «Фантастика жахів»
Paul Gustave Dore Raven1.jpg
редагувати
 Nuvola apps konquest.svg Фантастика жахів

Фантастика жахів (англ. Horror literature, horror fiction; часто просто «жахи» або навіть «ужастики», іноді й запозичене з англійської «хорор») - жанр художньої літератури, що розкриває сюжети та теми, які призначені чи мають потенціал, щоб налякати або досягти переляку своїх читачів, викликаючи почуття жаху і терору. Літературний історик Дж. Е. Каддон визначив твір жахів, як "шматок фантастики в прозі змінної довжини, який шокує ... або навіть лякає читача, чи, можливо, викликає почуття відрази чи ненависті". Це створює моторошну і страшну атмосферу. Цей жанр близький до жанрів «фентезі» та «містики», хоча кожен з них являє собою окремі течії фантастичної літератури. Містика і фантастика жахів, тим не менш, часто відносять до однієї підгрупи фантастики через численні подібності, проте відмінності в них є також. Слід зазначити, що термін «фантастика жахів» не завжди сприймається тотожним терміну «література жахів», бо останній має більш широке значення, адже «жахи» далеко не завжди належать до фантастики . Книги жанру мають як абсолютно незбагненні сюжетні моменти, так і прозу, засновану на реальних подіях (наприклад, «психологічні трилери», як правило, часто взагалі не мають жодного фантастичного елементу). Проте, все ж таки, жах у книгах жанру, як правило, є надприродним, хоча він може і не мати суто надприродного характеру. В таких випадках центральна загроза твору у жанрі «хоррор» може бути витлумачено як метафора для великих страхів суспільства.

редагувати
 FA gold ukr.png Вибрана стаття
Félix Nadar 1820-1910 portraits Jules Verne.jpg

Жу́ль Ґабріе́ль Ве́рн (фр. Jules Gabriel Verne; *8 лютого 1828, Нант, Франція — †24 березня 1905, Ам'єн, Франція) — французький письменник. Разом з Гербертом Уеллсом вважається засновником жанру наукової фантастики. До фантастики жахів має відношення роман Верна Замок у Карпатах.

Народився в Нанті, давній столиці бретонських герцогів, у родині адвоката П'єра Верна (17981871), нащадка сім'ї провансальських юристів, і Софі Верн (18011887), уродженої Аллот де ля Фюйє, спадкоємиці стародавнього роду нантських кораблебудівників і судновласників.

Рід Жуля Верна з боку матері походить від шотландського стрільця, який у 1462 році вступив на службу в гвардію Людовика XI і отримав дворянський титул за вірну службу королю. По батьківській лінії Верни були нащадками кельтів, які з давніх-давен мешкали на території Франції.

У сім'ї Вернів, крім первістка Жуля, зростали ще брат Поль і три сестри: Анна, Матільда і Марі. ::::::::::::::::читати далі

редагувати
 High-contrast-camera-photo-2-blue.svg Вибране зображення
Кінг Кладовище домашніх тварин роман.jpg
редагувати
 Emblem-person-blue.svg Обраний життєпис
Richard Matheson.jpg

Річард Метісон (англ. Richard Burton Matheson; 20 лютого 1926, Аллендейл[en], Нью-Джерсі, США — 23 червня 2013[1], Лос-Анджелес, США) — американський письменник та сценарист, який працював у жанрах фентезі, жахи та наукова фантастика.

Richard Matheson.jpg

Річард Метісон народився 20 лютого 1926 у Аллендейлі[en] (штат Нью-Джерсі) у родині Бертольфа та Фенні Метісон, іммігрантів з Норвегії. Дитинство письменника пройшло в Брукліні (Нью-Йорк). Його перше оповідання, яке Річард написав ще у восьмирічному віці, було опубліковано у місцевій газеті The Brooklyn Eagle[2].

1943 року, після закінченні Бруклінської Технічної школи[en], Метісон поступає на військову службу і у складі піхотних військ бере участь у Другій світовій війні, про що пізніше напише в автобіографічному романі «Безбороді воїни»[en] (1960).

Після війни Річард Метісон вивчає журналістику в Міссурійськом університеті і 1949 року отримує диплом бакалавра журналістики.

1951 року він переїздить до Каліфорнії, а 1 липня 1952 одружується на Рут Енн Вудсон. У пари народжується четверо дітей, троє з яких — Кріс[en], Річард Крістіан і Алі — згодом, як і батько, стануть письменниками та сценаристами..::::::::::::::::читати далі

редагувати
 Crystal Clear talk.png Чи Ви знаєте...


редагувати
  Книжкові фантастико-жахливі саги
Dagon by Zuccarello.jpg

Мі́фи Кту́лху (англ. Cthulhu Mythos) — спільний вигаданий всесвіт, заснований на творах американського письменника жанру жахів Говарда Лавкрафта та його послідовників (Августа Дерлета, Френка Лона, Роберта Говарда, Роберта Блоха, Фріца Лайбера, Коліна Вілсона, Браєна Ламлі[en], Генрі Каттнера та інших).

Цей термін був запропонований Августом Дерлетом вже після смерті Лавкрафта, для позначення системи традиційних складових, якими послуговуються сам Лавкрафт та його послідовники і популяризатори творчості. У терміні використане ім'я створіння Ктулху (англ. Cthulhu) — одного з найвідоміших лавкрафтівських персонажів, що вперше з'явився в оповіданні «Поклик Ктулху» (1928). В оригінальній назві використовується слово Mythos на зразок грецького Μύθος замість англійського Myth.

У Міфах можливе використання описаних Лавкрафтом богів та істот, героїв і місць, стародавніх книг та інших артефактів. Важливий елемент Міфів — це створення атмосфери надприродного жаху при зіткненні людини з чимось, що знаходиться поза межами звичного їй світу, з тим, що вона не може пояснити. Автор не вказує на щось конкретне, а пропонує читачеві самостійно домислити сутність незрозумілого.::::::::::::::::читати далі

редагувати
  Телевізійні фантастико-жахливі серіали
Ecran Titre d'American Horror Story.png

«Aмериканска історія жахів» (англ. American Horror Story) — американський телесеріал-антологія у жанрі хоррор-трилера, створений і спродюсований Райаном Мерфі і Бредом Фелчаком. Прем'єра серіалу відбулася 5 жовтня 2011 року на телеканалі FX, а 31 жовтня канал оголосив про продовження серіалу на другий сезон, що складається з 13 серій. 15 листопада 2012 було оголошено, що FX замовив третій сезон серіалу на осінь 2013. Серіал був добре прийнятий більшістю критиків, а також отримав ряд нагород і номінацій. Особливу похвалу здобула Джесіка Ленг, яка виграла премію «Золотий глобус» за найкращу жіночу роль другого плану на телебаченні (за роль Констанс Ленгдон у першому сезоні). На 64-ій церемонії вручення Прайм-тайм премії «Еммі» серіал був висунутий в 17 різних категоріях на здобуття нагород.

Перший сезон був зосереджений на сім'ї Хермон, які переїжджають з Бостона в Лос-Анджелес, щоб почати нове життя і поселяються в старовинному відреставрованому маєтку, не уявляючи, що його попередні мешканці так і не знайшли спокою після смерті..::::::::::::::::читати далі

редагувати
  Фантастико-жахливі художні фільми
Carrieposter.jpg

«Ке́ррі» (англ. Carrie) — американський кінофільм. Екранізація однойменного твору Стівена Кінга. Гран-прі МКФ. Не рекомендується перегляд дітям та підліткам молодше 16 років.

Керрі Вайт страждає і в школі, і вдома. У школі — від насмішок і знущань однокласників, які бачать в ній гидкого каченя. Дома — від строгості та фанатизму матері, набожної пуританки. Одного разу її однокласниці жорстоко посміялися над нею, але одна з них, Сью Снелл, потім розкаялася і попросила свого хлопця запросити Керрі на випускний бал. Допомогла Керрі і вчителька, міс Коллінз.

Керрі була неабиякою дівчиною: ще в дитячі роки у неї почали проявлятися надприродні здібності до телекінезу. Це заважало їй мати нормальні стосунки з однокласниками. Випускний бал міг дати їй можливість налагодити відносини з ними. Вона наполягла на тому, щоб мати відпустила її на бал — Керрі дуже хотіла стати нормальною, звичайною дівчиною. Мати загрожувала їй небесними карами, але Керрі все одно пішла на бал з хлопцем на ім'я Томмі Росс. Під час балу Керрі зі скромної та тихої дівчини перетворилася на чарівну і товариську красуню, яка сподобалася багатьом присутнім. Вона була щаслива, проте її щастя тривало недовго: одна з її найзапекліших гонительніць, Кріс Хангерсен, підмовила друзів підтасувати результати голосування, щоб Керрі вибрали королевою балу. Це знадобилося їй для того, щоб зіграти злий жарт над Керрі. Кріс Хангерсен разом зі своїм дружком Біллі Ноланом підготувала відро свинячої крові і, таємно поставивши його на дерев'яних балках стелі, перекинула вміст на Керрі саме в той самий момент, коли відбувалася її «коронація». Святкове вбрання і зачіска Керрі моментально забруднилися і перетворилися на мокре, брудне місиво. Усі присутні почали дружно сміятися над Керрі. .::::::::::::::::читати далі

редагувати
  Анімаційні фантастико-жахливі фільми


редагувати
 Science-fiction-writing.svg Премії фантастики жахів

Премія Брема Стокера (англ. Bram Stoker Award) — нагорода, що присуджується Асоціацією письменників жанру жахів (en:Horror Writers Association) за видатні досягнення в жанрі. Нагородження проводяться щорічно, починаючи з 1987 року. Лауреати премії обираються шляхом голосування серед дійсних членів асоціації.

Кілька членів асоціації (враховуючи першого президента асоціації Діна Кунца) зі скепсисом ставляться до даної нагороди, та вважають, що її присудження може стимулювати нездорову конкуренцію замість того, щоб бути вираженням дружнього захоплення..::::::::::::::::читати далі

редагувати
 Dobra6.png Добра стаття
Edgar Allan Poe 2.jpg

Е́дґар А́ллан По (англ. Edgar Allan Poe МФА[ˈɛdgɚ ˈælən ˈpoʊ̯] Е́дґар Е́лан По́в; 19 січня 1809 — 7 жовтня 1849) — американський письменник, поет, есеїст, драматург, літературний редактор і критик, один із провідних представників американського романтизму.

Найбільш відомий своїми макабричними (в стилі жахів) і містичними оповіданнями. Едґар По був одним із перших американських професіоналів короткого оповідання (новели) і засновником детективу. Шанований за внесок у народження жанру наукової фантастики[3]. Він був першим відомим американським письменником, який намагався заробляти винятково творчістю — тому упродовж життя По потерпав від матеріальної скрути[4]..::::::::::::::::читати далі


 Chat bubbles.svg 
Цей день у світі фантастики жахів — 16 червня:редагуватиПодії:

Народилися:

Померли:


редагувати
  Книги у жанрі фантастики жахів
StephenKing-Christine.jpg

«Крістіна» (англ. Christine, 1983) — роман Стівена Кінга про машину, яка поводить себе, наче жінка. У 1983 році роман був екранізований режисером Джоном Карпентером.

Арні Каннінгейм — невдаха, до того ж, у нього жахливі вугрі. Майже всі знущаються над Арні, крім його єдиного друга Денніса. Але одного разу Ерні закохується. У машину. У «плімут-фурію» 1958 року випуску.

Зазвичай автомобілі в такому стані відправляють на звалище. Але Арні все одно купує Крістіну, як назвав її попередній власник, старий-мізантроп Ролланд Лебей. Ерні, можна сказати, «одружується» на ній. Деннісу чомусь відразу не подобається цей автомобіль, незабаром він дізнається, що через Крістіну загинули дружина і дочка Лебея — але Арні занадто захоплений своїм придбанням, і його дружба з Деннісом дає тріщину. Арні ставить Крістіну у гараж і починає приводити її до ладу. Причому, у міру того, як змінюється вигляд Крістіни, змінюється і Ерні. Він стає упевненіший у собі, може бути, навіть трохи жорстокий. У нього обличчя, нарешті, очищується від вугрів. Ерні знайомиться з красивою дівчиною, і вона закохується в нього….::::::::::::::::читати далі

редагувати
 Sub-arrows.svg Категорії
редагувати
 Book icon (closed) - Red and gold.svg Література про хоррор

Ви можете додати сюди посилання на книги фантастики жахів↓

 • Cuddon, J.A. (1984). "Introduction". The Penguin Book of Horror Stories. Harmondsworth: Penguin. p. 11. ISBN 0-14-006799-X.
 • Rosemary Jackson (1981). Fantasy: The Literature of Subversion. London: Methuen. pp. 53–5, 68–9.
 • Richard Davenport-Hines (1998). Gothic: 1500 Years of Excess, Horror, Evil and Ruin. London: Fourth Estate.
 • Christopher Frayling (1996). Nightmare: The Birth of Horror. London: BBC Books.
 • Brian Stableford, "Robbins, Tod", in David Pringle, ed., St. James Guide to Horror, Ghost & Gothic Writers (London: St. James Press, 1998) ISBN 1558622063 (pp. 480–1).
 • Lee Server. Encyclopedia of Pulp Fiction Writers. New York: Facts On File, 2002. ISBN 978-0-8160-4578-5 (pp. 223–224).
 • Robert Weinberg, "Weird Tales" in M.B Tymn and Mike Ashley, Science Fiction, Fantasy, and Weird Fiction Magazines. Westport, CT: Greenwood, 1985.ISBN 0-313-21221-X (pp. 727–736).
 • "Unknown". in: M.B. Tymn and Mike Ashley, Science Fiction, Fantasy, and Weird Fiction Magazines. Westport: Greenwood, 1985. pp.694-698. ISBN 0-313-21221-X
 • Hutchings, Peter (2008). The A to Z of Horror Cinema. The A to Z Guide Series 100. Lanham, MD: The Scarecrow Press, Inc. p. 72. ISBN 978-0-8108-6887-8. Retrieved 29 October 2015.
 • Richard Bleiler, "Stephen King" in: Bleiler, Ed. Supernatural Fiction Writers: Contemporary Fantasy and Horror. New York: Thomson/Gale, 2003, ISBN 9780684312507. (pp. 525-540).
 • Hillel Italie (18 September 2003). "Stephen King receives honorary National Book Award". Ellensburg Daily Record. Retrieved 12 September 2010. Stephen King, brand-name writer, master of the horror story and e-book pioneer, has received an unexpected literary honor: a National Book Award for lifetime achievement.
 • K.A. Laity "Clive Barker" in Richard Bleiler, ed. Supernatural Fiction Writers: Contemporary Fantasy and Horror. New York: Thomson/Gale, 2003. ISBN 9780684312507 (pp. 61–70).
 • H.P. Lovecraft, Supernatural Horror in Literature, 1927, rev. 1934, collected in Dagon and Other Macabre Tales Arkham House, 1965.
 • Neil Barron, Horror Literature: A Reader's Guide. New York: Garland, 1990. ISBN 978-0824043476
 • Brian Docherty, American Horror Fiction: From Brockden Brown to Stephen King. New York: St. Martin's, 1990. ISBN 978-0333461297
 • Stephen Jones (author)|Stephen Jones and Kim Newman, (eds.), Horror: 100 Best Books. New York: Carroll & Graf, 1998. ISBN 0786705523
 • Christopher Frayling, Nightmare: The Birth of Horror. London : BBC Books, 1996. ISBN 978-0563371984
 • David J. Skal, The Monster Show: A Cultural History of Horror. New York: Norton, 1993. ISBN 978-0859652117
 • Gina Wisker, Horror Fiction: An Introduction. New York: Continuum, 2005. ISBN 978-0826415615
 • Jason Colavito, Knowing Fear: Science, Knowledge and the Development of the Horror Genre. Jefferson, NC: McFarland, 2008. ISBN 978-0786432738
 • Andrea Sauchelli "Horror and Mood", American Philosophical Quarterly, 51, 1 (2014), pp. 39-50.
редагувати
  Сайти хоррору

Ви можете додати сюди посилання на веб-сайти для статтей про фантастику жахів↓

}}

редагувати
 Emblem-pen-new.svg Нові статті


Усього знайдено статей: 317 (7 червня 2019)

редагувати
 Crystal Clear app kservices.png Корисні шаблониредагувати
 Info blue.svg Вікіпроекти
редагувати
 Commons-emblem-notice.svg Братні портали

Головна сторінкаПоточні подіїПортал спільнотиСписок порталів


Архітектура... • Біографії • Війна... • Гастрономія • Економіка • Енергетика • Ігри • Інформаційні технології • Історія... • Книги • Культура • ЛГБТ • Мистецтво... • Міфологія • Освіта • Пиво • Пластунство • Політологія... • Право • Програмування • Релігія... • СНІД • Спорт... • Техніка... • Туризм

Наука • Математика • Природничі науки... • Науки про Землю... • Науки про життя... • Гуманітарні науки... • Медицина • Філософія

Україна... • АТО • Діаспора • Географія • Караїми • Кінематограф • Література • Сучасна література • Мистецтво • Мова • Музика • Рок • Наука • Регіони... • Спорт • УПА • Євро 2012 •

Географія... • Австралія і Океанія • Азія • Антарктика • Африка • Європа • Південна і Північна Америка • Країни світу...
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проекти · Запити · Портал спільноти

Оновити кеш

 1. Kellogg, Carolyn (2013-06-24). 'I Am Legend' author Richard Matheson has died at 87 (en). Los Angeles Times. Архів оригіналу за 2013-06-29. Процитовано 2013-06-25. 
 2. Richard Matheson obituary (en). Guardian.co.uk. Архів оригіналу за 2013-07-02. Процитовано 2013-06-26. 
 3. Stableford, 2003, с. 18–19
 4. Meyers 1992, p. 138