Чемеровецький район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Чемеровецький район
Coat of arms of Chemerivtsi Raion.png Chemerivetskiy rayon prapor.png
Герб Прапор
Розташування району
Район на карті області
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область/АРК: Хмельницька область
Код КОАТУУ: 6825200000
Утворений: 1923 р.
Населення: 40 475 (на 1.01.2017)
Площа: 928 км²
Густота: 46.3 осіб/км²
Тел. код: +380-3859
Поштові індекси: 31600—31666
Населені пункти та ради
Районний центр: Чемерівці
Селищні ради: 2
Сільські ради: 33
Смт: 2
Села: 68
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 31600, Хмельницька обл., Чемеровецький р-н, смт. Чемерівці, вул. Центральна, 28, 9-25-71
Веб-сторінка: Чемеровецька РДА
Голова РДА: Батюк Олег Богданович
Голова ради: Павлишина Світлана Андрііівна

Commons-logo.svg Чемеровецький район у Вікісховищі

Чемерове́цький райо́н — район у Хмельницькій області. Центр — смт Чемерівці. Територія району — 926 км².

Адміністративно район поділений на 2 селищних і 33 сільських ради, до складу яких входить 68 сіл і 2 селища міського типу, в яких мешкає 48,4 тис. осіб, в тому числі міського — 6,7 тис., сільського — 41,7 тис. осіб.

Загальні відомості[ред.ред. код]

Чемеровецький район створено 5 квітня 1923 року на базі колишніх Вільховецької і Бережанської волостей. До району належало 36 населених пунктів із загальною кількістю населення понад 29 тисяч чоловік. Після триразових змін в адміністративно-територіальному поділі (1927,1959 і 1962 роки), у лютому 1965 року його було відновлено в нинішніх межах.

Площа району становить 0,928 тис. км², 4,5% від території області. Межує з Городоцьким, Дунаєвецьким і Кам'янець-Подільським районами Хмельницької області, а на заході — з Гусятинським районом Тернопільської області.

Географічні дані[ред.ред. код]

Чемеровецький район розташований у південно-західній частині Хмельницької області, лісостеповій частині України і лежить у межах Подільської височини. Місцевість горбкувата, порізана балками, переважно з північного сходу, покрита сільськогосподарськими угіддями та лісами. Ґрунти представлені чорноземами опідзоленими та глибокими малогумусними.

Територією району протікають річки Збруч, Жванчик, Смотрич.

На річках Збруч та Смотрич у 1950-х роках збудовано п'ять міжколгоспних електростанцій. Неподалік Збруча в районі сіл Сокиринці та Вільхівці розвідано запаси лікувальної води типу трускавецької «Нафтусі».

Мінерально-сировинні ресурси представлені піском будівельним, вапняком, глиною, каменем-пісковиком.

Економіка[ред.ред. код]

Темпи приросту обсягів промислового виробництва в районі за 2004 рік склали 141,2%. Площа сільськогосподарських угідь становить 74,0 тис. га (з них 64,5 тис. га ріллі), що становить 5% всіх сільськогосподарських угідь області. Фінансово-господарську діяльність здійснюють 42 сільськогосподарських підприємства, 56 селянських (фермерських) і господарств. Першість серед галузей сільського господарства в районі займає рослинництво. В районі діє 62 малих підприємства.

У Чемеровецькому районі діє завод з виробництва солоду ЗАТ «Оболонь» — одне з найпотужніших підприємств не тільки України, а й Європи. Із цим гігантом промислової продукції Чемеровеччина пов'язує реалізацію грандіозних планів майбутнього.

Історія району[ред.ред. код]

Чемеровеччина має багату історію. Її вивчали й описували Володимир Боніфатійович Антонович, Володимир Іванович Даль, інші дослідники (археологи, етнографи). Плідно досліджував Чемеровеччину професор Кам'янець-Подільського педагогічного університету (нині Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка) Іон Ізраїльович Винокур, під керівництвом якого 1965 року було знайдено Бережанський скарб прикрас ІІ—ІІІ століть.

Середні віки[ред.ред. код]

Тут ходили полки Богдана Хмельницького, билися з гнобителями опришки Олекси Довбуша, Северина Наливайка та Устима Кармалюка. Прославив край і звитяжний українець, герой Канади, кавалер Хреста Вікторії, найвищої відзнаки Великої Британії, Пилип Коновал. На батьківщині, в селі Кутківці, 2000 року йому споруджено пам'ятник. З Чемеровеччинною пов'язана доля українського письменника Тодося Степановича Осьмачки.

За польськими літописами та місцевими легендами, а також твердженнями Михайла Орловського, польського поета Мавриція Гославського, 1518 року, під час нападу татар на Поділля, з Чемерівців було взято в полон дочку православного священика Настю Лісовську (відома всьому світу під іменем Роксолана). Продана в гарем турецького султана, вона стала його законною дружиною і протягом тривалого часу мала вплив на долі українців, які перебували в турецькій неволі.

Часи УНР[ред.ред. код]

25—26 жовтня 1921 р. під час Листопадового рейду через Голенищеве, Боднарівку, Гусятин, Вільхівці теперішнього Чемеровецького району проліг шлях Подільської групи (командувач Михайло Палій-Сидорянський) Армії Української Народної Республіки.

Друга світова війна[ред.ред. код]

Двічі по району пронісся ураган Німецько-радянської війни. У Чемеровецькій землі сплять вічним сном 1511 воїнів Червоної Армії з різних республік Радянського Союзу. З поля бою не повернулись 6125 земляків, що воювали на боці СРСР. «За мужність і відвагу» у боях проти німців звання Героя Радянського Союзу надано генералу армії Івану Григоровичу Павловському, Антону Петровичу Бринському, Олександру Давидовичу Головатюку, Сергію Олександровичу Дубицькому, Олександру Кіндратовичу Коробчуку, Василю Петровичу Олійнику. Величезних збитків завдала району німецька окупація (липень 1941 — березень 1944 рр.) Вони обчислюються сумою в один мільярд карбованців у цінах 1944 року. Німці розстріляли і замучили 508 мирних жителів, вивезли на примусові роботи до Німеччини 3125 чоловік. Героїчними зусиллями краяни підняли з руїн народне господарство, дали друге життя селам, прикрасили землю садами. Їх трудовий подвиг відтворено на знаменитому полотні художниці Тетяни Яблонської «Хліб», яке експонується у Третьяковській галереї.

Повоєнний час[ред.ред. код]

05.02.1965 Указом Президії Верховної Ради Української РСР передано Скипченську сільраду Чемеровецького району до складу Городоцького району.[1]

Видатні земляки[ред.ред. код]

Район пишається славною когортою подвижників відбудовчого періоду та повоєнних десятиліть, які вписали яскраві сторінки у літопис трудового подвигу. Серед них летавчани двічі Герой Соціалістичної Праці Давид Васильович Бойко, Герой Соціалістичної Праці Ганна Степанівна Горячок, Тетяна Йосипівна Горячок, Сергій Микитович Миколин, Антоніна Трохимівна Миколина, Марія Василівна Нагурна, Галина Мойсеївна Регелюк, Тетяна Яківна Різник, Анастасія Андріївна Чинник, Анастасія Гнатівна Шутяк, Марфа Федорівна Юрченко, Володимир Давидович Ліщук. Героями Соціалістичної Праці стали також Петро Феодосійович Бортняк і Марія Сергіївна Весна із Свіршківців, Зінаїда Павлівна Скопецька із Кугаївців, Олексій Іванович Степанюк із Чемерівців, Леонід Юрійович Скринчук із Юрківців. У Почапинцях жила і працювала одна із перших п'ятисотенниць Поділля Ганна Микитівна Швидка. Яскравими постатями на теренах вітчизняної науки і культури, духовної та освітньої сфери стали професор Київської духовної академії Давид Олександрович Підгурський (1803–1880); доктори наук Іван Іванович та Валерій Іванович Адамчуки, Абрам Мойсейович Браз та Михайло Ілліч Щербань із Зарічанки; Едуард Анатолійович Зінь із Вишнівчика, Михайло Степанович Капиця із Юрківців, Каленик Іванович Геренчук і Анатолій Іванович Локай із Білої, Федір Іванович Мамчур з Івахнівців, Іван Олександрович Мельник із Андріївки, Іван Федорович Мещишин із Драганівки, Євген Миколайович Панасюк із Закупного, Полікарп Іванович Свідер із Хропотови. Вихідцем із села Завадівка є ректор Подільського державного аграрно-технічного університету професор Микола Іванович Бахмат. В селі Демківці народився, а в Івахнівцях розпочав медичну практику завідувач кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією Медичного інституту Сумського державного університету, доктор медичних наук, професор Чемич Микола Дмитрович.

Культура[ред.ред. код]

На даний час в районі діє 58 клубних закладів, 48 бібліотек, 1 дитяча музична школа, 1 дитяча художня школа, 18 недержавних музеїв, з них 1 районний історико – краєзнавчий, 2 народних музеї та 15 музеїв і музейних кімнат.

Велику увагу відділ культури і туризму приділяє діяльності щодо поліпшення кадрової роботи в галузі. Робота з кадрами здійснюється у відповідності до Указів Президента України «Про державну підтримку фахівців для сільської місцевості», «Про додаткові заходи щодо державної підтримки обдарованої молоді» і спрямовується на вирішення проблем збереження та вдосконалення кадрового потенціалу, підготовки кадрів нової формації, здатних вирішувати завдання, які стоять перед галуззю культури в нових умовах. Культурне обслуговування населення району здійснюють 220 працівників мережі, з яких 44 чоловіки мають вищу освіту, 139 – середню спеціальну, 17 працівників галузі досягли пенсійного віку.

Підсумки роботи Чемеровецької централізованої бібліотечної системи

Нормативно – правова база

У своїй роботі бібліотеки Чемеровецької ЦБС керуються:

- Законом України „Про бібліотеки та бібліотечну справу” із змінами та доповненнями.

- Положенням про централізовану бібліотечну систему, затвердженим Наказом Міністерства культури і мистецтв України № 709 від 20.11.2001р.

- Статутом Центральної районної бібліотеки.

- Колективним договором, укладеним між профкомом бібліотечних працівників та дирекцією бібліотеки.

- Методичними рекомендаціями Обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Островського, обласної бібліотеки для дітей ім. Шевченка та обласної бібліотеки для юнацтва.

Мережа Чемеровецької ЦБС

На 1.01.2016 року функціонують 48 бібліотек:

45 – сільських бібліотек

міська бібліотека смт. Закупне

цетральна районна для дорослих

центральна районна бібліотека для дітей.

Із 70 населених пунктів району – 48 обслуговувались стаціонарними бібліотеками, 13 - (Лисогірка, Нова Гута, Дубівка, Кузьминчик, Михайлівка, Залісся, Ленінське, Мала Бережанка, Рудка, Вікторівка, Карачківці, Антонівка, Сл. – Скіпчанська) бібліотечними пунктами 1 раз в тиждень. 6 сіл (Рудка, Вигода, Йосипівка, Садове, Бурти, Долинівка) обслуговуються книгоношенням.

В районі діють також три поліфонічних заклади – бібліотеки-музеї в селах Юрківці, Кугаївці, Сокиринці, де зосереджені краєзнавчі матеріали, історичні свідчення про життя їх мешканців, в бібліотеках району оформлено краєзнавчі кутки.

Книжковий фонд

Книжковий фонд бібліотек району нараховує 542082 примірників, фонд за останні 10 років складає - 55837 примірників. В 2010 році бібліотеки отримали 5282 примірників книг, списали - 11238. В середньому в кожну сільську бібліотеку поступило від 50 до 100 екземплярів книг, В ЦРБ для дорослих - 1243, ЦДБ – 610.

Бібліотечні фонди Чемеровецької ЦБС в 2010 році поповнились літературою:

- з державного бюджету та За державними програмами одержано 169 прим. на суму 10913 грн.

- з районного бюджету виділено 50459 грн. і придбано 3004 примірники книг

- з обмінного фонду обласної бібліотеки ім. Островського на суму 10553 грн. – 394 прим.

- подарункові на суму 3079 грн. – 296 прим.

- в рахунок платних послуг на суму 360 грн. – 20 прим.

На передплату періодичних видань в 2010 році виділено з районного бюджету 21 700 грн. В кожну сільську бібліотеку передплачено по 3 назви газет, в центральній районній бібліотеці для дорослих - 35 назв газет і 30 назв журналів, в центральній дитячій бібліотеці - 10 назв газет і 21 назва журналів.

На передплату періодичних видань було виділено кошти сільськими радами для таких бібліотек: Зарічанка – 554 грн., Юрківці – 538 грн., Вишнівчик - 455, Завадівка - 455 грн., Закупне – 602 грн.

Виконання « Програми поповнення бібліотечних фондів на 2008 – 2009 роки» по Чемеровецькій ЦБС 

Бібліотеки книги сума Періодичні видання (назв)
  2009 2010 2009 2010 2009 2010
ЦРБ 148 388 3849.01 12407.28 57 65
ЦДБ 287 238 4180.02 4769.52 28 31
Міська 38 126 607.54 2074.29 5 10
Сільські 696 2332 8201.43 31208.15 24 30

 Участь в конкурсах, семінарах

Протягом року бібліотеки системи разом з своїми читачами взяли участь у різноманітних конкурсах:

-  на найкраще оформлення публічної бібліотеки «Бібліомагія». Переможець районного конкурсу бібліотека с.Красноставці (не взяли участі бібліотекарі сіл Гуків, Залуччя, Пукляки, Криків)

-  Всеукраїнському конкурсі дитячої творчості «У вінок Кобзаря ми вплітаємо майбутнє»

-  Обласному конкурсі дитячого малюнка «Намалюй травень, намалюй Перемогу»

-  Обласній молодіжній естафета пам’яті, обов’язку і честі «Перемога. Пам’ять. Вічність». До 65 – річчя Великої Перемоги.

-  Конкурсі на найкращий Пункт європейської інформації в Хмельницькій області.

Протягом року робота бібліотек Чемеровецької ЦБС була спрямована на відзначення ювілейних дат українських та зарубіжних письменників, відомих політичних діячів та історичних постатей, відродження культурно-історичних традицій нашого краю, популяризацію науково-природничих та екологічних знань, формування правових знань та правової культури читачів.

На відзначення 75–річчя від дня народження Василя Симоненка проведено години поезії „Його літературний дар”, „Можна все на світі вибирати сину, вибрати не можна тільки Батьківщину”, літературний портрет „Народ мій є, народ мій завжди буде”.

До 80–річчя Л.Костенко – бібліотечними працівниками проведено:

-  години поезії „О, скільки слів і снів мені приснилось”

-  літературну годину „І все – таки щаслива я, бо слово рідне народу віддала”

- літературні подорожі „Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі”.

З нагоди 196 річниці з дня народження геніального поета України Т.Г.Шевченка біля його пам’ятника в Чемерівцях працівниками районної бібліотеки виголошено слово про велич творчої спадщини Великого Кобзаря.

Урочисте відкриття Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги в Хмельницькій області було проведено в бібліотеці с.Юрківці. На свято книги прибули подільські письменники – члени обласної організації НСПУ Василь Горбатюк, Людмила Савчук та Микола Мачківський. Від почесних гостей в дарунок бібліотеці залишено підбірку дитячих книг .

2010 рік - рік 65-ї річниці великої Перемоги. З метою вшанування ветеранів Великої Вітчизняної війни та пам’яті про ті страшні роки в бібліотеках системи проведено цикл заходів :

- в Центральній районній бібліотеці відбулася зустріч ветеранами та дітьми війни на тему: «Через віки, через роки – згадуйте», аналогічні відбулися в бібліотеках системи.

Вже стало традицією проведення Дня знань в стінах бібліотек системи. В Центральній районній бібліотеці проведено уроки на тему ”Діти – герої Хмельниччини”.

В 2010 році в районній бібліотеці започатковані зустрічі з видатними та творчими людьми нашого краю. Першим гостем районної бібліотеки став Юлій Михайлович Ярославський, автор шести збірок,який подарував бібліотекам району 100 примірників своїх книг.

Наступними гостями районної бібліотеки були викладачі ДХШ Любов Семенівна та Василь Іванович Панасюки. В літературно — мистецькій вітальні ЦРБ проведено мистецький вечір "Талант помножений на добро.

Зустрічі з видатними людьми краю, які започатковані в ЦРБ будуть продовжуватись в 2011р. Такі ж заходи проводились і в ряді сільських бібліотек.

В 2010 році працівники центральної районної бібліотеки підвищували свій фаховий рівень районної бібліотеки, прийнявши участь в шести обласних семінарах на теми: «Удосконалення управлінської діяльності в бібліотеках для дітей», «Бібліоміст-Україна», «Сучасні тенденції в обслуговуванні молодих користувачів публічними бібліотеками», «Дитяча бібліотека як соціальна система: закони організації та функціонування», «Сучасні форми комплектування бібліотечних фондів»; курси підвищення кваліфікації в м. Рівне на тему «Впровадження інформаційних технологій в роботі бібліотек»

Спеціалістами методичного кабінетом проведено наступні 8 семінарів та практичних занять для працівників сільських бібліотек.

В минулому році з метою методичної та практичної допомоги працівниками районної бібліотеки зроблено 45 виїздів в бібліотеки сіл: Вівся, Гусятин, Закупне, Романівна, Івахнівці, Вишнівчик, Вільхівці, Свіршківці, Демківці, Зарічанка, Почапенці, Красноставці, Жердя, Кочубіїв, Кугаївці.

Виявлено наступні недоліки:

Бібліотека с.Вишнівчик не естетично оформлена, не ведеться робота з довідково-бібліографічним апаратом.

У бібліотеці с.Романівка не впорядкований книжковий фонд, не розкритий книжковими виставками та тематичними поличками до літературних та пам'ятних дат.

У бібліотеці с.Свіршківці не поновлено новими матеріалами папки в центрі регіональної інформації, не ведеться робота з каталогами та картотеками.

У бібліотеці с.Закупне не оформлено на належному рівні кімнату юного читача та книжкові виставки на сучасному рівні.

У бібліотеці с.Івахнівці не закінчений переоблік фонду бібліотеки в зазначений термін.

В 2010 році були недопрацювання в роботі в бібліотекарів сіл: Черче (Гуменюк М.М.), Закупне (Бурки К.І.), Цикова (Твердохліб М.В.), П'ятничани (Гординська А.А.), Вишнівчик (Мальована Г.М., Кухар В.Й.) Слобідка – Смотрицька (Цимбаліста Г.В.).

Хочеться відмінити роботу бібліотекарів сіл: Вівся, Красноставці, Вільхівці, Хропотова, Жердя, Юрківці.

-  Бібліотекаря с.Красноставці як переможця конкурсу «Бібліомагія»;

-  Бібліотекаря с.Вільхівці за творчий підхід в роботі з користувачами;

-  Бібліотекаря с. Хропотова за співпрацю з школою, сільською радою;

-  Бібліотекаря с. Юрківці за проведення на належному рівні обласного свята книги в день відкриття Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги в нашій області.

Проблеми

Питання поповнення та оновлення бібліотечних фондів залишається одним із актуальних на даний час. Вартість книг з кожним роком зростає, тому не можливо забезпечити в повному обсязі бібліотеки потрібною літературою.

Ще однією проблемою сільських бібліотек на сучасному етапі є не спроможність забезпечити доступ населення до життєво важливої оперативної інформації, шляхом надання послуг через мережу Інтернет.

Зміцнення матеріально-технічної бази бібліотек, проведення ремонтів в приміщеннях сільських бібліотек, опалення закладів – проблеми, які є також важливими на сьогоднішній день.

Складна ситуація з опаленням. З 46 сільських бібліотек опалюється лише 6:

-  Газове опалення: с. Черче, с.Летава

-  Пічне: Кутківці, Цикова, П'ятничани, Мар'янівка,

Підсумки роботи центру культури, дозвілля і мистецтв

та закладів культури клубного типу району .

Нормативно-правова база.

У своїй роботі ЦКДМ та ЗККТ району керуються наступними нормативно-правовими документами:

- Положенням про клубний заклад;

- Положенням про клубне формування при закладі культури;  

- Положенням про народний ( зразковий) аматорський колектив;

- Положенням про ЦКДМ;

- Колективним договором, укладеним між профспілкою організації та дирекцією центру.

Основними завдання та напрямки роботи центру культури, дозвілля і мистецтв та закладів культури району у 2010 році були:

-  Забезпечення реалізації районної Програми розвитку культури на 2007-2011 роки.

-  Відродження, збереження, розвиток і популяризація традиційної народної культури всіх видів і жанрів аматорського мистецтва.

-  Вивчення та координація процесів культурного розвитку району.

-  Впровадження інноваційних форм культурно-освітньої роботи та організації дозвілля населення.

-  Реалізація завдань державної політики в галузі народної творчості, культурно-освітньої роботи та організації дозвілля.

-  Проведення конкурсів, оглядів-конкурсів колективів художньої самодіяльності за жанрами.

-  Організація виставок декоративно-прикладного мистецтва.

Мережа Закладів клубного типу Чемеровецького району.

Мережа закладів культури клубного типу протягом 2010 року залишилася незмінною. Всього в районі функціонує 58 закладів культури клубного типу, з них:

-  центри культури, дозвілля і мистецтв

-  міські Будинок культури

-  30 – сільських Будинків  культури

-  26 – сільських клубів  

Кадровий склад закладів клубного типу  району та центру культури, дозвілля та мистецтв.

Станом на 1.01.2016 року у районі нараховується 113 творчих працівників в установах культури, з них:

– 70 фахівців що становить 61.9 % забезпеченості  з них: 12 працівників з вищою освітою і 58 працівників із середньою спеціальною освітою 31 працівник без середньо спеціальної освіти із них навчається заочно 4 .

Середній вік працівників закладів культури клубного типу району становить від 30 – 45  років до 28 років налічується – 28, пенсійного віку – 4.

Проблеми закладів клубного типу району.

1. На підставі положення методичного кабінету центру культури, дозвілля і мистецтв в основі якого є вдосконалення системи моніторингу, прогнозування, дослідження стану, тенденцій, перспектив розвитку клубних установ протягом 2010 року працівниками методичного центру було здійснено ряд виїзних перевірок в сільські заклади культури. Під час яких було виявлено наступне:

-  порушення трудової та виконавської дисципліни (відсутність на робочому місці);

-  порушення у веденні документації;

За порушення виявлених недоліків працівникам винесені догани та звільнення (Чагарівський СК – завідувач клубом, Гусятинський СБК – директор, Пуклякський СБК – художній керівник).

2. Умови праці в більшості закладів району є неприпустимими. Залишається вкрай слабкою матеріально-технічна база сільських клубних закладів, 8 закладів культури потребують капітального ремонту (Більський СБК, Вишнівчицький СБК, Івахновецький СБК, Кормильчанський СБК, Краківський СК, Ружанський СК, Сокиринецький СБК, Степанівський СБК, Шидловецький СБК.) на суму 950 тис.грн. В осінньо-зимовий період не опалюється більше половини приміщень. У 14 закладах відсутні комплекти музичних інструментів, зношеність костюмів учасників художньої самодіяльності складає 85%, відсутня технічна апаратура.

Огляди-конкурси за жанрами.

За звітний період 2010 року в районі проводилися 10 оглядів-конкурсів за жанрами, в яких активно прийняли участь колективи художньої самодіяльності: П’ятничанського СБК (7), Свіршковецького СБК (5), Івахновецького СБК (5), Збризького СК (5), Зарічанського СБК (5), Жабинецького СБК (5), Жердянського СБК (5).

Антонівський СК, Бережанський СК, Вікторівський СК, Дубівський СК, мар’янівський СК, Ново Гутянський СК, Пуклякський СБК, Теремковецький СК при наявності у закладах культури 4-6 гуртків художньої самодіяльності прийняли участь лише один раз, а Боднарівський СК, Долинівський СК, Романівський СК, Степанівський СБК ігнорували накази центру культури, дозвілля і мистецтв про проведення оглядів-конкурсів за жанрами.

В 2010 році було проведено Всеукраїнський конкурс на найкращий сільський заклад культури в якому переможцем у Хмельницькій області визнано Летавський сільський Будинок культури – директор Чорний Анатолій Іванович. Також хочеться відзначити роботу Красноставського СК – завідувач Бардецька Т. С., Збрижський СК – завідувач Умнова Аліна Анатоліївна. Серед сільських Будинків культури: Жердянський СБК – директор Гнатишен Сергій Олександрович, Івахновецький СБК – директор Крижанівська Людмила Мар'янівна, Закупненський МБК – директор Кустов Василь Олександрович.

Народні колективи Чемеровецького району.

У Чемеровецькому районі велику роль у розвитку народної творчості відіграють колективи із званням «народний» та «зразковий». Станом на 1.01.2016 року в районі налічується 13 колективів із званням «народний» та 3 колективи із званням «зразковий». Це зокрема с.Біла  - народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль “ Берегиня ” (кер. Л. Мамчур); с.П'ятничани - народний аматорський ансамбль пісні “ Бабине літо ” (кер. Н. Фаліон); с.Жердя - народний  аматорський  ансамбль народних  музик “ Родина ” (кер. І. Сухар); с.Жердя - народний аматорський ансамбль «Мальви» (кер.С.Гнатишен); с.Демківці - народний фольклорний ансамбль «Джерело» (кер. В. Штоль); с.Гуків  - зразковий танцювальний ансамбль “ Едельвейс ” (кер. І. Ділай);с.Зарічанка - народний аматорський духовий оркестр (кер. І. Мищишин ); с.Завадівка- народний аматорський духовий оркестр (кер. М. Роздайгора ); с.Летава- народна аматорська хор-ланка (кер. Л. Підгорна), с.Летава зразковий танцювальний ансамбль “ Летавчанка ” (кер. О. Домбровецька), - народний аматорський хор ветеранів війни і праці «Чебреці» ЦКДМ (кер. М. Вінярська), народна аматорська чоловіча вокальна група «Ясени» ЦКДМ (кер. Й. Вишневський), народний аматорський жіночий вокальний ансамбль «Соната» ЦКДМ (кер. Л. Харкавлюк), зразковий духовий оркестр (кер. В. Ніколюк); народний аматорський мішаний ансамбль «Свято» ЦКДМ (кер. В. Свято); народний ансамбль народних інструментів «Товтри» ЦКДМ (кер.А.Крижанівський). 

Підсумки навчально-виховної, методичної та громадсько-корисної діяльності

Чемеровецької районної дитячої музичної школи. 

Нормативно-правова база

Чемеровецька районна дитяча музична школа в своїй роботі керується :

- Законом України «Про освіту», де в 1996 році цим Законом школи естетичного виховання системи Міністерства культури і туризму України були включені до структури освіти, визначені позашкільними закладами освіти і пойменовані початковими спеціалізованими мистецькими навчальними закладами;

- Законом України «Про позашкільну освіту»;

- Положенням про початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад (школу естетичного виховання), затвердженим Наказом Міністерства культури і мистецтв України 06.08.2001 № 523;

- Збірками нормативних документів та методичних рекомендацій з питань організації адміністративно-господарської діяльності та навчально-виховного процесу початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів системи Міністерства культури туризму України;

- Статутом Чемеровецької дитячої музичної школи;

-Колективним договором, укладеним між профспілкою організації та дирекцією школи.

У 2010 році заклад спрямовував свою роботу на виконання наказів Відділу культури Чемеровецької РДА, розпоряджень голови Чемеровецької РДА, наказів та розпоряджень обласного управління культури і туризму Хмельницької ОДА, постанов Кабінету Міністрів України щодо закладів освіти галузі Культура.

Контингент

Станом на 01 січня 2011 року контингент Чемеровецької ДМШ становив 413 учнів, що згідно «Підсумкам діяльності початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів Хмельницької області за 2009-2010 навчальний рік» становить найбільший показник охоплення загальноосвітніх шкіл області навчанням у ПСМНЗ серед районних шкіл естетичного виховання області – 11,8 %. Від Чемеровецької районної ДМШ на базах сільських загальноосвітніх шкіл району працюють філії, де навчається 186 учнів (які входять до загальної кількості учнівського контингенту школи), що на 30 учнів більше ніж в 2009 році. а саме:

1.1. Івахновецька філія – 23 учні, спеціалізації – синтезатор (12 уч.), викладач Крижанівський А. В., духові інструменти – (11уч.), викладач Задоянчук П. В.;

1.2. Вишнівчицька філія – 16 учнів: 15 – духові інструменти, 1- фортепіано, викладач Ніколюк В. А.;

1.3. Жердянська філія – 14 учнів – духові інструменти;

1.4. Свіршковецька філія – 33 учні: 6 – деревяні духові інструменти, 27 – хореографія;

1.5. Демковецька філія – 7 учнів – духові інструменти;

1.6. Летавська філія - 9 учнів – баян, акордеон, викладач Цимбаліста Л. В., 7 - синтезатор, 3 – фортепіано, викладач Цимбалістий А. В., 27 учнів – хореографія;

1.7. Закупнянська філія – 6 учнів: 4 – баян, акордеон, 1 – синтезатор, 1 – фортепіано, викладач Цимбалістий А. В.;

1.8. Андріївська філія – 31 учні: 10 – народна музика, викладач Кисельова Л. М., 21 – хореографія, викладач Коробчук О. А.;

1.9. Бережанська філія – 4 учні: 3 – баян, 1 – гітара, викладач Барило С.В.;

1.10. Кугаєвецька філія – 5учнів: ; - гітара, 1 – баян, викладач Барило С. В.

Пільговики

Відповідно до Закону України «Про позашкільну освіту» (розділ 5 п. 26) діти із багатодітних сімей, діти із малозабезпечених сімей, діти-інваліди, діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, здобувають позашкільну освіту безоплатно. Керуючись вищевказаним Законом безоплатно навчаються в Чемеровецькій ДМШ 71 учень. З них: 65 дітей з багатодітних родин, 5 дітей-інвалідів та 1 дитина з малозабезпеченої сім’ї.

Згідно з Додатком 2 до Рішення двадцять другої сесії п’ятого скликання від 05 жовтня 2010 року № 14 було продовжено дію 50% пільги по оплаті за навчання дітям при одночасному навчанні двох учнів з однієї сім’ї. Таких учнів в музичній школі навчається 15

Наявність вступників у вищі спеціалізовані навчальні заклади І–ІІ та ІІІ–ІV рівнів акредитації

Як відомо, одним з найвищих показників досягнень в педагогічній діяльності є наявність вступників у вищі спеціалізовані навчальні заклади. Порівняно з 2009 роком кількість вступників значно зросла. 11 вихованців ДМШ стали студентами вищих і середньо-спеціальних навчальних закладів.

На даній таблиці Ви маєте змогу побачити прізвища учнів та викладачів, в яких вони здобували музичну спеціальність – вступників до вищих і середніх спеціальних навчальних закладів. На наступній таблиці зображено участь вихованців ДМШ в творчих змаганнях та заходах.

Кадрове забезпечення

Сфера позашкільної освіти перебуває на важливому етапі розвитку, переходу до більш якісного стану. На виконання завдань Міністерства освіти, Міністерства культури і туризму щодо розвитку творчих здібностей учнів, розвитку естетичних смаків, морально-духовних якостей учнів, поставлених перед школами естетичного виховання, немало важливим аспектом є кадрове забезпечення педагогічного складу колективу. На теперішній час в Чемеровецькій дитячій музичній школі працює 26 дипломованих, висококваліфікованих викладачів.

Відповідно до п. 5.3 розділу 5 «Положення про ПСМНЗ (школи естетичного виховання), керівник Закладу організовує виконання кошторису доходів та видатків. Одним із основних розділів кошторису Закладу є заробітна плата (код 1111). Пункт 6.3. Положення визначає, що основою розрахунку фонду заробітної плати є штатний розпис, середня педагогічна ставка з урахуванням надбавок та підвищень за тарифікацією, кількість педагогічних ставок за розрахунком годин. На сьогоднішній день музична школа функціонує при фінансуванні 35,1 ставок, що в середньому становить 1,3 ставки на одного педагогічного працівника.

Серед працюючих викладачів за наслідками атестацій визначено наступні кваліфікаційні категорії та відповідні розряди до ЄТС, а саме:

1.Педагогічних працівників з кваліфікаційною категорією «Спеціаліст» за 8 розрядом ЄТС – 11;

2.Педагогічних працівників з кваліфікаційною категорією «Спеціаліст» за 9 розрядом ЄТС – 6;

3.Педагогічних працівників з кваліфікаційною категорією «Спеціаліст ІІ категорії» за 10 розрядом ЄТС – 1;

4.Педагогічних працівників з кваліфікаційною категорією «Спеціаліст І категорії» за 11 розрядом ЄТС – 3;

5.Педагогічних працівників з кваліфікаційною категорією «Спеціаліст вищої категорії» за 12 розрядом ЄТС – 6;

Середній вік викладача Чемеровецької ДМШ становить 43,5 років. Молодих спеціалістів (до трьох років стажу) – 4, а саме: Задоянчук П. В. (викладач духових інструментів), Задоянчук А. В. (викладач фортепіано, на даний момент знаходиться в декретній відпустці), Алексюк Р. А. (викладач хореографії), Федчишина Г. М. (викладач музичної літератури). Викладачів пенсійного віку – 5, а саме: Мельничук М. М. (баян, акордеон), Вінярська М. П. (викладач сольфеджіо), Цимбалістий А. В., Цимбаліста Л. В. (викладачі баяна, акордеону), Федоров М. П. (викладач дерев’яних духових інструментів).

Семінари

В 2010 році підняли свій кваліфікаційний рівень 6 викладачів в закладах післядипломної освіти, а саме: Бужак Н.В., Ковальчук О.П. – м. Київ (для викладачів Театрального мистецтва), Задворна Т.В., Данчук Л.В (для викладачів сольного співу)., Алексюк Р.А. (для викладачів відділів та класів хореографії), Барило С. В. (для викладачів відділів народних інструментів) – ОНМЦ м. Хмельницького.

15 червня на базі Чемеровецької ДМШ було проведено розширене засідання колегії управління культури, туризму і курортів про підсумки державної атестації ПСМНЗ

Наявність і потреба в музичних інструментах

На теперішній час школа забезпечена необхідними музичними інструментами. Але ще існує потреба в комплектах духових інструментів для дитячих колетивів, так як при музичній школі є діючими три дитячих духових оркестри: «Зразковий» на базі Вишнівчицької філії, дитячі духові оркестри на базі Свіршковецької та Жердянської філій. В роботі використовуються давно вийшовши з ладу музичні інструменти.

Проблеми і шляхи їх вирішення

Відповідно до п.3.4. Положення про ПСМНЗ навчально-виховний процес у закладах здійснюється за Типовими навчальними планами та програмами, затвердженими Міністерством культури і туризму України. Згідно додатку 2 до листа Державного методичного центру навчальних закладів культури і мистецтв України від 17 грудня 2007 року № 300-4 для виконання Типових навчальних планів у повному обсязі на 350 учнів планового контингенту необхідно 90,5 педагогічних ставок. При цьому в Чемеровецькій ДМШ функціонує лише 35,1 педагогічна ставка, через що вищевказаний Типовий навчальний план виконується лише близько 45%. Це і є основна проблема Закладу. Існує також потреба в коштах для відкриття нових спеціалізацій, а саме: струнних інструментів (скрипка), народних інструментів (бандура) і т.д.

Підсумки навчально - виховної, методичної та громадсько – корисної діяльності

Чемеровецької районної дитячої художньої школи за 2010 рік.

Нормативно - правова база.

Чемеровецька районна дитяча художня школа в своїй роботі керується:

- Законом України «Про освіту», де в 1996 році цим Законом школи естетичного виховання системи Міністрів культури і туризму України були включені до структури освіти, визначені позашкільними закладами освіти і пойменовані початковими спеціалізованими мистецькими навчальними закладами;

- Законом України «Про позашкільну освіту»;

- Положенням про початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад (школу естетичного виховання), затвердженим Наказом Міністрів культури і мистецтв України 06.08.2001 №525;

- Збірками нормативних документів та методичних рекомендацій з питань організації адміністративно – господарської діяльності та навчально – виховного процесу спеціалізованих мистецьких навчальних закладів системи Міністерства культури і туризму України;

- Статутом Чемеровецької дитячої художньої школи;

1.7. Колективним договором, укладеним між профспілковою організації дирекцією школи. У 2010 році заклад спрямовував свою роботу на виконання наказів Відділу культури Чемеровецької РДА, розпоряджень голови Чемеровецької РДА, наказів та розпоряджень обласного управління культури і туризму Хмельницької ОДА, постановив Кабінету Міністрів України щодо закладів освіти галузі Культури.

Контингент.  

Станом на 1 січня 2011 року контингент Чемеровецької ДХШ становив 161 учень на 12 учнів більше порівняно з минулим роком. В смт. Чемерівцях навчається 104 учня, 57 учнів навчається на філіях Чемеровецької ДХШ а саме:

2.1. Закупнянська філія – 10 учнів, спеціалізація – образотворче мистецтво, викладач Панасюк Л.С.;

2.2. Свіршковецька філія – 17 учнів, викладач Панасюк В.І.;

2.3. Кугаєвецька філія – 10 учнів, викладач Данчук І.В.;

2.4. Бережанська філія – 8 учнів, викладач Похно І.В.;

2.5. Хропотівська філія – 8 учнів, викладач Похно І.В.;

2.6. Гусятинська філія – 5 учнів, викладач Савчук Н.М. (поновлена з 01.02.2011 р.) Кількість навчальних груп – 16, середня кількість на групу – 10

Кадрове забезпечення.

Сфера позашкільної освіти перебуває на важливому етапі розвитку, переходу до більш якісного стану. Для виконання завдань Міністерства освіти, Міністерства культури і туризму що до розвитку творчих здібностей учнів, розвитку естетичних смаків, морально – духовних якостей учнів, поставлених перед художніми школами, немало важливим аспектом є кадрове забезпечення педагогічного складу колективу нашої школи. На теперішній час в Чемеровецькій дитячій художній школі працює 9 дипломованих кваліфікованих викладачів. Відповідно до п. 5.3 розділу 5 «Положення про ПСМНЗ керівник закладу організовує виконання кошторису виходів та видатків. Одним із основних розділів кошторису закладу є заробітна плата (код 1111) п.6.3. Положення визначає,що основою розрахунку фонду заробітної плати є штатний розпис, середня педагогічна ставка з урахуванням надбавок та підвищень за тарифікацією, кількість педагогічних ставок за розрахунком годин. На сьогоднішній день художня школа функціонує при фінансуванні 11,0 ставок, що в середньому становить 1,2 ставки на одного педагогічного працівника.

Серед працюючих викладачів за наслідками атестацій визначено наступні кваліфікаційні категорії та відповідні розряди до ЄТС, а саме:

1. Педагогічних працівників з кваліфікаційною категорією «Спеціаліст» за 8 розрядом ЄТС – 1;

2. Педагогічних працівників з кваліфікаційною категорією «Спеціаліст» за 9 розрядом ЄТС – 4;

3. Педагогічних працівників з кваліфікаційною категорією «Спеціаліст ІІ категорії» за 10 розрядом ЄТС – 2;

4. Педагогічних працівників з кваліфікаційною категорією «Спеціаліст І категорії» за 11 розрядом ЄТС – 1;

5. Педагогічних працівників з кваліфікаційною категорією «Спеціаліст вищої категорії» за 12 розрядом ЄТС – 1;

Середній вік викладача Чемеровецької ДХШ становить 38 років.

– Молодих спеціалістів (до 3 років стажу) налічується – 2,

- Викладачі пенсійного віку – 2,

– Середній вік від 30–45 років – 5:

Спеціальний фонд.

Спеціальний фонд художньої школи визначається субрахунком 714 «Кошти батьків за надані послуги» що характеризується таким чином: «Надходження за рахунок коштів батьків на утримання дітей у дитячих закладах та за інші послуги шкіл інтернатів». Таким чином спеціальний фонд Чемеровецької ДХШ здійснюється за рахунок надходжень коштів батьків за навчання учнів. Наявність вступників у вищі та середні спеціалізовані мистецькі навчальні заклади.

Як відомо, одним з найвищих показників з досягнень в педагогічній діяльності є наявність вступників у вищі та середні мистецькі навчальні заклади. Кожного року у нас вступають учні до цих закладів. (таблиця додається). Батьківська плата. Пільговики.

Батьківська плата учнів за навчання становить -35 грн в місяць, що становить вище середнього рівня серед ДХШ по Хмельницькій області. Здано за 2010 рік батьківської плати на суму 36.155тис.грн. За січень – лютий 2011року здано 8.417тис.грн. В Чемеровецькій ДХШ навчається 38 учнів – пільговиків. З них двоє дітей – інвалідів, та 36 дітей – з багатодітних родин. Згідно Додатку до рішення 22 сесії 5 скликання від 05.10.2010р №14 було продовжено дію 50 % пільги по оплаті за навчання дітям при одночасному навчанні 2 учнів з однієї сімї таких учнів в нашій школі навчається 6.

Ремонти. Придбання.

Для поліпшення фінансово – господарської діяльності та зміцнення матеріально технічної бази ДХШ за погодженням голови Чемеровецької РДА було дозволено використовувати 10%, а з 01.09.2010 р. – 20% з надходжень батьківської плати на розвиток школи протягом фінансового 2010 року придбано канцтоварів та госптовари на суму 1.311 грн. виписано преси на 2011 рік на суму 562 грн; зроблено капітальний ремонт: замінено 10 старих віконних блоків на нові метало – пластикові вікна на суму 10339 тис.грн.; на придбання інвентарю (аудиторні столи, стільці, комп’ютерний стіл, прохожа (Тюльпан), відеотехніка) використано на суму 7827 тис.грн. Всього на суму витрачено: 20039 тис. грн.

Участь в конкурсах та виставках.

За 2010 рік було проведено 13 різноманітних виставок, в яких наші учні займали призові місця та нагороджувались цінними подарунками за участь. (таблиця додається)

Наявність і потреба в матеріалах та інструментах.

На сьогоднішній день школа має не поганий натюрмортний фонд, аудиторні класи гарно обладнані новими офісними меблями та наочними стендами. По всіх класах зроблений капітальний ремонт. Порівняно з минулими роками  у матеріально-технічному плані школа набагато зміцніла, закуплено комп’ютер в повному комплекті, телевізор, DVD, модем, приставка, столи, стільці офісні меблі. Але ще багато чого не зроблено потрібно доукомплектувати натюрмортний фонд школи – предмети (глечики, горнятка, керамічні та дерев’яні вироби, муляжі, чучела птиць, драпіровки, полотно, підрамники, рами, ґрунти та інструменти для класів вишивки, паперопластики та скульптури. Потрібно укомплектувати клас скульптури: придбати столики – вертушки для роботи над об’ємними роботами в глині та придбати підсвічу вальні пристрої для академічних постановок. А також потрібно придбати відео проектор для демонстрування наочних таблиць.

Семінари та підвищення кваліфікації.

В 2010 році 15 червня на базі Чемеровецької ДМШ і ДХШ було проведено розширене засідання колегії обласного управління культури, туризму і курортів про підсумки державної атестації ПСМНЗ.

На протязі нового року підвищили свій кваліфікаційний рівень 4 викладачі школи в обласній курсовій підготовці на базі центру Рівненського факультету державної адміністрації керівних кадрів культури і мистецтва:

1. «Гобелен 2010» 17–22 травня – Голод А.С., Савчук Н.М., Чорна О.О.

2. Майстер – клас по виготовленню виробів із бісеру 23-24 вересня – Чорна О.О.;

3. Майстер – клас «По – макраме» вузликові техніки 17–22 грудня 2010 р. – Базелюк О.В., Савчук Н.М.

Проблеми і шляхи їх вирішення.

1. На сьогоднішній день виникла потреба відкрити нові спеціалізації, а саме: обробка деревини, металу і шкіри, соломко плетіння, лозоплетіння, гончарство і кераміка. Для цього потрібно ввести в штатний розпис при наймі 2 фахівця – викладача.

2. Виникла потреба ввести в штатний розпис одиницю секретаря – діловода з повною тарифною ставкою.

3. Пропонується відкрити в смт. Чемерівці салон – галерею (з функціонуванням художньої майстерні при ній) «Мистецтво Чемеровеччини». Прохання до райдержадміністрації допомогти знайти приміщення і кошти для цього, щоб залучити найкращих майстрів декоративно-прикладного для виконання художніх творів та виробів декоративно прикладного мистецтва для їх реалізації.

Підсумки роботи Чемеровецького районного народного історико-краєзнавчого музею.

У своїй роботі районний історико-краєзнавчий музей керується:

- Законом України «Про музеї та музейну справу» від 29.06.1995 року, який регулює суспільні відносини в галузі музейної справи.

- Указом Президента України « Про невідкладні заходи щодо розвитку музеїв України» від 22.03. 2000 року.

- Методичними рекомендаціями Хмельницького обласного музею для працівників недержавних музеїв.

В районі на 1 січня 2011 року нараховується 18 недержавних музеїв та музейних кімнат. З них 1 районний народний істрико-краєзнавчий музей, 11 музеїв історії сіл, 2 присвячені Героям Радянського Союзу А.П.Бринському та О.К.Коробчуку, 4 кімнати Бойової Слави. 8 музеїв історії сіл знаходяться в приміщеннях сільських Будинків культури, 3 у спеціальних приміщеннях загальноосвітніх шкіл. Загальна кількість експонатів - 1501. Районний музей розміщений в 4 залах загальна площа, яких становить становить .кв. Експозиція музею дозволяє проводити екскурсії, більш як на 12 тем (з врахуванням всіх вікових категорій).

Вся діяльність недержавних музеїв спрямована на збереження, вивчення та пропаганду славної історії рідного краю, прилучення громадян до надбань національної та світової історико-культурної спадщини. Основним видом діяльності музеїв є проведення екскурсій. Впродовж 2010 року недержавними музеями районну проведено 322 екскурсії, загальна кількість відвідувачів складає 5883 чоловіки. Під час проведення екскурсій широко використовуються легенди та перекази з минувшини рідного краю, що викликає велике зацікавлення екскурсантів, а це в основному учні шкіл, медичного коледжу, вихованців дитячих садків. В 2010 році проведено заходи, які були спрямовані на розвиток районного музею та його популяризацію серед населення, з цією метою було створено наступні експозиції:

- Релігійний куточок «Знати Біблію, означає знати своє історичне минуле».

- Виставку «Моя країна Україна».

- Стенд «Чемеровечина оповита легендами».

- Стенд – виставку «Знай, бережи, пам’ятай».

- Експозицію «Життя С. Ароновича – це вічний спогад Божої Матері».

- Експозицію «Ними пишається наш край».

У режимі постійного експонування знаходиться виставка «Забуттю не підлягає ця жахлива тривожна війна».

Окрім того, протягом року продовжувалася робота по збору матеріалів та свідчень історично важливих подій району. Зібрані матеріали були включені в наступні експозиції, для їх розширення та детальнішого висвітлення :

- «Репресії 30-40 років на Чемеровечині»;

-  «Голодомор 1932-1933 років»;

-  «Ми їм завдячуєм життям»

-  Поповнено новими експонатами відділ нумізматики»;

-  «Афганістан, болить в моїй душі»;

Протягом звітного року друкувалися статті в районній газеті « Нове життя», пізнавального та наукового характеру, та мали за мету донести до населення інформацію про визначні події в історії краю:

« Партизанський рух на Поділлі» стаття приурочена до Дня Партизанської Слави;

« Час минає, а рубці від ран минулого залишаються в пам’яті українського народу» стаття приурочена дню пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років.

Стаття-відгук «Музеї вчать та виховують» стаття в газеті Подільські вісті про Чемеровецький районний історико-краєзнавчий музей.

Як і в інших соціальних та економічних сферах, немало важливим аспектом є кадрове забезпечення музеїв.

На даний час в Чемеровецькому районному історико краєзнавчому музеї працює дипломований спеціаліст з профільною спеціалізованою освітою, при фінансуванні 1 повної ставки з встановленим 11 розрядом  відповідно штатного розпису.

Придбання. Витрати на придбання предметів матеріалів обладнання та інвентарю становить 1, 200 тис, гривень КЕКВ 1131, які були використані на придбання канцтоварів. Проведено поточний ремонт за власні кошти на суму 300 гривень.

Проблеми і шляхи їх вирішення. Через відсутність фінансування є слабкою матеріально-технічна база музеїв сіл району, що й впливає на їх роботу. В жодному з них немає розмножувальної техніки, в районному музеї відсутній комп’ютер, що вкрай потрібно для продуктивної праці, відсутній телефонний зв'язок, опалення, ремонти приміщення проводилися в 80-х роках.

Музеї не обладнані засобами захисту від грабіжників.

Неодноразово відділом культури і туризму ставилось питання перед районною державною адміністрацією та органами місцевого самоврядування про поновлення роботи музеїв сіл Жердя, Ружа, з метою збереження для нащадків значного пласту історії.

Чемеровецький районний історико-краєзнавчий музей та музеї сіл забезпечені необхідним інвентарем лише на 1/3 від необхідного. Для переобладнання та оформлення сучасних експозицій музеї мають гостру потребу у сучасних стендах, стелажах та вітражах.

Досить актуальним для вирішення є питання оплати праці директорам сільських музеїв, які працюють на громадських засадах. Потрібно виносити питання до органів місцевого самоврядування про оплату праці директорам музеїв.

Для оформлення сучасних експозицій в музеях нашого району існує потреба в послугах художника.

Чемеровецький районний народний історико-краєзнавчий музей потребує коштів на проведення поточних ремонтів та часткове перекриття даху.

Розуміючи складність становища в Україні завідуючі музеями району працюватимуть так, щоб зберегти і передати нащадкам наші культурні, історичні та духовні надбання при позитивному вирішенні вищевказаних негативних факторів.

Політика[ред.ред. код]

25 травня 2014 року відбулися Президентські вибори України. У межах Чемеровецького району було створено 65 виборчих дільниць. Явка на виборах складала - 72,59% (проголосували 24 586 із 33 782 виборців). Найбільшу кількість голосів отримав Петро Порошенко - 55,95% (13 757 виборців); Юлія Тимошенко - 18,51% (4 550 виборців), Олег Ляшко - 13,68% (3 363 виборців), Анатолій Гриценко - 2,37% (583 виборців). Решта кандидатів набрали меншу кількість голосів. Кількість недійсних або зіпсованих бюлетенів - 0,80%. [2]

Пам'ятки[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Тернопільська область
(Гусятинський район)
Городоцький район Городоцький район
Тернопільська область
(Чортківський район)
Gray compass rose.svg Дунаєвецький район
Тернопільська область
(Борщівський район)
Кам'янець-Подільський район Кам'янець-Подільський район