Тензорне розшарування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 15:06, 9 жовтня 2016, створена MobyVan (обговорення | внесок) (→‎top: replaced: в якості → як за допомогою AWB)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Тензорне розшарування типу на диференційовному многовиді — це векторне розшарування над , асоційоване з розшаруванням дотичних реперів і таке що має як стандартний шар простір тензорів типу на , в якому група діє за допомогою тензорного представлення. Наприклад, збігається з дотичним розшаруванням над , a — з кодотичним розшаруванням .

У загальному випадку тензорне розшарування ізоморфно тензорному добутку дотичних і кодотичних розшарувань:

Самі розшарування є лише основою для побудови перетинів тензорних розшарувань типу , які називаються тензорними полями типу і є основним об'єктом дослідження диференціальної геометрії. Так, наприклад, ріманова структура на — це гладкий перетин розшарування , значення якого є позитивно визначеними симетричними формами.

Гладкі перетини розшарування утворюють модуль над алгеброю гладких функцій на . Якщо паракомпактний многовид, то

де  — модуль гладких векторних полів, - модуль пфаффових диференціальних форм, а тензорні добутки беруться над .

У класичній диференціальній геометрії тензорні поля іноді називають просто тензорами на .

Література

[ред. | ред. код]
  • Кобаяси Ш., Номидзу К. Основы дифференциальной геометрии. — Новокузнецкий физико-математический институт, 1999. — Т. 1. — 344 с. — ISBN 5-80323-180-0..
  • Хелгасон С. Дифференциальная геометрия, группы Ли и симметрические пространства. — Факториал Пресс, 2005. — 608 с. — (XX век. Математика и механика) — ISBN 5-88688-076-3..