Черняга Петро Гервазійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 07:29, 26 серпня 2019, створена BunykBot (обговорення | внесок) (Додавання дати до шаблону)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Черняга Петро Гервазійович
Народився24 жовтня 1946(1946-10-24)
Кугаївці, Чемеровецький район, Кам'янець-Подільська область, Українська РСР, СРСР
Помер12 травня 2014(2014-05-12) (67 років)
КраїнаУкраїна Україна
Національністьукраїнець
Діяльністьнауковець
Alma materНаціональний університет «Львівська політехніка»
Науковий ступіньдоктор технічних наук
У шлюбі зЧерняга Аліна Арсентіївна
Дітидві доньки — Уляна та Людмила
НагородиВідмінник освіти України
Заслужений працівник освіти України
Заслужений працівник освіти України
«Почесний землевпорядник України», «Петро Могила», «За наукові досягнення»; державна нагорода України та почесне звання «Заслужений працівник освіти України»

Черняга Петро Гервазійович (24 жовтня 1946 — 12 травня 2014) — український вчений та суспільний діяч, доктор технічних наук, професор, член Академії будівництва України та Академії наук вищої освіти України, заслужений працівник освіти України, почесний землевпорядник України.

Біографія

Петро Гервазійович Черняга народився у селі Кугаївці Чемеровецького району Хмельницької області.

У 1964 році Петро Гервазійович із золотою медаллю закінчив середню школу та вступив до Львівського політехнічного інституту. Був ленінським стипендіатом, нагороджений медаллю Міністерства вищої і спеціальної освіти СРСР «За найкращу наукову студентську роботу» — «Проект геодезичного зв'язку між Азією та Америкою».

В 1969 році з відзнакою закінчив Львівський політехнічний інститут за спеціальністю «Астрономогеодезія», а згодом аспірантуру.

З листопада 1973 року працював у Національному університеті водного господарства та природокористування (тоді — Український інститут інженерів водного господарства) на посадах асистента, старшого викладача, доцента кафедри інженерної геодезії.

Протягом семи років (1980—1987 рр.) працював заступником декана факультету проектування та будівництва гідромеліоративних систем.

З 1987 року очолив кафедру інженерної геодезії.

У зв'язку з реформуванням земельних відносин та гострою потребою у фахівцях за ініціативи П. Г. Черняги у 1992 році було відкрито спеціальність «Землевпорядкування та кадастр», а кафедру інженерної геодезії у 1995 році перейменовано на кафедру землевпорядкування та геодезії.

У 2002 році під його керівництвом відкрито спеціальність «Геоінформаційні системи і технології». У цей період кафедра почала стрімко розвиватися: чисельність професорсько-викладацького складу зросла з 12 до 47 осіб, також оновилася матеріально-технічна база.

У 2003 було створено факультет землеустрою та геоінформатики, деканом якого він був протягом шести років.

Науково-педагогічні досягнення

Науковий шлях П. Г. Черняги розпочався після захисту кандидатської дисертації «Визначення супутникової рефракції з урахуванням стану атмосфери» і отримання у 1978 р. наукового ступеня кандидата технічних наук. У 1982 році йому було присвоєно вчене звання доцента.

Подальші дослідження на АЕС України та міжнародний досвід здобутий у Європейських геофізичних з'їздах (Відень — 1997 р., Ніцца — 1998 р., Гаага — 1999 р., Польща — 1997, 1998, 1999 рр., Хорватія — 2001 р.) дозволили підготувати докторську дисертацію на тему «Геодезичний моніторинг територій атомних станцій: теорія і практика» та успішно її захистити у 2000 році з отриманням наукового ступеня доктора.

Протягом усієї наукової діяльності Петро Гервазійович опублікував понад 200 наукових та навчально-методичних праць, мав винахід.

Був членом редакційних колегій шести фахових науково-технічних збірників, членом спеціалізованих Вчених рад із захисту докторських та кандидатських дисертацій при Київському національному університеті будівництва та архітектури, Національному університеті «Львівська політехніка», президії навчально-методичної комісії з напряму Геодезія, картографія та землевпорядкування, комісії з розробки стандартів освіти з цього ж напряму, дійсним членом Академії будівництва України та Академії наук вищої освіти України.

Широкого визнання здобула наукова школа з прогнозування розвитку територій з врахуванням їх функціональних властивостей та впливу геодинамічних процесів заснована Чернягою П. Г., де під керівництвом Петра Гервазійовича було захищено близько двадцяти кандидатських і докторська дисертації.

Посмертно у листопаді 2014 року започаткована щорічна Всеукраїнська науково-практична конференція: «Геодезія. Землеустрій. Природокористування: присвячується пам'яті П. Г. Черняги» у Національному університеті водного господарства та природокористування (м.Рівне), а також відкрита меморіальна дошка та названа аудиторія іменем П. Г. Черняги.

Відзнаки

Нагрудні знаки: «Відмінник освіти України», «Почесний землевпорядник України», «Петро Могила», «За наукові досягнення»; державна нагорода України та почесне звання «Заслужений працівник освіти України»; відзнаки: «Почесний геодезист України», «За заслуги в геодезії і картографії» 1 ст.; почесні грамоти Міністерства освіти України, Держкомзему, Рівненської ОДА.

Суспільно-політична діяльність

Депутат Рівненської обласної ради V скликання (1990—1994 р.) та депутатом Рівненської міської ради 21 скликання (2007—2010 р.).

Особисте життя

Дружина Черняга Аліна Арсентіївна, дві доньки Уляна та Людмила, троє внуків Гліб, Софія та Марія.

Додаткова інформація

Джерела