Історія протестантизму

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:38, 31 грудня 2019, створена Молоде вино (обговорення | внесок) (виправлення "грунт-ґрунт")
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Реформація і контрреформація в Європі

Протестантизм як ідеологія і міжнародна історична сила оформився в XVI столітті, коли Мартін Лютер і Жан Кальвін очолили масовий рух проти духовної монополії католицизму. Однак Історія протестантизму простежується в більш ранні століття, ідеалом руху було повернення до раннього християнства. Протягом багатьох століть живильним ґрунтом для антикатолицьких настроїв в Європі були претензії папства на світську владу і занепад моралі римської курії.

З початком Реформації протестантизм став одним з визначальних духовних і політичних рухів спочатку в Європі, а потім і в світі. Різні протестантські конфесії протягом століть пропонували свої варіанти вирішення духовних проблем та забезпечення релігійних потреб віруючих.

Кількість протестантів в світі до початку XXI століття оцінюється приблизно в 600—800 млн чоловік.

Реформація

Докладніше: Реформація
Сучасна реконструкція битви на Білій горі (Тридцятирічна війна)

Реформація (лат. Reformatio — виправлення, перетворення, перетворення, реформування) — широкий релігійний і суспільно-політичний рух в Західній і Центральній Європі XVI — початку XVII століття, спрямований на реформування католицького християнства відповідно до Біблії.

Її початком прийнято вважати виступ доктора богослов'я Віттенберзького університету Мартіна Лютера: 31 жовтня 1517 року він, за легендою, прибив до дверей Віттенберзької церкви свої «95 тез», у яких виступав проти існуючих зловживань католицької церкви, зокрема проти продажу індульгенцій.

Поширення по країнах

В 1518 році в Цюриху почалась реформація в Швейцарії. Її очолив Ульріх Цвінглі.

У 1527 році на Вестеросском риксдагу король був проголошений главою Шведської Церкви, а майно монастирів було конфісковано на користь корони.

1534 — утворення Англіканської церкви.

Внаслідок війн на теренах Священної Римської імперії за принципом «Cuius regio, eius religio» підписано Аугсбурзький мир.

Реформація в Франції проводилась кальвіністами, які отримали назву гугеноти. Внаслідок релігійних воєн в 1562—1598 роках вони отримали певні релігійні права підтверджені Нантським едиктом.

В 1568 році почалась Нідерландська революція яка ставила своєю ціллю отримати незалежність протестантських провінцій Голандії від католицької Іспанії. Завершилась вона разом з Тридцятилітньою війною.

Тридцятирічна війна

1618—1648 — Тридцятирічна війна

Кінцем Реформації історики вважають підписання Вестфальського миру в 1648 році, за підсумками якого релігійний фактор перестав відігравати суттєву роль в європейській політиці.

Громадянська війна в Англії

Релігійне протистояння стало однією з причин початку Англійської революції. Англіканська церква хоча і перейшла в протестантизм зберігала багато католицьких традицій, які не влаштовували пуритан. Конфлікт почався в 1642 році з подій в парламенту і швидко перейшов в військове протистояння.

Після війни було встановлено форму правління протекторат на чолі з Кромвелем.

Протестантизм в XIX столітті

Вікторія, королева Великої Британії та Ірландії

Прусія

В 1817 році король Прусії Фрідріх-Вільгельм III видав серію наказів які об'єднували лютеран і реформаторських протестантів держави в єдину Прусську унію церков. Вона стала найбільшою протестантською структурою в Німецькій імперії.

Вікторіанська епоха

Вікторіанська епоха (1837-1901) - період правління Вікторії, королеви Британської імперії, Ірландії та Індії.

Вікторіанський період в історії Англії можна вважати одним з найбільш значущих і важливих. Цю епоху можна уявляти собі як щось однорідне, оскільки вона характеризується швидкими змінами у багатьох сферах людського життя. Це були технологічні, демографічні зрушення, зміна світосприйняття людей, зміни в політичній і соціальній системі. Один з англійських істориків відзначав, що «такі швидкі і постійні зміни в сфері економічної та духовного життя» були можливі тому, що «в цей період не було ні значною війни, ні боязні катастрофи ззовні, протягом усього періоду існував інтерес до релігійних питань, і відбувалося швидке розвиток наукової думки і самовиховання людської особистості ».

Відмінною рисою цієї епохи є відсутність масштабних війн, що дозволило країні інтенсивно розвиватися - зокрема в сфері розвитку інфраструктури, будівництва залізниць. В області економіки в цей період тривали промислова революція і розвиток капіталізму. Для соціального вигляду епохи характерний строгий моральний кодекс (джентльменство), який закріпив консервативні цінності і класові відмінності. В області зовнішньої політики тривала колоніальна експансія Британії в Азії ( «Велика Гра») і Африці ( «бійка за Африку»).

Великі пробудження в Америці

«Велике Пробудження» було періодом швидкого і драматичного релігійного відродження в американській релігійної історії, починаючи з 1730-х років.

2-й чверті XVIII століття. — Перше Велике пробудження в США.

Друге велике пробудження (1790—1840 рр)

Протестантизм в XX столітті

П'ятидесятництво

Церква Лейквуд зустрічається в колишній спортивній арені з місткістю 16.000

На початку XX століття серед методистів США спостерігалося кілька випадків Глоссолалія, що нагадують події, описані в «Діяннях», коли апостоли в день П'ятидесятниці заговорили на невідомих мовах. Пастор Чарльз Пархем вважав це «третім благословенням» — хрещенням Святим Духом — і став проповідувати в південних штатах. Потужним поштовхом до всесвітньому поширенню п'ятдесятницького руху послужили події на Азуза-стріт. У 1914 році на Всеамериканській пятдесятницькій конференції була створена нова конфесія, яка прийняла назву «Асамблеї Бога».

Протягом перших двох десятиліть свого існування, п'ятдесятницький рух поширився на всі континенти.

Екуменізм

Докладніше: Екуменізм

Ідея всесвітнього єдності християн, їх згуртування у Вселенську церкву викликала інтерес вже в XIX столітті, коли були створені перші міжконфесійні об'єднання — молоді, жінок, біблійні товариства і ін. Особливий успіх мали місіонерські об'єднання.

У 1875 році був заснований Всесвітній союз реформатських церков; їх приклад наслідували методисти, лютерани та інші. Найширший розмах екуменізм придбав на початку XX століття, особливо після I світової війни.

Ліберальний протестантизм

У минулому мейнстрім-протестанти становили більшість американського протестантизму. Число членів основних протестантських церков США досягло свого піка в 1950-і роки. Однак, починаючи з 1960-х років, їх чисельність скорочується. Більшість священнослужителів основних протестантських церков США підтримують політику захисту прав сексуальних меншин.

Див. також